Harry Randrup, 1905

Birth August 3, 1905
Alias
Harry Randrup Nielsen

Christening October 22, 1905 (aged 2 months)
Occupation
Murermester. Officer. Siden fængselsbetjent

Burial of a wifeEva Gunhild Corell
1994 (aged 88 years)

Death of a wifeEva Gunhild Corell
1994 (aged 88 years)

Death

Family with Eva Gunhild Corell
himself
1905
Birth: August 3, 1905Willemoesgade 53, Kbh. i Frihavns sogn, Kbh.
Death:
ex-wife
19121994
Birth: November 1, 1912 36 32Sundby Boulevard 16, Amager
Death: 1994
daughter
Inge Randrup Ilsø Jensen
Alfred Kristian Ilsø Jensen + Eva Gunhild Corell
partner’s partner
1913
Birth: March 5, 1913Vindum Hede, Vindum sogn
Death:
ex-wife
19121994
Birth: November 1, 1912 36 32Sundby Boulevard 16, Amager
Death: 1994
step-daughter
Lisbeth Ilsø Corell
Shared note

Harry Randrup

Oprindelig døbt Harry Randrup Nielsen *)

alias onkel Harry

Født: 03-08-1905 på Willemoesgade 53, 3. sal, Kbh. i Frihavns sogn, Kbh. og døbt 22-10-1905 i Frihavnskirken, Kbh. - søn af murer Hans Christian Nielsen og hustru Ane Marie f. Randrup, 31 år gl. Forældrene viet 04-11-1896 i Roskilde Domkirke. *) Iflg. kgl. bevilling af 9. april 1959 (Kbhvns. amt) er det fulde navn fremtidigt: Harry Randrup. Kilde: KB-opslag 8, nr. 17. Frihavns sogn, Kbh. K.M. År 1905-1915. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149893#149893,24821046

Erhverv: Murermester. Officer. Siden fængselsbetjent

Gift 29-04-1933: Ugift murermester af Herlev Kollegaardsvej, Harry Randrup Nielsen, f. 03-08-1905 i Frihavnskirkens sogn, Kbh., søn af murermester Hans Christian Nielsen og hustru Ane Marie f. Randrup, gifter sig 29-04-1933 i Herlev kirke, Kbhvns. amt med ugift telefonistinde af København, Prags Boulevard 16, Eva Gunhild Corell, f. 01-11-1912 i Nathanaels sogn, Kbh., datter af skotøjsfabrikant Lars Jørgen Lorentz Boje Corell og hustru Elisabeth f. Nielsen. Vidner: Mekaniker Sven Uffe Corell, Ny Carlsbergvej 65, Kbh. og brudgommens far, Kollegaardsvej, Herlev. Kilde: KB-opslag 239, nr. 3. Herlev sogn, Kbhvns. amt. K.M. År 1917-1933. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151299#151299,25134224

Skilt 02-12-1947: Harry Randrup Nielsen og Eva Gunhild f. Corell bliver skilt v. bevilling den 02-12-1947.

Harry Randrup Nielsen og hustru Eva Gunhild Nielsen f. Corell får sammen en datter.