Ayoe Ida Samson, 1910

Birth December 17, 1910 37 41
Alias
Ayoe Ida Randgaard f. Samson

MarriageView this family

Occupation
Manufakturhandler. Forretningsindehaver

Birth of a sisterKamma Alice Samson
April 3, 1912 (aged 1 year)
Death of a maternal grandmotherKaren Casparine Cappelen
November 21, 1919 (aged 8 years)
Burial of a maternal grandmotherKaren Casparine Cappelen
November 28, 1919 (aged 8 years)
Death of a fatherHerman Jakob Vilhelm Johannes Samson
December 25, 1946 (aged 36 years)
Burial of a fatherHerman Jakob Vilhelm Johannes Samson
December 27, 1946 (aged 36 years)
Death of a motherKaren Henriette Adolfine Svendsen
March 31, 1950 (aged 39 years)

Burial of a motherKaren Henriette Adolfine Svendsen

Death

Family with parents
father
18731946
Birth: February 11, 1873Bogense
Death: December 25, 1946Strandvej 2, 3. sal, Kbh. i Davids sogn
mother
18691950
Birth: February 10, 1869 37 25Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: March 31, 1950
Marriage MarriageDecember 23, 1896Sorø kirke
14 years
herself
1910
Birth: December 17, 1910 37 41Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
16 months
younger sister
1912
Birth: April 3, 1912 39 43Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
… … + Ayoe Ida Samson
herself
1910
Birth: December 17, 1910 37 41Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
Marriage Marriage
Shared note

ID 125-6h2c1: Ayoe Ida Samson

alias Ayoë Ida Randgaard og Ayoe Ida Randgaard f. Samson

Født: 17-12-1910 i København - datter af manufakturhandler Herman Jakob Vilhelm Johannes Samson og hustru Karen Henriette Adolfine Samson f. Svendsen. Kilde: FT-1916

Ayoe er et spansk pigenavn, og betyder "opdrager". Det betyder også "den vidunderlige" og stammer fra Indien.

Erhverv: Manufakturhandler. Forretningsindehaver. Indehaver af firmaet Østerbros Kjoleklædehus v/Ayoë Randgaard i 1950

Medejer af Mallo Kjoler v/Herman Samsung & Co. i 1942, sammen med sin far.

Herman Jakob Vilhelm Johannes Samson driver Handel som eneste ansvarlig Indehaver af Firmaet Magasin Amager ved Herman Samson.

Firmaet ØSTERBROS KJOLE KLÆDEHUS ved HERMAN SAMSON er hævet.

Firmaet MALLO KJOLER v/ HERMAN SAMSON & CO. driver Handel. Herman Jakob Vilhelm Johannes Samson og Ayoe Ida Randgaard, født Samson, er de ansvarlige Deltagere. Firmaet tegnes af fornævnte H. J. V. J. Samson alene. Prokura er meddelt Haakon Randgaard.

Kilde: Samling af anmeldelser til Handelsregistrene, udgivet i 1942 ved Foranstaltning af Ministeriet for Handel, Industri og Søfart, Anmeldelser, bekendtgjorte i Statstidende i November Maaned - Københavnske firmaer. Side 214.

Herman Jakob Vilhelm Johannes Samson, der var ansvarlig Deltager i Firmaet Mallo Kjoler v/Herman Samson & Co., er afgaaet ved Døden. Firmaet fortsættes uforandret af den hidtidige Deltager Ayoë Uda Randgaard, født Samson.

Kilde: Samling af anmeldelser til Handelsregistrene, udgivet i august 1947 ved Foranstaltning af Ministeriet for Handel, Industri og Søfart, Anmeldelser, bekendtgjorte i Statstidende i marts måned - Københavnske firmaer. Side 116.

Firmaet Mallo Kjoler v/Herman Samson & Co. er afmeldt af handelsregistret, idet den ansvarlige indehaver af den under nævnte firma drevne virksomhed fremtidig udøver denne under ændret firma.

Ayoë Ida Randgaard, født Samson, driver håndværk som eneste ansvarlig indehaver af firmaet Østerbros Kjoleklædehus v/Ayoë Randgaard. Prokura er meddelt Haakon Randgaard. - Københavns magistrat, den 9. marts 1950.

Kilde: Samling af anmeldelser til Handelsregistrene, udgivet i 1850 ved Foranstaltning af Ministeriet for Handel, Industri og Søfart, Anmeldelser, bekendtgjorte i Statstidende i marts måned - Københavnske firmaer. Side 45.

Gift: Ayoe Ida Samson gifter sig med Haakon Randgaard

Folketælling:

FT-1916: Nørrebrogade 45, 3. sal, Kbh.: (Blaagaard, Hellig Kors, Sankt Johannes, Sankt Stefans og Simeons sogne) Herman Samson, f. 11-02-1873 (i Bogense), gift, husfar, manufakturhandler >> ID 125-6h2c: Adolphine (læs: Adolfine) Samson, f. 10-02-1871 (i Køge), gift, husmor, hustru ID 125-6h2c1: Ayoe Ida Samson, f. 17-12-1910 i Kbh., barn ID 125-6h2c2: Kamma Alice Samson, f. 03-04-1912 i Kbh., barn samt 1 ung pige, husgerning Kilde: FT-opslag 223. FT1916_08054_01492