Karen Marie Hansen, 1871

Birth April 16, 1871
Alias
Karen Marie Bærentzen_Berentzen_Berentsen f. Hansen

Christening May 14, 1871 (aged 28 days)
MarriageOscar Louis Markus Emil BærentsenView this family
February 18, 1899 (aged 27 years)
Death

Family with Oscar Louis Markus Emil Bærentsen
husband
1874
Birth: February 20, 1874 38 36Sundbyvester, Tårnby sogn, Kbh.
Death:
herself
1871
Birth: April 16, 1871Skamstrup sogn, Tuse herred
Death:
Marriage MarriageFebruary 18, 1899Sundby kirke, Kbh.
Shared note

Karen Marie Hansen

alias Karen Marie Bærentzen_Berentzen_Berentsen f. Hansen

Født: 16-04-1871 i Skamstrup sogn, Tuse herred, Holbæk amt og døbt 14-05-1871 Skamstrup kirke, Tuse herred - datter af fruentimmer Ane Marie Rasmussen, 24 år gl., hos husmand af Grækerhusene Hans Hansen, og udlagt barnefader tjenestekarl Hans Hansen på Store Kirkegård. Kilde: KB-opslag 82, nr. 3. Skamstrup sogn. Tuse herred. Holbæk amt. År 1864-1881. KB_344_2_005_K04-01-A.

Konfirmeret 19-04-1885 i Skamstrup, datter af ugift Ane Marie Rasmussen og arbejdsmand Hans Hansen, Skamstrup. Kilde: Hendes vielse

Gift 18-02-1899: Ungkarl Oscar Louis Markus Emil Berentzen, blikkenslager, boende Amagerbrogade 16, Kbh. (f. 20-02-1874, døbt 11-10-1874 og konfirmeret 08-04-1888 i Sundby kirke, søn af bøssemager Christian Vilhelm Berentzen og hustru Marie Magdalene Cathrine Nusbaum (Nussbaum), Sundby) gifter sig 18-02-1899 i Sundby kirke, Kbh. med pigen Karen Marie Hansen, boende Amagerbrogade 16, Kbh. (f. 16-04-1871, døbt 14-05-1871 og konfirmeret 19-04-1885 i Skamstrup, datter af ugift Ane Marie Rasmussen og arbejdsmand Hans Hansen, Skamstrup). Forlovere: Chr. Berentzen, maskinarbejder, Brigadevej 2. J. Berentzen, arbejdsmand, Lille Nygade 17. Kilde: KB-opslag 6, nr. 18. Sundby sogn. Sokkelund h. År 1899-1905. KB_1892_044_3_038_0005a-V.

Folketælling og bosteder:

FT-1901: Amagerbrogade 16, Kbh. Matr. 25 al. Sundbyvester kvarter og rode: 3. sal, th.: Bærentzen, Oskar Louis, f. 20-02-1874 i Sundbyvester, gift i 1899, husfar, blikkenslagersvend, Petroleumslager - alias Oscar Louis Markus Emil Berentzen, 1 levende og 1 barn død i ægteskabet >> Bærentzen, Karen Marie, f. 16-04-1871 i Skamstrup, Holbæk amt, gift i 1899, husmor, tilflyttet i 1899 fra Christianshavn, 1 levende og 1 barn død i ægteskabet Bærentzen, Kaj Christian Louis, f. 03-10-1900 i Sundbyvester, ugift, barn 4. sal: Bærentzen, Marie, f. 05-04-1837 i Kiel, Tyskland, enke, husmor, pretroleumsarbejde på Refshaleøen, tilflyttet i 1868, gift i 1861 (læs: 1863), enke i 1878 (læs: enke den 29-05-1884), 7 levende og 2 børn døde i ægteskabet samt 2 logerende Kilde: FT-opslag 46. FT1901_0040_01536

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1902 Hovedperson: Oscar Jens Marius Emil Bærentsen, f. 20-02-1874 i Sundby (læs: Oscar Louis Markus Emil Bærentsen) - Stillinger: Blikkenslager >> Ægtefælle: Karen Marie Bærentsen, f. 16-04-1871 i Mørkøv Registrators kommentar: Noteret gift 01-05-1904 Børn: Carla Edith Bærentsen, f. 22-02-1903 (alias Karla Edith Emilie Berentsen, født i Nathanaels sogn, Kbh.) Poul Hans Chr. Bærentsen, f. 10-07-1904 Christine Betha Bærentsen, f. 27-09-1905 Adresser 01-05-1902: Norgesgade 5 B , 4. 01-05-1904: Fremads Allé 6 01-05-1905: Amagerbrogade 239 A , 3. 01-05-1906: Tycho Brahes Allé 6 , 1. 01-05-1908: Woltersgade 5, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager). Filmrulle 0003. Registerblad 1286 (unikt id: 106632)