Bodil la Cour Brandt, 18981985 (aged 86 years)

Birth August 3, 1898
Alias
Bodil Svarre f. la Cour Brandt

Christening September 7, 1898 (aged 1 month)
Birth of a sonAnders Svarre
February 2, 1923 (aged 24 years)
Christening of a sonAnders Svarre
May 10, 1923 (aged 24 years)
Birth of a sonKristian Svarre
November 18, 1924 (aged 26 years)
Christening of a sonKristian Svarre
March 8, 1925 (aged 26 years)
Death of a sonKristian Svarre
May 19, 1968 (aged 69 years)
Burial of a sonKristian Svarre
May 23, 1968 (aged 69 years)
Death of a husbandKaj Ejnar Svarre
1971 (aged 72 years)

Death 1985 (aged 86 years)

Family with Kaj Ejnar Svarre
husband
18901971
Birth: October 4, 1890 39 38Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: 1971
herself
18981985
Birth: August 3, 1898Vedelslund, Sjelle sogn
Death: 1985
son
19232007
Birth: February 2, 1923 32 24Fødeklinikken, Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn
Death: 2007
22 months
son
19241968
Birth: November 18, 1924 34 26Aagade 9, Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: May 19, 1968Tøxensvej 17, Køge
daughter
Hanne Svarre
Shared note

Bodil la Cour Brandt

alias Bodil Svarre f. la Cour Brandt

Født: 03-08-1898 på Vedelslund, Sjelle sogn, Framlev herred og døbt 07-09-1898 i Sjelle kirke af sognepræst Sparre. Datter af forpagter på Vedelslund, cand. jur. Otto August la Cour Brandt og hustru Hansine f. Langballe på 26 år. Faddere: Hofjægermesterinde på Vedelslund Marie Folsach. Frøken Elisabeth Langballe fra Mallinggaard. Proprietær Poul Langballe fra Mallinggaard, samt faderen. Kilde: KB-opslag 80, nr. 3. Sjelle sogn. Framlev herred. Århus amt. År 1892-1915. KB_1892_C353B_G_002_0094a-fk.

Gift 29-10-1919: Kaj Ejnar Svarre gifter sig borgerligt den 29-10-1919 i Hørsholm Politikreds med Bodil la Cour Brandt. Kilde: Sønnen Anders Svarre's dåb samt datteren Hanne Svarre's dåb i Køge.

Død 1985: Bodil Svarre f. la Cour Brandt dør i 1985, ca. 86 år gl.

Folketælling:

FT-1930 - 5. nov.: Aagade 9, Køge: Kai Ejnar Svarre, f. 04-10-1890 i Køge, gift i 1919, husfar, redaktør, 3 levende børn i ægteskabet >> Bodil Svarre, f. 03-08-1898 i Sjelle sogn (Århus amt), gift i 1919, husmor, 3 levende børn i ægteskabet Anders Svarre, f. 02-02-1923 i Kbh., ugift, barn Kristian Svarre, f. 18-11-1924 i Køge, ugift, barn Hanne Svarre, f. 16-11-1926 i Kbh., ugift, barn Anna Marie Kristine Andreasen, f. ca. 29-08-1908 i Lund, husassistent, tilflyttet fra Billesborg, Herfølge Kilde: FT-opslag 7. FT1930_01466_00630