Ane Hansen, 18301923 (aged 93 years)

Birth July 17, 1830
Alias
Ane Hansdatter, Anne Petersen, Ane Pedersen, Ane Guldbrandsen f.Hansdatter og Ane Guldbrandsen f. Hansen

Christening July 25, 1830 (aged 8 days)
EngagementGuldbrandt GuldbrandsenView this family
August 5, 1854 (aged 24 years)

MarriageGuldbrandt GuldbrandsenView this family
September 8, 1854 (aged 24 years)
Birth of a sonJohannes Guldbrandsen
September 18, 1869 (aged 39 years)
Marriage of a childJohannes GuldbrandsenFrida Emma HornungView this family
December 11, 1908 (aged 78 years)
Death of a husbandGuldbrandt Guldbrandsen
October 11, 1916 (aged 86 years)
Burial of a husbandGuldbrandt Guldbrandsen
October 15, 1916 (aged 86 years)
Death December 11, 1923 (aged 93 years)
Burial December 16, 1923 (5 days after death)
Family with Guldbrandt Guldbrandsen
husband
18291916
Birth: May 15, 1829Holtum, Grejs sogn
Death: October 11, 1916Vejle Sct. Nicolai sogn
herself
18301923
Birth: July 17, 1830Breth, Barrit sogn
Death: December 11, 1923Vejle Sct. Nicolai sogn
Marriage MarriageSeptember 8, 1854Stouby kirke, Bjerre herred
15 years
son
1869
Birth: September 18, 1869 40 39Vejle, Nørvang herred
Death:
Shared note

Ane Hansen

Ved dåben indskrevet som Ane Hansdatter

alias Anne Petersen, Ane Pedersen, Ane Guldbrandsen f. Hansdatter og Ane Guldbrandsen f. Hansen

Født: 17-07-1830 i Breth, Barrit sogn og døbt 25-07-1830 i Barrit kirke - datter af husmand og skrædder Hans Pedersen og hustru Hanne Kirsten Hansdatter af Breth. Kilde: KB-opslag 78, nr. 9. Barrit sogn. Bjerre h. Vejle a. År 1827-1842. KB_C424_A_004_K03-18-A

Gift 08-09-1854: Ungkarl og guldsmedesvend, Guldbrand Eskildsen (siden Guldbrandt Guldbrandsen), 25 år gl., af Vejle, gifter sig 08-09-1854 i Stouby kirke, Bjerre herred med pigen Ane Hansdatter, en datter af husmand Hans Petersen på Hostrup (?), 24 år gl. Trolovet 05-08-1854. Forlovere: Værtshusholder Eskild Guldbrandsen af Vejle og husmand Hans Peter Hansen af Belle. Kilde: KB-opslag 144, nr. 8. Stouby sogn. Bjerre herred. Vejle amt. År 1848-1855. KB_C423_A_008_K05-20-A.

Død 11-12-1923: Ane Guldbrandsen f. Hansen dør 11-12-1923 i Vejle Sct. Nicolai sogn, 93 år gl., og bliver begravet 16-12-1923 på Vejle østre kirkegård. Enke efter guldsmed Guldbrand Guldbrandsen, boende i Vejle, Kirkegade 11, f. 17-07-1830 i Breth, Barrit sogn, datter af husmand og skrædder Hans Pedersen og hustru Hanne Kirstine Hansdatter. Kilde: KB-opslag 282, nr. 68. Vejle Sct. Nicolai sogn. År 1922-1923. KB_1892_C441E_G_007_0337a-DK.

Folketællinger:

FT-1850: Skanderborg, Nim, Horsens Købstad, Søndergade, No 19, et Hus, 154, F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C9812: Ulrich Stallknicht, 55, Gift, Guldsmed og Jernstøber, Jelling Ulrikke Emilie Taastrup, 50, Gift, dennes Kone, Kiøbenhavn Jørgen Stallknicht, 20, Ugift, Deres Søn, Horsens Maria Stallknicht, 16, Ugift, Ditto [ deres] Datter, Ditto [ Horsens] Frideriche Stallknicht, 10, Ugift, Ditto ditto [ deres Datter], Ditto [ Horsens] Kaisine Stallknicht, 30, Ugift, Huusjomfrue, Stouby i Weile Amt Thomine Thomasdatter, 17, Ugift, Tjenestepige, Horsens >> Anna Hansdatter, 20, Ugift, ditto ditto [ Tjenestepige], Hostrup, Weile Amt Christoffe Therkelsen, 22, Ugift, Tjenestekarl, Hvirring, Skbrg. Amt Guldbrandt Eschildsen, 21, Ugift, Guldsmedsvend, Weile

