Ane Marie Christine Korel, 18181828 (aged 9 years)

Name
Ane Marie Christine /Korel/
Birth September 23, 1818 35 25
Alias
Ane Marie Kirstine Korell

Christening September 22, 1819 36 26 (aged 11 months)
Birth of a sisterJulie Christiane Corell
May 14, 1821 (aged 2 years)
Christening of a sisterJulie Christiane Corell
May 12, 1822 (aged 3 years)
Birth of a brotherFrederik Ferdinand Korell
February 11, 1824 (aged 5 years)
Christening of a brotherFrederik Ferdinand Korell
December 5, 1824 (aged 6 years)
Death of a paternal grandmotherFru_Johanne Corell
April 21, 1825 (aged 6 years)
Burial of a paternal grandmotherFru_Johanne Corell
April 24, 1825 (aged 6 years)
Birth of a brotherChristian Adolf Korell
about September 1826 (aged 7 years)
Christening of a brotherChristian Adolf Korell
October 15, 1826 (aged 8 years)
Death of a brotherChristian Adolf Korell
March 23, 1827 (aged 8 years)
Burial of a brotherChristian Adolf Korell
March 27, 1827 (aged 8 years)
Birth of a brotherPeter Christian Korell
April 4, 1828 (aged 9 years)
Death May 22, 1828 (aged 9 years)
Burial May 27, 1828 (5 days after death)
Family with parents
father
17831829
Birth: about 1783 26 32Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: November 24, 1829Druknet i Søborg mose
mother
17931860
Birth: about January 1793Trinitatis sogn, Kbh.
Death: November 19, 1860Buddinge, Gladsaxe sogn
Marriage MarriageMarch 5, 1813Frederiksberg kirke
2 months
elder sister
1813
Birth: May 5, 1813 30 20Helligånds sogn, Kbh.
Death:
3 years
elder sister
18151876
Birth: November 25, 1815 32 22Trinitatis sogn, Kbh.
Death: March 30, 1876Kongens Lyngby
3 years
herself
18181828
Birth: September 23, 1818 35 25Peder Madsens Gang 302, Kbh. Helligånds sogn
Death: May 22, 1828Buddinge, Gladsaxe sogn
3 years
younger sister
18211903
Birth: May 14, 1821 38 28Helligånds sogn, Kbh.
Death: October 19, 1903Kongens Lyngby
3 years
younger brother
18241892
Birth: February 11, 1824 41 31Store Grønnegade 259, Kbh.
Death: June 29, 1892Kommunehospitalet, Kbh.
3 years
younger brother
18261827
Birth: about September 1826 43 33Trinitatis sogn, Kbh.
Death: March 23, 1827Buddinge, Gladsaxe sogn
19 months
younger brother
18281832
Birth: April 4, 1828 45 35Buddinge, Gladsaxe sogn
Death: April 6, 1832Buddinge, Gladsaxe sogn
Father’s family with Frk_ukendt
father
17831829
Birth: about 1783 26 32Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: November 24, 1829Druknet i Søborg mose
step-mother
Divorce Divorce1806forholdet opløst
3 months
half-brother
18061869
Birth: March 1806 23Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: November 13, 1869Øster Stillinge
Shared note

ID 224-3a1h: Ane Marie Christine Korel

alias Ane Marie Kirstine Korell

Født: 23-09-1818 i Peder Madsens Gang 302, Kbh. Helligånds sogn, Kbh. og døbt 22-09-1819 i Helligåndskirken, Kbh. - datter af (ID 224-3a1) Johan Christian Korel, skomagerfrimester og borgerlig artillerist *) og hustru Ane Sophie Amalia Korel f. Nÿeborg (alias Anne Sophie Amalia Nÿeborg), boende u Peder Madsens Gang No. 302. Kilde: KB-opslag 287, nr. 91. Helligånds sogn (ny udgave). År 1813-1823. KB_M_006_3_011_007210103_00292.

*) Københavns Borgervæbning - se hjemmesiden: dendigitalebyport.byhistorie.dk/borgervaebninger/afdeling.aspx?aID=128

Død 22-05-1828: Ane Marie Kirstine Korell dør 22-05-1828 i Buddinge, Gladsaxe sogn, 9½ år gl., og bliver begravet 27-05-1828 fra Gladsaxe kirke. Skomager Korells datter af Buddinge. Kilde: KB-opslag 455, nr. 11. Gladsaxe sogn. År 1813-1841. KB_148_2_001_K12-23-A.