Esther Margrethe Nielsen, 19212009 (aged 88 years)

Name
Esther Margrethe /Nielsen/
Birth September 15, 1921 32 28
Alias
Esther Margrethe Laugesen f. Nielsen

Occupation
Ekspeditrice. Siden kontormedhjælper i ægtefællens malerværksted

Birth of a sisterInga Irene Nielsen
October 29, 1924 (aged 3 years)
Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (aged 14 years)
Burial of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 15, 1936 (aged 14 years)
MarriageErik Peter LaugesenView this family
November 4, 1945 (aged 24 years)
Death of a fatherPeter Nielsen
March 3, 1951 (aged 29 years)
Burial of a fatherPeter Nielsen
March 10, 1951 (aged 29 years)
Death of a husbandErik Peter Laugesen
April 23, 1961 (aged 39 years)
Burial of a husbandErik Peter Laugesen
April 27, 1961 (aged 39 years)
Death of a motherAnna Kirstine Andersen
November 10, 1972 (aged 51 years)
Death of a sisterSigrid Rasmine Nielsen
July 6, 1993 (aged 71 years)
Death of a sisterInga Irene Nielsen
December 26, 1994 (aged 73 years)
Death of a sisterEdith Kirstine Nielsen
March 8, 2005 (aged 83 years)
Death December 4, 2009 (aged 88 years)

Family with parents
father
18891951
Birth: April 22, 1889Benløse sogn
Death: March 3, 1951Roskildevej 194, Benløse sogn
mother
Anna Kirstine Nielsen f. Andersen - faster Anna f. 04-11-1892 og d. 10-11-1972
18921972
Birth: November 4, 1892 36 32Smålodderne, Benløse sogn
Death: November 10, 1972Benløse sogn
Marriage MarriageNovember 4, 1915Benløse kirke
5 months
elder sister
19162005
Birth: April 15, 1916 26 23Benløse Skel og sogn
Death: March 8, 2005Hornbæk
14 months
elder sister
19172010
Birth: June 23, 1917 28 24Benløse Skel og sogn
Death: July 8, 2010
18 months
elder sister
19181993
Birth: December 7, 1918 29 26Benløse Skel, Benløse sogn
Death: July 6, 1993Ringsted
20 months
elder brother
1920
Birth: August 10, 1920 31 27Benløse Skel, Benløse sogn
Death:
13 months
herself
19212009
Birth: September 15, 1921 32 28Benløse Skel, Benløse sogn
Death: December 4, 2009
3 years
younger sister
19241994
Birth: October 29, 1924 35 31Benløse Skel, Benløse sogn
Death: December 26, 1994Ringsted
Family with Erik Peter Laugesen
husband
19201961
Birth: January 12, 1920 37 31Køgevej 7, Ringsted sogn
Death: April 23, 1961Tveje Merløse sogn
herself
19212009
Birth: September 15, 1921 32 28Benløse Skel, Benløse sogn
Death: December 4, 2009
Marriage MarriageNovember 4, 1945Sct. Bendts kirke
Shared note

Esther Margrethe Nielsen

alias Esther Margrethe Laugesen f. Nielsen

Født: 15-09-1921 i Benløse Skel, Benløse sogn og døbt 04-12-1921 i Benløse kirke - datter af karetmager Peter Nielsen, 31 år, af Benløse sogn og hustru Anna Kirstine f. Andersen, 27 år. Faddere: Forældrene samt frk. Margrethe Jensen, og vognmand Herman Nielsen - alle Benløse. Kilde: KB-opslag 173, nr. 10. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1902-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148276#148276,24492877

Erhverv: Ekspeditrice. Kontormedhjælper i ægtefællens malerværksted hvor hun overtog kontorjobbet efter hans død.

Gift 04-11-1945: Ungkarl, malermester Erik Peter Laugesen, Teglovnsvej 29, Ringsted (f. 12-01-1920 i Ringsted købstad, søn af smedesvend Axel Christian Ludvig Laugesen og hustru Martha Marie Laugesen f. Nielsen - moderen bor Valdemarsgade 19, Ringsted) gifter sig 04-11-1945 i Sct. Bendts kirke med pige, ekspeditrice Esther Margrethe Nielsen, Roskildevej 98 A, Benløse, f. 15-09-1921 i Benløse sogn, datter af karetmager Peter Nielsen og hustru Anna Kirstine Nielsen f. Andersen, af Roskildevej 98 A, Benløse. Vidner: Brudgommens mor og brudens far. Kilde: KB-opslag 26, nr. 38. Ringsted sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1944-1954. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154824#154824,25844425

Død 04-12-2009: Esther Margrethe Laugesen f. Nielsen dør 04-12-2009, 88 år gl.

3 børn i ægteskabet:

Dorthe Lis Laugesen Peter Steen Laugesen Anne-Mette Laugesen

Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 194-196, nr. XII.C.6.e.