FT-1860: Vejle, Nørvang, Vejle Købstad, Vejle Købstad, Nørregade. 22, 22-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5872: Guldbrand Guldbrandsen, 31, Gift, Guldsmed, Veile >> Ane Hansen, 30, Gift, Kone, Hostrup Guldbrand Guldbrandsen, 2, Ugift, Barn, Veile Hans J. Guldbrandsen, 6, Ugift, Barn, Veile (alias Hans Peter Johan G., f. ca. 16-11-1854 og døbt 17-04-1855 i Vejle. Kilde: FS samt FT-1901, Torvegade 34, Vejle. FT-opslag 77-78. Gift 1884) Eskild Guldbrandsen, 3, Ugift, Barn, Veile (døbt 13-09-1857 i Vejle. Kilde: FS) Jens Christoph. Teilgaard, 56, Ugift, Guldsmedesvend, Fredericia Jacobine Rasmussen, 16, Ugift, Tjenestepige, Houer

Nogle af deres børn: Anders Peter Frederik Guldbrandsen, døbt 09-03-1860 i Vejle. Kilde: FS

Marie Guldbrandsen, f. 13-06-1868 i Vejle. Kilde: FS

Marie Guldbrandsen, f. 18-10-1871 i Vejle. Kilde: FS

FT-1880: Vejle, Nørvang, Vejle Købstad, Søndergade 96, Mellembygning, 1255, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C5977: Guldbrand Guldbrandsen, 50, Gift, Husfader. Guldsmed, Greis Sogn, Veile Amt >> Ane Guldbrandsen født Hansen, 49, Gift, Husmoder, Breth, Barrit Sogn, Veile Amt Kristine Guldbrandsen, 16, Ugift, deres Datter, Veile (alias Hanne Kirstine G. f. 13-09-1862 i Vejle. Kilde: FS) Ane Guldbrandsen, 15, Ugift, deres Datter, Veile (f. 17-03-1865 i Vejle. Kilde: FS) Johannes Guldbrandsen, 10, Ugift, deres Søn, Veile (f. 18-09-1869 i Vejle, Nørvang herred - se hans noter) Nicolai Guldbrandsen, 6, Ugift, deres Søn, Veile (alias Ole Nicolaj G., f. 23-03-1873 i Vejle. Kilde: FS) Marie Guldbrandsen, 3, Ugift, Husfaderens Datter, Veile (f. 09-04-1876 i Vejle. Kilde: FS. Siden Marie Madsen. Død i 1949) Jørgine Sørine Jensen, 21, Ugift, Syjomfru, Hvirring Sogn, Skanderborg Amt Sophus Caninus Svendsen, 27, Ugift, Guldsmedesvend, Hobro Ferdinand Profs, 17, Ugift, Guldsmedelærling, Frankrig

FT-1901: Kirkegade 2, Vejle (se Søndergade matr. 96): Guldbrand Guldbrandsen, f. 25-05-1829 i Vejle amt, gift 1852 (læs: 08-09-1854 i Stouby kirke, Bjerre herred),, husfar, guldsmed, 8 levende og 3 døde børn i ægteskabet >> Ane Guldbrandsen, f. 17-07-1830, gift 1852 (læs: 08-09-1854 i Stouby kirke, Bjerre herred), husmor, tilflyttet fra Hostrup, Stouby sogn, Bjerre herred i 1852, 8 levende og 3 døde børn i ægteskabet Marie Guldbrandsen, f. 09-04-1876 i Vejle, ugift, datter Carl Guldbrand Andersen, f. ca. 29-11-1898 i Vejle, plejesøn Kilde: FT-opslag 6. FT1901_0124_00599