Joline Olivia Olsen, 1874

Birth January 19, 1874
Alias
Joline Olivia Birch f. Olsen

MarriageWilhelm Salomon BirchView this family
August 31, 1906 (aged 32 years)
Death

Family with Wilhelm Salomon Birch
husband
1867
Birth: March 1, 1867 23 25Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death:
herself
Marriage MarriageAugust 31, 1906b.v. på Københavns Rådhus
Shared note

Joline Olivia Olsen

alias Joline Olivia Birch f. Olsen

Født: 19-01-1874 i Rødby - datter af murermester Lars Olsen og hustru Vilhelmine f. Rohde af Rødby. Kilde: Hendes vielse

Gift 31-08-1906: Vilhelm Salomon Birch, ungkarl, fyrbøder, 39 år gl., af Kbh., (f. 01-03-1867 i Kbh., søn af fhv. assistent Niels Salomon Birch af Kbh. og afdøde hustru Laura Vilhelmine f. Seitzberg) gifter sig borgerligt 31-08-1906 på Københavns Rådhus med Joline Olivia Olsen, ugift, 32 år, boende Fredericiagade 42, Kbh. (f. 19-01-1874 i Rødby, datter af murermester Lars Olsen og hustru Vilhelmine f. Rohde af Rødby). Forlovere: Brudgommens far og Rasmus Peter Petersen, kusk, Aalborggade 5, 3. sal. Kilde: KB-opslag 20, nr. 46. Frederiks sogn. Kbh. År 1905-1916. 1892_017_3_007_0019a-V.