Aleksander Georg Valdemar Vinther, 1884

Name
Aleksander Georg Valdemar /Vinther/
Birth May 11, 1884 25 22
Alias
Alexander Georg Valdemar Winther

Christening May 25, 1884 25 22 (aged 14 days)
Birth of a sisterEstra Louise Thyra Vinther
August 30, 1885 (aged 1 year)
Christening of a sisterEstra Louise Thyra Vinther
September 13, 1885 (aged 1 year)
Birth of a sisterMica Dranine Weni Winther
June 29, 1888 (aged 4 years)
Christening of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 26, 1888 (aged 4 years)
Birth of a sisterIngrid Clementce Marry Winther
February 23, 1890 (aged 5 years)
Christening of a sisterIngrid Clementce Marry Winther
April 6, 1890 (aged 5 years)
Birth of a sisterStense Marie Clara Winther
December 26, 1891 (aged 7 years)
Death of a sisterStense Marie Clara Winther
January 16, 1892 (aged 7 years)
Birth of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
December 15, 1893 (aged 9 years)
Christening of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
July 15, 1894 (aged 10 years)
Birth of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
July 3, 1896 (aged 12 years)
Christening of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
August 2, 1896 (aged 12 years)
Birth of a brotherArthur Sigvald Tindal Winther
October 1, 1897 (aged 13 years)
Christening of a brotherArthur Sigvald Tindal Winther
December 15, 1897 (aged 13 years)
Death of a fatherMichael Marinus Winther
about 1924 (aged 39 years)
Death of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 11, 1944 (aged 60 years)
Burial of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 16, 1944 (aged 60 years)
Death of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
May 5, 1947 (aged 62 years)
Death of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
March 23, 1964 (aged 79 years)
Death of a motherMette Marie Jensen

Death

Family with parents
father
18581924
Birth: September 7, 1858Durup sogn, Gislum herred
Death: about 1924San Francisco, Californien, USA
mother
1861
Birth: November 6, 1861Gedstedbro, Alstrup sogn, Gislum herred
Death:
Marriage MarriageJanuary 18, 1881Vognsild kirke
Divorce Divorceafter 1910
20 months
elder sister
1882
Birth: September 22, 1882 24 20Vognsild sogn
Death: Californien, USA
20 months
himself
1884
Birth: May 11, 1884 25 22Jelstrup, Havbro sogn
Death:
16 months
younger sister
1885
Birth: August 30, 1885 26 23Jelstrup, Havbro sogn
Death: USA
3 years
younger sister
18881944
Birth: June 29, 1888 29 26Brorstrup sogn
Death: August 11, 1944Brønderslev Sygehus
20 months
younger sister
1890
Birth: February 23, 1890 31 28Mejlby, Brorstrup sogn
Death:
22 months
younger sister
18911892
Birth: December 26, 1891 33 30Mejlby, Brorstrup sogn
Death: January 16, 1892Mejlby, Brorstrup sogn
2 years
younger brother
18931964
Birth: December 15, 1893 35 32Hvam by og sogn, Rinds herred
Death: March 23, 1964San Francisco, Californien, USA
3 years
younger brother
18961947
Birth: July 3, 1896 37 34Hvam Stationsby, Hvam sogn
Death: May 5, 1947San Francisco, Californien, USA
15 months
younger brother
1897
Birth: October 1, 1897 39 35Hvam Stationsby, Hvam sogn
Death:
Shared note

Aleksander Georg Valdemar Vinther

alias Alexander Georg Valdemar Winther

Født: 11-05-1884 i Jelstrup, Havbro sogn og døbt 25-05-1884 i Havbro kirke - søn af Michael Marinus Vinther og hustru Mette Marie Jensen på 22 år, Jelstrup. Kilde: KB-opslag 24, nr. 1. Havbro sogn. Års h. Ålborg a. År 1863-1891. KB_C190_B_023_K01-24-A.

I FT-1890 opholder Aleksander Georg Valdemar Vinther sig hos sine farforældre Søren Frederik Winther og hustru Nielsine Andrea Vinther f. Juel/Juul. Hans mor er da højgravid og føder sin datter: Ingrid Clemence Mary Winther den 23-02-1890 i Mejlby, Brorstrup sogn.

Konfirmeret 17-04-1898: Alexander Georg Valdemar Winther (f. 11-05-1884 i Havbro sogn og døbt 25-05-1884 i Havbro kirke, søn af ølbrygger Michael Marinus Winther og hustru Mette Marie Jensen af Hvam), bliver konfirmeret 17-04-1898 i Hvam kirke. Aldersdispensation iht. biskoppens skrivelse af 19-02-1898. Kilde: KB-opslag 83, nr. 5. Hvam sogn. Rinds h. Viborg a. År 1892-1907. KB_1892_C229_G_003_0086a-KD

Folketælling:

FT-1890: Aalborg, Gislum, Vognsild, Mejlstrup, Nielsenshaab, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C1869: Søren Frederik Juel Vinther, 55, Gift, Husfader, Jordbruger, Durup Nielsine Andrea Vinther, 55, Gift, Husmoder, Gunnerup sogn Jensine Marie Larsen, 19, Ugift, Plejedatter, Aalborg >> Alexander Georg Valdemar Vinter, 5, Ugift, Plejebarn, Jelstrup, Haubro sogn (læs: Jelstrup, Havbro sogn, Års herred) Jørgen Kristjan Pedersen, 42, Ugift, tyende, Haubro