Ane Dorthea Jørgensen, 1858

Birth November 8, 1858 48 40
Alias
Ane Dorthe Jørgensen

Christening January 1, 1859 49 40 (aged 1 month)
Death of a maternal grandfatherHenrich Hansen
December 30, 1867 (aged 9 years)
Burial of a maternal grandfatherHenrich Hansen
January 6, 1868 (aged 9 years)
Death of a fatherJørgen Hansen

Death of a motherAnne Marie Henrichsdatter

Death

Family with parents
father
mother
1818
Birth: August 10, 1818 27 25Bonderup, Næstelsø sogn
Death:
Marriage Marriageabout 1853
3 years
elder brother
1855
Birth: November 11, 1855 45 37Toksværd sogn
Death:
3 years
herself
1858
Birth: November 8, 1858 48 40Toksværd sogn
Death:
Shared note

ID 224-1a3a1b: Ane Dorthea Jørgensen

alias Ane Dorthe Jørgensen

Født: 08-11-1858 i Toksværd sogn og døbt 01-01-1859 i Toksværd kirke - datter af husmand i Toksværd: Jørgen Hansen og hustru (ID 224-1a3a1) Anne Marie Henrichsdatter. Kilde: KB-opslag 72, nr. 32. Toksværd sogn. Hammer h. Præstø a. År 1854-1874. KB_525_2_003_K03-20-A.

Folketælling:

FT-1860: Præstø, Hammer, Toksværd, Toksværd Skoledistrikt, Toksværd By, Et Hus, 79, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5896: Jørgen Hansen, 51, Gift, Husfader. Daglejer. Kirkeværge, Toksværd Sogn, Præstø Amt ID 224-1a3a1: Ane M. Hendriksdatter, 42, Gift, Hans Kone, Næstelsø Sogn, Præstø Amt ID 224-1a3a1a: Hans Jørgensen, 5, Ugift, Deres Barn, Toksværd Sogn, Præstø Amt >> ID 224-1a3a1b: Ane Dorthe Jørgensen, 2, Ugift, Deres Barn, Toksværd Sogn, Præstø Amt ID 224-1a3a2a: Ane C. Christensen, 6, Ugift, Plejebarn, Toksværd Sogn, Præstø Amt (tvilling til Karen Kirstine Christensen - døtre af Maren Kirstine Henrichsen *) og udlagt fader: tjenestekarl Christen Jensen)

*) Maren Kirstine er søster til Anne Marie Henrichsdatter.