Sigrid Rasmine Nielsen, 19181993 (aged 74 years)

Birth December 7, 1918 29 26
Alias
Sigrid Rasmine Jørgensen f. Nielsen

Christening February 23, 1919 29 26 (aged 2 months)
Occupation
Regnskabsmedarbejder og forpagter af Himmelev Hallens cafeterie

Birth of a brotherGeorg Nielsen
August 10, 1920 (aged 1 year)
Christening of a brotherGeorg Nielsen
October 17, 1920 (aged 1 year)
Birth of a sisterEsther Margrethe Nielsen
September 15, 1921 (aged 2 years)
Birth of a sisterInga Irene Nielsen
October 29, 1924 (aged 5 years)
Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (aged 17 years)
Burial of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 15, 1936 (aged 17 years)
MarriageFrede JørgensenView this family
July 14, 1940 (aged 21 years)
Death of a fatherPeter Nielsen
March 3, 1951 (aged 32 years)
Burial of a fatherPeter Nielsen
March 10, 1951 (aged 32 years)
Death of a motherAnna Kirstine Andersen
November 10, 1972 (aged 53 years)
Death of a husbandFrede Jørgensen
October 4, 1974 (aged 55 years)

Death July 6, 1993 (aged 74 years)
Family with parents
father
18891951
Birth: April 22, 1889Benløse sogn
Death: March 3, 1951Roskildevej 194, Benløse sogn
mother
Anna Kirstine Nielsen f. Andersen - faster Anna f. 04-11-1892 og d. 10-11-1972
18921972
Birth: November 4, 1892 36 32Smålodderne, Benløse sogn
Death: November 10, 1972Benløse sogn
Marriage MarriageNovember 4, 1915Benløse kirke
5 months
elder sister
19162005
Birth: April 15, 1916 26 23Benløse Skel og sogn
Death: March 8, 2005Hornbæk
14 months
elder sister
19172010
Birth: June 23, 1917 28 24Benløse Skel og sogn
Death: July 8, 2010
18 months
herself
19181993
Birth: December 7, 1918 29 26Benløse Skel, Benløse sogn
Death: July 6, 1993Ringsted
20 months
younger brother
1920
Birth: August 10, 1920 31 27Benløse Skel, Benløse sogn
Death:
13 months
younger sister
19212009
Birth: September 15, 1921 32 28Benløse Skel, Benløse sogn
Death: December 4, 2009
3 years
younger sister
19241994
Birth: October 29, 1924 35 31Benløse Skel, Benløse sogn
Death: December 26, 1994Ringsted
Family with Frede Jørgensen
husband
19191974
Birth: March 5, 1919Kløvested, Nørre Dalby sogn, Ramsø herred
Death: October 4, 1974
herself
19181993
Birth: December 7, 1918 29 26Benløse Skel, Benløse sogn
Death: July 6, 1993Ringsted
Marriage MarriageJuly 14, 1940Benløse kirke
Shared note

Sigrid Rasmine Nielsen

alias Sigrid Rasmine Jørgensen f. Nielsen

Født: 07-12-1918 i Benløse Skel, Benløse sogn og døbt 23-02-1919 i Benløse kirke - datter af karetmager Peter Nielsen af Benløse sogn og hustru Anna Kirstine Nielsen f. Andersen, 25 år gl. Faddere: Moderen. Fru Signe Jensen, Benløse. Smed Jensens ??. Møller, Hans Jensen, Benløse samt faderen. Kilde: KB-opslag 164, nr. 13. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1902-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148276#148276,24492868

Erhverv: Husassistent. Medhjælp i sin ægtefælles smedeforretning hvor hun passede regnskaberne og regnskabsmedarbejder i Himmelev Hallens cafeterie som hun havde forpagtet.

Gift 14-07-1940: Ungkarl, smedesvend Frede Jørgensen, Kimmerslev sogn, Kbhvns. amt gl. Roskilde amt (f. 05-03-1919 i Nørre Dalby sogn, Kbhvns. amt, søn af smedemester Jens Peter Jørgensen og hustru Jensine Fransiska Kristiane Andersen af Kimmerslev) gifter sig 14-07-1940 i Benløse kirke med pige, husassistent Sigrid Rasmine Nielsen, Sct. Knudsgade 5, Ringsted, f. 07-12-1918 i Benløse sogn, datter af karetmager Peter Nielsen af Benløse sogn og hustru Anna Kirstine f. Andersen, Benløse sogn. Kilde: KB-opslag 158, nr. 4. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1939-1950. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148280#148280,24493750

Død 06-07-1993: Sigrid Rasmine Jørgensen f. Nielsen dør 06-07-1993 i Ringsted, 74 år gl.

3 børn i ægteskabet: Hanne Jørgensen Niels Hersum Jørgensen Kirsten Jørgensen

Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 189-191, nr. XII.C.6.c.