Ellen Magrethe Svarre, 1880

Birth June 9, 1880 28 28
Alias
Ellen Margrethe Svarre

Christening August 6, 1880 28 28 (aged 1 month)
Occupation
Fotograf

Death of a paternal grandmotherAne Marie Hansen
July 29, 1885 (aged 5 years)
Burial of a paternal grandmotherAne Marie Hansen
August 5, 1885 (aged 5 years)
Birth of a brotherPoul Erik Svarre
March 2, 1886 (aged 5 years)
Christening of a brotherPoul Erik Svarre
June 3, 1886 (aged 5 years)
Birth of a brotherKaj Ejnar Svarre
October 4, 1890 (aged 10 years)
Christening of a brotherKaj Ejnar Svarre
November 21, 1890 (aged 10 years)
Death of a motherAlfriede Caroline Krumbach
March 7, 1898 (aged 17 years)
Burial of a motherAlfriede Caroline Krumbach
March 12, 1898 (aged 17 years)
Death of a fatherSøren Peter Sørensen Svarre
December 13, 1920 (aged 40 years)
Burial of a fatherSøren Peter Sørensen Svarre
December 17, 1920 (aged 40 years)
Burial of a brotherPoul Erik Svarre
May 1943 (aged 62 years)
Death of a brotherPoul Erik Svarre
May 16, 1943 (aged 62 years)
Death of a brotherKaj Ejnar Svarre
1971 (aged 90 years)

Death

Family with parents
father
18511920
Birth: September 26, 1851 36 31Slagelse Skt. Mikkels bysogn
Death: December 13, 1920Nørregade 68, Køge Skt. Nikolaj sogn
mother
18521898
Birth: March 12, 1852Odense Sankt Knuds Domsogn
Death: March 7, 1898Kirkestræde 117, Køge Skt. Nikolaj sogn
Marriage MarriageDecember 26, 1877Slagelse Skt. Peders kirke
10 months
elder brother
18781878
Birth: October 18, 1878 27 26Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: November 6, 1878Køge Skt. Nikolaj sogn
20 months
herself
1880
Birth: June 9, 1880 28 28Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
6 years
younger brother
18861943
Birth: March 2, 1886 34 33Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: May 16, 1943Nørregade 68, Køge Skt. Nikolaj sogn
5 years
younger brother
18901971
Birth: October 4, 1890 39 38Køge Skt. Nikolaj sogn
Death: 1971
Shared note

Ellen Magrethe Svarre

alias Ellen Margrethe Svarre

Født: 09-06-1880 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 06-08-1880 i Køge Skt. Nikolaj kirke. Datter af redaktør Søren Peter Svarre Sørensen Svarre *) og hustru Alfriede Caroline Krumbach på 28 år. *) Ifølge kgl. bevilling af 15-07-1890 har faderen tilladelse til at føre familienavnet Svarre. Faderens fulde navn er: Søren Peter Svarre Sørensen Svarre. Kilde: KB-opslag 242, nr. 27. Køge Skt. Nikolaj sogn. År 1867-1887. KB_287_2_009_K09-08-A

Erhverv: Fotograf

Bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1899 Ellen Margrethe Svarre, f. 09-06-1880 i Køge Stillinger: Studerende Adresse: 01-11-1899: Reventlowsgade 26, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro). Filmrulle 0046. Registerblad 3668 (unikt id: 2356243)

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 12-11-1903 Ellen Margrethe Svarre, f. 06-06-1881 (læs: 09-06-1880) i Køge Stillinger: Fotograf Adresse: 12-11-1903: Fra Kjøge til Nørre Voldgade 22, 4. - hos Urtekræmmer Larsen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1 (Indre by). Filmrulle 0035. Registerblad 2749 (unikt id: 1459707)