Dagny Jensen, 19071997 (aged 89 years)

Birth January 26, 1907
Alias
Dagny Sørensen Kalstrup f. Jensen

Christening November 10, 1907 (aged 9 months)
MarriageAnders Sørensen KalstrupView this family
January 27, 1925 (aged 18 years)
Birth of a sonJens Sørensen Kalstrup
March 13, 1925 (aged 18 years)
Christening of a sonJens Sørensen Kalstrup
June 28, 1925 (aged 18 years)
Birth of a sonPovl Kalstrup
May 21, 1927 (aged 20 years)
Christening of a sonPovl Kalstrup
August 7, 1927 (aged 20 years)
Death of a husbandukendt mand
about 1945 (aged 37 years)

Birth of a sonAage Alsing
April 27, 1945 (aged 38 years)
Christening of a sonAage Alsing
December 30, 1945 (aged 38 years)
Adoption of a sonAage Alsing
September 1, 1948 (aged 41 years)

DivorceAnders Sørensen KalstrupView this family
February 1950 (aged 43 years)
Death of a husbandAnders Sørensen Kalstrup
August 14, 1950 (aged 43 years)
Burial of a husbandAnders Sørensen Kalstrup
August 19, 1950 (aged 43 years)
Marriage of a childAage AlsingView this family
about 1968 (aged 60 years)

Death of a sonAage Alsing
1990 (aged 82 years)

Death of a sonJens Sørensen Kalstrup
after 1996 (aged 88 years)

Death of a sonPovl Kalstrup
about 1997 (aged 89 years)

Death after 1997 (aged 89 years)
Family with ukendt mand
fiancé
herself
19071997
Birth: January 26, 1907Volstrup Hede, Øster Hornum sogn
Death: after 1997Ålborg
son
19451990
Birth: April 27, 1945Mellemholm, Nørholm sogn, Hornum herred
Death: 1990
daughter
Aase Alsing
Family with Anders Sørensen Kalstrup
ex-husband
18961950
Birth: December 14, 1896Ålborg Budolfi sogn
Death: August 14, 1950Duedalsvej, Sønderholm, Frejlev kommune
herself
19071997
Birth: January 26, 1907Volstrup Hede, Øster Hornum sogn
Death: after 1997Ålborg
Marriage MarriageJanuary 27, 1925Øster Hornum kirke
Divorce DivorceFebruary 1950separeret
2 months
son
19251996
Birth: March 13, 1925 28 18Sønderholm Rem, Sønderholm sogn
Death: after 1996
2 years
son
19271997
Birth: May 21, 1927 30 20Mellemholm, Nørholm sogn, Hornum herred
Death: about 1997
Shared note

Dagny Jensen

alias Dagny Sørensen Kalstrup f. Jensen

Født: 26-01-1907 i Volstrup Hede, Øster Hornum sogn, Hornum herred og døbt 10-11-1907 i Øster Hornum kirke - datter af indsidder i Volstrup Hede (fiskehandler) Marinus Julianus Jensen og hustru Klementine Andersen på 22 år. Faddere: Ammen Martine Andersen, Knud Peder Helveg Pedersens hustru, Torstrup. Moderen. Peder Helveg Pedersen, husmand, Torstrup. Anders Andersen, ungkarl, Volstrup Hede. Jens Jensen, Husmand, Molbjerg. Forældrene viet i Øster Hornum kirke. Kilde: KB-opslag 48, nr. 1. Øster Hornum sogn, Hornum herred. Ålborg amt. År 1905-1909. KB_1892_C164_G_010_0047a-FK.

Erhverv: Tjenestepige i 1925. Siden husmor.

Gift 27-01-1925: Ungkarl, arbejdsmand, Anders Sørensen Kalstrup, boende i Mellemholm, Nørholm sogn (f. 14-12-1896 i Ålborg Budolfi sogn, søn af arbejdsmand Søren Peter Kalstrup og hustru Mathilde Kristensen af Ålborg), gifter sig den 27-01-1925 i Øster Hornum kirke med pige, tjenestepige, Dagny Jensen, boende i Øster Hornum (f. 26-01-1907 i Volstrup Hede, Øster Hornum sogn, Hornum herred, datter af fiskehandler Marinus Julianus Jensen og hustru Klementine Andersen af Øster Hornum). Vidner: Brudens forældre og brudgommens mor. Sognefogedattest af 07-01-1925. Kilde: KB-opslag 218, nr. 1. Øster Hornum sogn. Hornum herred, Ålborg amt. År 1918-1927. KB_1892_C164_G_012_0221a-V.

Separeret i 1944, hvor Dagny Kalstrup Jensen er kæreste med ukendt mand, der er far til hendes 2 tvillinger.

Dagny flytter dog siden tilbage til sin ægtefælle igen.

Ægteskabet opløst februar 1950, hvor Dagny forlader hjemmet. Sidste fælles bopæl: Mellemholm pr. Sønderholm. Manden er da tækkemand og fhv. gårdejer af Mellemholm, Nørholm sogn. Kilde: Ægtefællens død den 14. august 1950.

Dagny flytter i 1950 til Ålborg.

Hun bliver over 90 år gl., og dør i Ålborg. Kilde: Nevøen Søren Kalstrup (okt. 2014)

Folketælling:

FT-1930: Nørholm sogn, Hornum herred, Ålborg amt: Anders Sørensen Kalstrup, f. 14-12-1896 i Ålborg, husfar, landbrug, gift i 1925, 2 levende børn i ægteskabet >> Dagny Sørensen Kalstrup, f. 26-1-1907 i Godthaab (Volstrup Hede, Øster Hornum sogn), husmor, gift i 1925, 2 levende børn i ægteskabet Jens Sørensen Kalstrup, f. 13-03-1925 i Sønderholm sogn, barn Povl (Sørensen) Kalstrup, f. 21-05-1927 i Nørholm sogn, barn Kilde: FT-opslag 34. FT1930_03007_00849