Christian Wilhelm Bærensen, 18351884 (aged 48 years)

Name
Christian Wilhelm /Bærensen/
Birth December 11, 1835
Alias
Christian Vilhelm Bærentzen, Christian Vilhelm Berensen og ChristianVilhelm Berentzen

Occupation
Bøssemager

Birth of a daughterLovise Charlotte Cathrine Bærensen
September 22, 1862 (aged 26 years)
Christening of a daughterLovise Charlotte Cathrine Bærensen
May 10, 1863 (aged 27 years)
MarriageMaria Magdalene Kathrina NussbaumView this family
September 11, 1863 (aged 27 years)
Birth of a sonCarl Jens Peter Berensen
June 1, 1864 (aged 28 years)
Death of a daughterLovise Charlotte Cathrine Bærensen
September 2, 1864 (aged 28 years)
Burial of a daughterLovise Charlotte Cathrine Bærensen
September 4, 1864 (aged 28 years)
Christening of a sonCarl Jens Peter Berensen
April 2, 1866 (aged 30 years)
Birth of a sonJohannes Louis Christian Berensen
September 27, 1866 (aged 30 years)
Christening of a sonJohannes Louis Christian Berensen
March 10, 1867 (aged 31 years)
Birth of a sonNicolai Julius Emil Berensen
April 3, 1869 (aged 33 years)
Christening of a sonNicolai Julius Emil Berensen
July 18, 1869 (aged 33 years)
Birth of a sonChristian Ferdinand Sofus Berensen
December 22, 1871 (aged 36 years)
Christening of a sonChristian Ferdinand Sofus Berensen
April 7, 1872 (aged 36 years)
Birth of a sonOscar Louis Markus Emil Bærentsen
February 20, 1874 (aged 38 years)
Christening of a sonOscar Louis Markus Emil Bærentsen
October 11, 1874 (aged 38 years)
Birth of a sonVilhelm Villiam Johan Louis Berentsen
April 24, 1877 (aged 41 years)
Christening of a sonVilhelm Villiam Johan Louis Berentsen
August 12, 1877 (aged 41 years)
Birth of a daughterAgnes Marie Johanne Berentsen
September 21, 1879 (aged 43 years)
Death of a daughterAgnes Marie Johanne Berentsen
July 6, 1880 (aged 44 years)
Burial of a daughterAgnes Marie Johanne Berentsen
July 11, 1880 (aged 44 years)
Death May 29, 1884 (aged 48 years)
Burial June 2, 1884 (4 days after death)
Family with Maria Magdalene Kathrina Nussbaum
himself
wife
Marriage MarriageSeptember 11, 1863Skt. Pauls kirke, Kbh.
3 years
son
-4 years
daughter
18621864
Birth: September 22, 1862 26 25Rosengade 1, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death: September 2, 1864Rosengade 3, Kbh. i Skt. Pauls sogn
21 months
son
1864
Birth: June 1, 1864 28 27Rosengade 3, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death:
5 years
son
1869
Birth: April 3, 1869 33 31Rosengade 3, Kbh. i Skt. Pauls sogn
Death:
3 years
son
1871
Birth: December 22, 1871 36 34Sundbyvester, Kbh., Sundby sogn
Death:
2 years
son
1874
Birth: February 20, 1874 38 36Sundbyvester, Tårnby sogn, Kbh.
Death:
3 years
son
1877
Birth: April 24, 1877 41 40Tårnby sogn, Kbh.
Death:
2 years
daughter
18791880
Birth: September 21, 1879 43 42Amagervej 16, Kbh. i Sundby sogn
Death: July 6, 1880Amagervej 16, Kbh. i Sundby sogn
Hr_Hoffmann + Maria Magdalene Kathrina Nussbaum
partner’s partner
wife
Divorce Divorce1858forholdet opløst
1 month
step-son
18581904
Birth: January 19, 1858 20Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: May 19, 1904Sundby sogn, Kbh.
Shared note

Christian Wilhelm Bærensen

alias Christian Vilhelm Berensen, Christian Vilhelm Berentzen og Christian Vilhelm Bærentzen

Født: 11-12-1835 i København - søn af træhandler Bærn (Bern) Andersen. Kilde: Hans død

Erhverv: Bøssemager

Gift 11-09-1863: Ungkarl Christian Wilhelm Berensen, bøssemagersvend på 27½ år, boende Rosengade 1, Kbh., gifter sig 11-09-1863 i Skt. Pauls kirke, Kbh. med pie Maria Magdalene Kathrine Nussbaum på 26-1/4 år, boende samme sted. Kilde: KB-opslag 71, nr. 109. Skt. Pauls sogn (ny udgave). År 1858-1876. KB_M_024_3_004_007210216_00373.

Død 29-05-1884: Christian Vilhelm Bærentzen, bøssemager, gift (f. 11-12-1835 i København, søn af træhandler Bern (Bærn) Andersen, dør 29-05-1884 i Sundby sogn, Kbh., 48 år gl., og bliver begravet 02-06-1884 fra Sundby kirke, Kbh. Adresse ved død: Amagervej 16. Kilde: KB-opslag 23, nr. 1099. Sundby sogn. Sokkelund h. År 1881-1891. KB_044_2_009_K01-22-A.

Folketællinger:

FT-1840: København (Staden), Rosenborg Kvarter, Aabenraae N. 226, Stuen, 1387, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5186: Hendrik Sandberg, 29, Gift, Billedhugger Christine Andersen, 29, Gift, Hans Kone Johanne Sandberg, 53, Enke, Pensionist Carl Sandberg, 6, Ugift, Deres Børn Mechaline Sandberg, 4, Ugift, Deres Børn Johannes Sandberg, 2, Ugift, Deres Børn >> Christian Bærentsen, 4, Ugift, Pleiebarn

FT-1870: Rosengade 3, 3. sal, Kbh.: >> Christian Vilhelm Bærentzen, gift, husfar, 34 år, f. i Kbh., bøssemager Magdalene Marie Catrine Bærentzen, gift, husmor, 32 år, f. i Kiel Heinrich Ludvig Bærentzen (læs: Hoffmann), ugift, søn, 12 år, f. i Kbh. Carl Jens Peter Bærentzen, ugift, søn, 5 år, f. i Kbh. Johannes Louis Chr. Bærentzen, ugift, søn, 3 år, f. i Kbh. Nicolaj Julius Emil Bærentzen, ugift, søn, under 1 år, f. i Kbh. Kilde: FT-opslag 12. FT1870_0009_01194

FT-1880: København, Sokkelund, Taarnby, Sundbyvester, Amagervei No. 16, 203965, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D6262: >> Christian Bærentzen, 44, Gift, Bøssemager, Kbhvn - Kommentarer - Anmærkninger: nyder Fattighjælp Marie Bærentzen, 43, Gift, Hustru, Kiel Carl Jens Bærentzen, 16, Ugift, Lærling, Kbhvn Johannes Luis Bærentzen, 13, Ugift, Kbhvn Nicolai Bærentzen, 11, Ugift, Kbhvn Christian Marcus Bærentzen, 9, Ugift, Amager Oskar Bærentzen, 6, Ugift, Amager Vilhelm Villiam Bærentzen, 3, Ugift, Amager navnløs pige, 1, Ugift, Amager (alias Agnes Marie Johanne Berentsen)