Jensine Danieline Pentin, 18591881 (aged 21 years)

Name
Jensine Danieline /Pentin/
Birth April 30, 1859 23 42
Alias
Jensine Danielline Pentin og Jensine Danieline Rasmussen

Christening July 9, 1859 23 42 (aged 2 months)
Death of a fatherCarl Wilhelm Pentin
August 23, 1877 (aged 18 years)
Burial of a fatherCarl Wilhelm Pentin
August 29, 1877 (aged 18 years)
MarriageHans Peder LiserView this family
March 21, 1880 (aged 20 years)
Birth of a daughterSigne Daniella Doris Bertha Liser
January 22, 1881 (aged 21 years)
Death February 8, 1881 (aged 21 years)
Burial February 13, 1881 (5 days after death)
Christening of a daughterSigne Daniella Doris Bertha Liser
May 8, 1881 (on the date of death)
Family with parents
father
18361877
Birth: February 20, 1836 24 23Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: August 23, 1877Høng by, Finderup sogn
mother
18171882
Birth: March 26, 1817 37 37Ørslev sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt
Death: June 24, 1882Kommunehospitalet, Kbh
Marriage MarriageSeptember 12, 1858Finderup kirke, Løve herred
8 months
herself
18591881
Birth: April 30, 1859 23 42Høng, Finderup sogn, Løve herred
Death: February 8, 1881Garnisons Sygehus, Kbh.
Mother’s family with Jens Gregorius Bang
step-father
17841846
Birth: about 1784Thisted
Death: January 6, 1846Høng by, Finderup sogn
mother
18171882
Birth: March 26, 1817 37 37Ørslev sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt
Death: June 24, 1882Kommunehospitalet, Kbh
Marriage MarriageNovember 4, 1840Finderup kirke, Løve herred
5 months
half-sister
1841
Birth: March 31, 1841 57 24Høng by, Finderup sogn
Death:
4 years
half-sister
18451854
Birth: April 15, 1845 61 28Høng by, Finderup sogn
Death: August 3, 1854Høng by, Finderup sogn
Family with Hans Peder Liser
husband
18521928
Birth: November 8, 1852Tjørnelunde, Finderup sogn
Death: November 6, 1928Under Elmene 11, Kbh.
herself
18591881
Birth: April 30, 1859 23 42Høng, Finderup sogn, Løve herred
Death: February 8, 1881Garnisons Sygehus, Kbh.
Marriage MarriageMarch 21, 1880Garnisons kirke, Kbh.
10 months
daughter
1881
Birth: January 22, 1881 28 21Balsamgade 14, Kbh. i Garnisons sogn
Death:
Shared note

Jensine Danieline Pentin

alias Jensine Danielline Pentin og Jensine Danieline Rasmussen f. Pentin

Født: 30-04-1859 i Høng, Finderup sogn, Løve herred og døbt 09-07-1859 i Finderup kirke, Løve herred - datter af sadelmagersvend Carl Vilhelm Pentin (alias Karl Vilhelm Pentin, f. 23-02-1836 i Kbh.; død 23-08-1877 i Høng by, Finderup sogn, 41½ år gl., (KB-opslag 253, nr. 10) søn af Jens Nielsen Bruhn Pentin, f. ca. 1811 i Kbh., og Julie Sophie Cathrine f. Fyhn, f. ca. 1811 i Kbh.) og hustru Birthe Marie Pentin f. Hansen, 42 år gl., af Høng. Båret af pige Ane Sophie Jensdatter af Høng. Kilder: KB-opslag 36, nr. 7. Finderup sogn. Løve h. Holbæk a. År 1859-1869. KB_302_2_003_K02-07-A. KB-opslag 31, nr. 7. Finderup sogn (ny). Løve h. Holbæk a. År 1859-1870. KB_M_302_3_005_004089886_00033.

Gift 21-03-1880: Ungkarl Hans Peder Rasmussen, sergent i Ing., 27 år gl., (f. 08-11-1852 i Tjørnelunde) gifter sig 21-03-1880 i Garnisons kirke, Kbh. med jomfru Jensine Danieline Pentin, 20 år gl. Forlovere: G. F. Larsen, haveopsynsmand, Nørre Farimagsgade 64, og H. V. Buch, postbud, Tømrergade 4 B. Kilde: KB-opslag 55, nr. 22. Garnisons sogn. År 1877-1887. KB_019_2_031_K03-01-A.

Død 08-02-1881: Jensine Danielline (Danieline) Rasmussen f. Pentin dør 08-02-1881 på Garnisons Sygehus, Kbh., 21 år gl., og bliver begravet 13-02-1881 fra Garnisons kirke, Kbh. Sergent Rasmussens hustru fra Balsamgade 14. Kilde: KB-opslag 37, nr. 42. Garnisons sogn. År 1879-1891. KB_019_2_034_K02-13-A.

Folketællinger:

FT-1860: Holbæk, Løve, Finderup, Høng Skoledistrikt, Høng By, Et Hus, 46, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C5669: Carl Ludvig Pentin, 24, Gift, Husfader. Sadelmager, København (læs: Carl Wilhelm Pentin) Birthe Marie Hansen, 43, Gift, Hans Kone, Ørslev Sogn, Holbæk Amt (læs: Ørslev sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt) Ane Johanne Louise Petroline Bang, 19, Ugift, Deres Barn, Finderup Sogn, Holbæk Amt >> Jensine Danieline Pentin, 1, Ugift, Deres Barn, Finderup Sogn, Holbæk Amt

Farforældrene i 1860 og 1880:

FT-1860: Holbæk, Løve, Finderup, Høng Skoledistrikt, Høng By, Et Tinghus, 39, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C5669: >> Jens Nielsen Bruun Pentin, 48, Gift, Husfader. Arrestforvarer, København >> Julie Sophie Cathrine Fyhn, 48, Gift, Hans Kone, København Thorvald Emilus Pentin, 18, Ugift, Deres Søn. Malersvend, København med flere ...

FT-1880: Holbæk, Løve, Finderup, Finderup Sogn, Høng By, Høng Tinghus, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2894: >> Jens Nielsen Brun Pentin, 67, Gift, Husfader, Arrestforvarer, København >> Julie Sophie Kathrine Fyen, 67, Gift, Husmoder, København med flere ...

FT-1880: København (Staden), Balsamgade, Nyboder, 463 B, 14, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2369: Birthe Marie Hansen, 62, Enke, Husmoder, Ørslev, Sorø Amt (læs: Ørslev sogn, V. Flakkebjerg herred, Sorø amt) >> Jensine Danielline Pentin, 20, Ugift, Hendes datter, Finderup Sogn, Holbæk Amt Kommentarer: født 30/4 1859