Kristen Olkjær, 1897

Birth April 24, 1897 24 24
Alias
Christen Olkjær

Christening May 2, 1897 24 24 (aged 8 days)
Birth of a brotherAage Kjerulff Olkjær
August 26, 1898 (aged 1 year)
Christening of a brotherAage Kjerulff Olkjær
September 18, 1898 (aged 1 year)
Birth of a brotherNiels Olkjær
September 3, 1900 (aged 3 years)
Christening of a brotherNiels Olkjær
October 28, 1900 (aged 3 years)
Birth of a brotherViggo Olkjær
April 10, 1902 (aged 4 years)
Christening of a brotherViggo Olkjær
May 18, 1902 (aged 5 years)
Birth of a sisterSofie Olkjær
October 16, 1903 (aged 6 years)
Christening of a sisterSofie Olkjær
December 27, 1903 (aged 6 years)
Birth of a sisterMarie Olkjær
August 20, 1905 (aged 8 years)
Christening of a sisterMarie Olkjær
October 22, 1905 (aged 8 years)
Death of a motherMette Christensen
May 6, 1907 (aged 10 years)
Burial of a motherMette Christensen
May 10, 1907 (aged 10 years)
MarriageView this family
March 18, 1922 (aged 24 years)
Death of a sisterMarie Olkjær
May 14, 1935 (aged 38 years)
Burial of a sisterMarie Olkjær
May 19, 1935 (aged 38 years)
Death of a fatherJens Larsen Olkjær
about 1952 (aged 54 years)

Death of a brotherNiels Olkjær
about 1980 (aged 82 years)

Death

Family with parents
father
18721952
Birth: July 27, 1872Næs, Karby sogn, Morsø Sønder herred
Death: about 1952
mother
18721907
Birth: December 27, 1872Ydby sogn, Refs herred
Death: May 6, 1907Vestervig by og sogn
Marriage MarriageNovember 6, 1896Ydby kirke, Ydby sogn
6 months
himself
1897
Birth: April 24, 1897 24 24Næs by, Karby sogn
Death:
16 months
younger brother
1898
Birth: August 26, 1898 26 25Ydby Station, Ydby sogn, Refs herred
Death:
2 years
younger brother
19001980
Birth: September 3, 1900 28 27Krik, Vestervig sogn
Death: about 1980
19 months
younger brother
1902
Birth: April 10, 1902 29 29Krik, Vestervig sogn
Death:
18 months
younger sister
1903
Birth: October 16, 1903 31 30Vestervig by og sogn
Death:
22 months
younger sister
19051935
Birth: August 20, 1905 33 32Vestervig by og sogn
Death: May 14, 1935Rigshospitalet, Kbh.
Kristen Olkjær + … …
himself
1897
Birth: April 24, 1897 24 24Næs by, Karby sogn
Death:
Marriage MarriageMarch 18, 1922Store Magleby kirke, Kbhvns. amt
Shared note

Kristen Olkjær

alias Christen Olkjær

Født: 24-04-1897 i Næs by, Karby sogn og døbt 02-05-1897 i Karby kirke, Morsø Sønder herred - søn af købmand Jens Olkjær af Ydby og hustru Mette Kristensen, 24 år gl. Forældrene havde midlertidigt ophold i Næs, Karby sogn. Gudmor: Færgeriejer P. Gammelgaards hustru Sofie Kjerulff af Næssund. Faddere: Færgeriejer P. Gammelgaard, Næssund. Husmand Niels Kristensen, Ydby. Kilde: KB-opslag 21, nr. 6. Karby sogn. Morsø Sønder h. Thisted a. År 1892-1906. KB_1892_C138A_G_001_0021a-FM.

Gift 18-03-1922: Ungkarl Kristen Olkjær, maskinarbejder, boende Jægergade 9, Kbh. (f. 24-04-1897 i Karby sogn, Morsø, søn af kontorassistent Jens Larsen Olkjær og afdøde hustru Mette Kristensen, Finsensvej 105, Frederiksberg) gifter sig 18-03-1922 i Store Magleby kirke, Kbhvns. amt) med pige Ingeborg Dorthea Petersen, kogejomfru, Store Magleby (f. 10-09-1901 i Store Magleby, datter af formand Ludvig Petersen og hustru Neel Hansine f. Jakobsen, Store Magleby. Vidner: Begges fædre. Kilde: KB-opslag 340, nr. 2. Store Magleby sogn. Sokkelund h. Kbhvns. amt. År 1895-1945. KB_1892_043_3_018_0348a-V.

Folketællinger:

FT-1901: Oksenbøl by, Vestervig sogn, Refs herred, Thisted amt - husliste 61: Jens Olkjær, f. 27-07-1872 i Nees (Næs, Karby sogn), Thisted amt, tilflyttet fra Århus i 1900, husfar, gift i 1896, pakhusforvalter Mette Christensen, f. 27-12-1872 i Ydby sogn, Thisted amt, tilflyttet fra Århus i 1900, husmor, gift i 1896 >> Christen Olkjær (alias Kristen Olkjær), f. 24-04-1897 i Karby sogn, Thisted amt, ugift, barn Kjærulff Olkjær (alias Aage Kjerulff Olkjær), f. 26-08-1898 i Ydby sogn, Thisted amt, ugift, barn Niels Olkjær, f. 03-09-1900 i Krik, Vestervig sogn, Thisted amt, ugift, barn Kilde: KB-opslag 600-601. FT1901_1073_01859

FT-1925 - 25. nov.: Venusvej 4, 4. sal, Kbh.: (Venusvej ændret til Polensgade i 1926). >> Christen Olkjær, f. 24-04-1897 i Karby sogn, gift, husfar, maskinarbejder Ingeborg Dorthea Olkjær, f. 10-09-1901 i St. Magleby, gift, husmor Kilde: FT-opslag 43. FT1925_0473_01802.

FT-1930 - 25. nov.: Polensgade 4, 4. sal, forhuset, Kbh. (Nathanaels sogn): >> Christen Olkjær, f. 24-04-1897 i Næslund, Karby sogn, gift, husfar, maskinarbejder hos "Titan" maskiner. Gift 1922. 3 levende og 2 børn døde i ægteskabet Ingeborg Dorthea Olkjær, f. 10-09-1901 i St. Magleby (Amager), gift, husmor. 3 levende og 2 børn døde i ægteskabet Willy Olkjær, f. 03-01-1926 i Kbh., barn Aage Olkjær, f. 11-01-1927 i Kbh., barn Nelly Olkjær, f. 30-12-1928 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 41. FT1930_00305_00589