Estra Louise Thyra Vinther, 1885

Name
Estra Louise Thyra /Vinther/
Birth August 30, 1885 26 23
Alias
Estra Louise Thyra Winther og Estra Winther

Christening September 13, 1885 27 23 (aged 14 days)
Birth of a sisterMica Dranine Weni Winther
June 29, 1888 (aged 2 years)
Christening of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 26, 1888 (aged 2 years)
Birth of a sisterIngrid Clementce Marry Winther
February 23, 1890 (aged 4 years)
Christening of a sisterIngrid Clementce Marry Winther
April 6, 1890 (aged 4 years)
Birth of a sisterStense Marie Clara Winther
December 26, 1891 (aged 6 years)
Death of a sisterStense Marie Clara Winther
January 16, 1892 (aged 6 years)
Birth of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
December 15, 1893 (aged 8 years)
Christening of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
July 15, 1894 (aged 8 years)
Birth of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
July 3, 1896 (aged 10 years)
Christening of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
August 2, 1896 (aged 10 years)
Birth of a brotherArthur Sigvald Tindal Winther
October 1, 1897 (aged 12 years)
Christening of a brotherArthur Sigvald Tindal Winther
December 15, 1897 (aged 12 years)
Death of a fatherMichael Marinus Winther
about 1924 (aged 38 years)
Death of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 11, 1944 (aged 58 years)
Burial of a sisterMica Dranine Weni Winther
August 16, 1944 (aged 58 years)
Death of a brotherKarl Frederik Vilhelm Winther
May 5, 1947 (aged 61 years)
Death of a brotherOtto Mikael Marinus Winther
March 23, 1964 (aged 78 years)
Death of a motherMette Marie Jensen

Death
Family with parents
father
18581924
Birth: September 7, 1858Durup sogn, Gislum herred
Death: about 1924San Francisco, Californien, USA
mother
1861
Birth: November 6, 1861Gedstedbro, Alstrup sogn, Gislum herred
Death:
Marriage MarriageJanuary 18, 1881Vognsild kirke
Divorce Divorceafter 1910
20 months
elder sister
1882
Birth: September 22, 1882 24 20Vognsild sogn
Death: Californien, USA
20 months
elder brother
1884
Birth: May 11, 1884 25 22Jelstrup, Havbro sogn
Death:
16 months
herself
1885
Birth: August 30, 1885 26 23Jelstrup, Havbro sogn
Death: USA
3 years
younger sister
18881944
Birth: June 29, 1888 29 26Brorstrup sogn
Death: August 11, 1944Brønderslev Sygehus
20 months
younger sister
1890
Birth: February 23, 1890 31 28Mejlby, Brorstrup sogn
Death:
22 months
younger sister
18911892
Birth: December 26, 1891 33 30Mejlby, Brorstrup sogn
Death: January 16, 1892Mejlby, Brorstrup sogn
2 years
younger brother
18931964
Birth: December 15, 1893 35 32Hvam by og sogn, Rinds herred
Death: March 23, 1964San Francisco, Californien, USA
3 years
younger brother
18961947
Birth: July 3, 1896 37 34Hvam Stationsby, Hvam sogn
Death: May 5, 1947San Francisco, Californien, USA
15 months
younger brother
1897
Birth: October 1, 1897 39 35Hvam Stationsby, Hvam sogn
Death:
Shared note

Estra Louise Thyra Vinther

alias Estra Louise Thyra Winther og Estra Winther

Født: 30-08-1885 i Jelstrup, Havbro sogn og døbt 13-09-1885 i Havbro kirke - datter af husmand Michael Marinus Vinther og hustru Mette Marie Jensen på 23 år, Jelstrup. Faddere: Gårdmand Kristen Pedersens hustru Dorthea, Jelstrup. Husmand Jens Nielsens hustru Dorthe, Jelstrup. Gårdmand Søren Frederik Jul Vinther, Østrup. Gårdmand Kristen Pedersen, Jelstrup. Aftægtsmand Kristen Nielsen, Havbro. Kilde: KB-opslag 53, nr. 7. Havbro sogn. Års h. Ålborg a. År 1863-1891. KB_C190_B_023_K02-24-A.

Konfirmeret 01-10-1899: Estra Lovise Thyra Winther, f. 30-08-1885 i Havbro sogn (boende hjemme hos forældrene ølbrygger Michael Marinus Winther og hustru Mette Marie Jensen af Hvam) bliver konfirmeret 01-10-1899 i Hvam kirke. Kilde: KB-opslag 105, nr. 10. Hvam sogn. Rinds h. Viborg a. År 1892-1907. KB_1892_C229_G_003_0117a-KP.

Udvandrer til USA via Canada i september 1904:

Name: Estra Winther Event Type: Immigration - Event Date: Sep 1904 Event Place: Quebec City, Quebec, Canada Gender: Female Age: 19 Birth Year (Estimated): 1885 Birthplace: Denmark Ship Name: Ionian

Affiliate Film Number: T-483 , Digital Folder Number: 004539192 , Image Number: 00944

"Canada Passenger Lists, 1881-1922", index and images, FamilySearch (https://familysearch.org/pal:/MM9.1.1/2QS9-Q1F : accessed 17 Sep 2014), Estra Winther, 1904.

Name: Estra Winther Arrival Date: 24 Sep 1904 - Arrival Port: Quebec, England (Canada) Age: 19 years 1 months Birth Year (Estimated): 1885 Gender: Female Race: Danish Departure Port: Liverpool, England Ship Name: Ionian

Affiliate Publication Title: Manifests of Passengers Arriving in the St. Albans, VT, District through Canadian Pacific and Atlantic Ports, 1895-1954 , Affiliate Publication Number: M1464 , Affiliate Film Number: 23

-------------------------

Estra Louise Thyra Vinther er den eneste der bor hjemme hos forældrene i FT-1890, mens hendes andre søskende er sat i pleje, idet hendes mor er højgravid. Moderen føder datteren Ingrid Clementce Marry Winther den 23-02-1890 i Mejlby, Brorstrup sogn:

Folketælling:

FT-1890: Aalborg, Aars, Brorstrup, Meilby, Brorstrup Sogn, , 63, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C6492: Mikael Marinus Vinther, 31, Gift, Husfader, Meierist, Durup Sogn, Aalborg Amt Marie Jensen, 26, Gift, Husmoder, Meierske, Gjedsted Sogn, Aalborg Amt >> Estra Louise Thyra Vinther, 4, Ugift, Barn, Aars Sogn, Aalborg Amt Hansine Christine Hendriksen 24, Ugift, Tjenestetyende, Meierske, Kraiborg Sogn, Randers Amt Margrethe Marie Hesse, 22, Ugift, Tjenestetyende, Pige, Vesterhornum Sogn, Aalborg Amt Peter Andersen, 20, Ugift, Tjenestetyende, FlødekudskRavnkilde Sogn, Viborg Amt Christen Andersen, 22, Ugift, Tjenestetyende, FlødekudskRavnkilde Sogn, Viborg Amt