Petrea Christine Nielsen, 1884

Name
Petrea Christine /Nielsen/
Birth July 15, 1884
Alias
Petrea Christine Birch f. Nielsen

MarriageOlaf Emil Georg BirchView this family
November 18, 1906 (aged 22 years)
Death

Family with Olaf Emil Georg Birch
husband
1878
Birth: October 20, 1878 35 37Ulvegade 27, Kbh.
Death:
herself
1884
Birth: July 15, 1884Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
Marriage MarriageNovember 18, 1906Brorsons kirke, Kbh.
Shared note

Petrea Christine Nielsen

alias Petrea Christine Birch f. Nielsen

Født: 15-07-1884 i København - datter af agent Ferdinand Nielsen og hustru Ane Marie f. Larsen. Kilde: Hendes vielse

Gift 18-11-1906: Ungkarl, mekaniker Oluf Emil Georg Birch på 28 år, Skyttegade 17, 3. sal, Kbh. (f. 20-10-1878 i Holmens sogn, Kbh., søn af skriver i Søetaten Niels Salomon Birch og hustru Laura Vilhelmine f. Seitzberg. Faderen bor i Delfingade 8, 1. sal) gifter sig 18-11-1906 i Brorsons kirke, Kbh. med pigen Petrea Christine Nielsen på 22 år, Skyttegade 17, 2. sal (f. 15-07-1884 i Kbh., datter af agent Ferdinand Nielsen og hustru Ane Marie f. Larsen, som bor i Skyttegade 17, 2. sal, Kbh. Forlovere: Parternes fædre. Kilde: KB-opslag 82, nr. 62. Brorsons sogn. År 1901-1919. KB_1892_003_3_007_0081a-V.