Gudrun Andersen, 1912

Birth September 5, 1912
Alias
Gudrun Sørensen f. Andersen og Gudrun Berensen f. Andersen

Christening October 13, 1912 (aged 1 month)
MarriageHr_SørensenView this family
before 1943 (aged 30 years)

DivorceHr_SørensenView this family
March 24, 1943 (aged 30 years)
MarriageSvend Aage Jørgen Peter BerensenView this family
January 22, 1944 (aged 31 years)
Death

Family with Svend Aage Jørgen Peter Berensen
husband
1911
Birth: November 13, 1911 45 39Højdevej 12, Kbh. i Filips sogn
Death:
herself
1912
Birth: September 5, 1912Øllerup, Vallensved sogn
Death:
Marriage MarriageJanuary 22, 1944b.v. på Københavns Rådhus
Family with Hr_Sørensen
ex-husband
herself
1912
Birth: September 5, 1912Øllerup, Vallensved sogn
Death:
Marriage Marriagebefore 1943
Divorce DivorceMarch 24, 1943Skilt ved bevilling
Svend Aage Jørgen Peter Berensen + Fru_Berensen
husband
1911
Birth: November 13, 1911 45 39Højdevej 12, Kbh. i Filips sogn
Death:
partner’s partner
Marriage Marriagebefore 1943
Divorce DivorceOctober 14, 1943Skilt ved bevilling
Shared note

Gudrun Andersen

alias Gudrun Sørensen f. Andersen og Gudrun Berensen f. Andersen

Født: 05-09-1912 i Øllerup, Vallensved sogn og døbt 13-10-1912 i Vallensved kirke - datter af husmand på Øllerup Mark, Ole Peter Andersen, 30 år gl., og hustru Dorthea Marie Jakobsen, 36 år gl. Moderen bar. Alfred Madsens hustru, Tornemark. Sadelmager Alfred Madsen, Tornemark. Ole Jakobsen, Haarlev. Kilde: KB-opslag 70, nr. 5. side 67. Vallensved sogn. Ø. Flakkebjerg h. Sorø amt. År 1904-1924. KB_1892_466_3_010_0067a-FK.

Gift 1.g. før 1943 med hr. Sørensen (ukendt fornavn)

Skilt ved bevilling den 24-03-1943 efter 1. ægteskab.

Kilde: Hendes 2. ægteskab.

Gift 2.g. 22-01-1944: Svend Aage Jørgen Peter Berensen, f. 13-11-1911 i Filips sogn, Kbh., montør, boende Torvegade 62 A, skilt ved bevilling den 14-10-1943 efter 1. ægteskab) gifter sig borgerligt den 22-01-1944 på Københavns Rådhus med Gudrun Sørensen f. Andersen, f. 05-09-1912 i Vallensved sogn, Sorø amt, boende Torvegade 62 A, skilt ved bevilling den 24-03-1943 efter 1. ægteskab. Underskrevet: Svend Berensen og G. Sørensen den 22-01-1944. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1944, lb.nr. 151. AO-opslag 153. Side 151. Aegteskab_00000_8003626381_8003626381_0153.