Helene Kristiane Nielsen, 19172010 (aged 93 years)

Name
Helene Kristiane /Nielsen/
Birth June 23, 1917 28 24
Alias
Helene Christiane Nielsen og Helene Christiane Laugesen f. Nielsen

Christening September 9, 1917 28 24 (aged 2 months)
Occupation
Redaktionsmedarbejder. Revisor. Egen møbelforretning i Ringsted

Birth of a sisterSigrid Rasmine Nielsen
December 7, 1918 (aged 1 year)
Christening of a sisterSigrid Rasmine Nielsen
February 23, 1919 (aged 1 year)
Birth of a brotherGeorg Nielsen
August 10, 1920 (aged 3 years)
Christening of a brotherGeorg Nielsen
October 17, 1920 (aged 3 years)
Birth of a sisterEsther Margrethe Nielsen
September 15, 1921 (aged 4 years)
Birth of a sisterInga Irene Nielsen
October 29, 1924 (aged 7 years)
Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (aged 18 years)
Burial of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 15, 1936 (aged 18 years)
MarriageRobert LaugesenView this family
August 16, 1940 (aged 23 years)
Death of a fatherPeter Nielsen
March 3, 1951 (aged 33 years)
Burial of a fatherPeter Nielsen
March 10, 1951 (aged 33 years)
Death of a husbandRobert Laugesen
July 5, 1971 (aged 54 years)
Death of a motherAnna Kirstine Andersen
November 10, 1972 (aged 55 years)
Death of a sisterSigrid Rasmine Nielsen
July 6, 1993 (aged 76 years)
Death of a sisterInga Irene Nielsen
December 26, 1994 (aged 77 years)
Death of a sisterEdith Kirstine Nielsen
March 8, 2005 (aged 87 years)
Death of a sisterEsther Margrethe Nielsen
December 4, 2009 (aged 92 years)

Death July 8, 2010 (aged 93 years)

Family with parents
father
18891951
Birth: April 22, 1889Benløse sogn
Death: March 3, 1951Roskildevej 194, Benløse sogn
mother
Anna Kirstine Nielsen f. Andersen - faster Anna f. 04-11-1892 og d. 10-11-1972
18921972
Birth: November 4, 1892 36 32Smålodderne, Benløse sogn
Death: November 10, 1972Benløse sogn
Marriage MarriageNovember 4, 1915Benløse kirke
5 months
elder sister
19162005
Birth: April 15, 1916 26 23Benløse Skel og sogn
Death: March 8, 2005Hornbæk
14 months
herself
19172010
Birth: June 23, 1917 28 24Benløse Skel og sogn
Death: July 8, 2010
18 months
younger sister
19181993
Birth: December 7, 1918 29 26Benløse Skel, Benløse sogn
Death: July 6, 1993Ringsted
20 months
younger brother
1920
Birth: August 10, 1920 31 27Benløse Skel, Benløse sogn
Death:
13 months
younger sister
19212009
Birth: September 15, 1921 32 28Benløse Skel, Benløse sogn
Death: December 4, 2009
3 years
younger sister
19241994
Birth: October 29, 1924 35 31Benløse Skel, Benløse sogn
Death: December 26, 1994Ringsted
Family with Robert Laugesen
husband
19131971
Birth: March 23, 1913 30 24Vetterslev Skovmark, Vetterslev sogn
Death: July 5, 1971Ringsted
herself
19172010
Birth: June 23, 1917 28 24Benløse Skel og sogn
Death: July 8, 2010
Marriage MarriageAugust 16, 1940Benløse kirke
Shared note

Helene Kristiane Nielsen

alias Helene Christiane Nielsen og Helene Christiane Laugesen f. Nielsen

Født: 23-06-1917 i Benløse Skel og sogn og døbt 09-09-1917 i Benløse kirke - datter af karetmager Peter Nielsen af Benløse sogn og hustru Anna Kirstine Nielsen f. Andersen, 24 år. Kilde: KB-opslag 159, nr. 8. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1902-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148276#148276,24492863

Erhverv: Redaktionsmedarbejder på Venstre Folkeblad og intern revisor samme sted. I april 1946 - egen møbelforretning i Ringsted sammen med sin ægtefælle.

Gift 16-08-1940: Ungkarl, snedkersvend Robert Laugesen, Køgevej 7, Ringsted (f. 23-03-1913 i Vetterslev sogn, søn af smedemester Aksel Christian Ludvig Laugesen og hustru Martha Marie f. Nielsen, Køgevej 7, Ringsted) gifter sig 16-08-1940 i Sct. Bendts kirke, Ringsted med pige, bogholderske Helene Christiane Nielsen, Skelhusene, Benløse sogn, Sorø amt, f. 23-06-1917 i Benløse, datter af karetmager Peter Nielsen og hustru Anna Kirstine f. Andersen af Skelhusene, Benløse. Vidner: Brudgommens mor, fru Martha Marie Laugesen f. Nielsen, Køgevej 7, Ringsted, og brudens far, karetmager Peter Nielsen, Skelhusene, Benløse. Kilder: KB-opslag 120, nr. 13. Ringsted sogn og herred. Sorø a. K.M. År 1932-1944. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154823#154823,25844317 samt KB-opslag 158, side 155. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1939-1950. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148280#148280,24493750

Død 08-07-2010: Helene Christiane Laugesen f. Nielsen dør 08-07-2010, 93 år gl. Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 183, nr. XII.C.6.b.

3 børn i ægteskabet: Anne-Lise Laugesen Leif Laugesen Birgit Laugesen

Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 183-188