Christina Andreasson, 1859

Birth about 1859
Alias
Christina Hoffmann f. Andreasson

MarriageHeinrich Ludvig HoffmannView this family
July 11, 1880 (aged 21 years)
Death of a husbandHeinrich Ludvig Hoffmann
May 19, 1904 (aged 45 years)
Burial of a husbandHeinrich Ludvig Hoffmann
May 23, 1904 (aged 45 years)
Death

Family with Heinrich Ludvig Hoffmann
husband
18581904
Birth: January 19, 1858 20Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: May 19, 1904Sundby sogn, Kbh.
herself
Marriage MarriageJuly 11, 1880Frederiksberg kirke
Heinrich Ludvig Hoffmann + Doris Margarethe Betty Warms
husband
18581904
Birth: January 19, 1858 20Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: May 19, 1904Sundby sogn, Kbh.
partner’s partner
18611920
Birth: February 14, 1861Glückstadt, Holsten, Tyskland
Death: May 5, 1920Bispebjerg Hospital, Kbh.
Marriage MarriageJanuary 10, 1902b.v. på Københavns Rådhus
Shared note

Christina Andreasson

alias Christina Hoffmann f. Andreasson

Født: ca. 1859 i Sverige

Gift 11-07-1880: Ungkarl Heinrich Ludvig Hoffmann, cigarmager på 22 år og 5 mdr., boende Godthåbsvej 22, Frederiksberg, gifter sig 11-07-1880 i Frederiksberg kirke med pigen Christina Andreasson på 21 år og 6 mdr., af Godthåbsvej 22, Frederiksberg. Vidner: Arbejdsmand, fhv. høker Jørgen Christensen og værtshusholder Carl Christian Nielsen, begge af Godthåbsvej 22. Kilde: KB-opslag 196, nr. 123. Frederiksberg sogn. År 1876-1880. KB_064_2_038_K07-16-A.

Folketælling:

FT-1880: København (Staden), Falkonér Allé, , , 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3033: Heinrick Ludvig Hoffmann, 22, Gift, Husfader, Cigarmager, København >> Kristine Andresen, 21, Gift, Hans kone, Sverige