Grethe Ruth Henriksen, 1912

Birth April 4, 1912
Alias
Grethe Ruth Meisner-Jensen f. Henriksen

Christening April 21, 1912 (aged 17 days)
Death of a husbandHans Peter Bjørn Meisner-Jensen
July 7, 1968 (aged 56 years)
Burial of a husbandHans Peter Bjørn Meisner-Jensen
July 11, 1968 (aged 56 years)
Death

Family with Hans Peter Bjørn Meisner-Jensen
husband
19091968
Birth: July 16, 1909 28 35Frederiksberg Fødehjem, Solbjerg sogn
Death: July 7, 1968Rigshospitalet, Kbh.
herself
1912
Birth: April 4, 1912Rigshospitalet, Kbh.
Death:
daughter
Jytte Meisner-Jensen
daughter
Lisbeth Meisner-Jensen
son
Hans Henrik Stig Meisner-Jensen
Shared note

Grethe Ruth Henriksen

Oprindelig indskrevet som Grethe Ruth Eriksen *)

alias Grethe Ruth Meisner-Jensen f. Henriksen

Født: 04-04-1912 på Rigshospitalet, Kbh. og døbt 21-04-1912 i Rigshospitalets kirke, Kbh. - datter af ugift patient nr. 365A på 20 år. Adopteret af inspektør (siden restauratør) Ernst Johan Henriksen og hustru Alvina Eriksen *) i henhold til Lov nr. 130 af 27-05-1908, § 11. Forældrene borgerligt ægteviet 12-12-1913. Kilde: KB-opslag 370, nr. 320. Barn nr. 357A. Rigshospitalet. År 1911-1912. KB_1892_076A_3_016_0364a-FK.

Gift 22-06-1934: Ungkarl Hans Peter Bjørn Meisner-Jensen, ingeniør, cand. polyt., Christians Vej 25, Charlottenlund i Ordrup sogn, Københavns amt (f. 16-07-1909 på Frederiksberg, søn af afd. ingeniør, cand. polyt. Hans Meisner-Jensen og efterl. hustru Karen Broe, Christians Vej 25, Ordrup) gifter sig 22-06-1934 i Nødebo kirke med ugift Grethe Ruth Henriksen af Norgesgade 1, Kbh. (f. 04-04-1912 på Rigshospitalet i København, datter af restauratør Ernst Johan Henriksen og hustru Alvina Eriksen (Lov nr. 130 af 27-05-1908, § 11), boende Norgesgade 1, Kbh. Vidner: Brudgommens mor og brudens far. Kilde: KB-opslag 125, nr. 4. Nødebo sogn. Holbo h. Frederiksborg a. År 1928-1940. KB_1892_234_3_008_0156a-V.