Hans Kristian Jensen, 18861967 (aged 81 years)

Hans Kristian. Jensen f. 29-05-1886 g.m. Maren Sofie Jensen f. Andersen
Name
Hans Kristian /Jensen/
Birth May 29, 1886
Alias
Hans Christian Jensen

Christening July 25, 1886 (aged 1 month)
Occupation
Møller. Drev Sandby Mølle

Birth of a sonVagn Rikard Jensen
August 17, 1915 (aged 29 years)
Christening of a sonVagn Rikard Jensen
September 12, 1915 (aged 29 years)
Birth of a daughterGerda Sofie Jensen
January 27, 1919 (aged 32 years)
Christening of a daughterGerda Sofie Jensen
March 30, 1919 (aged 32 years)
Birth of a sonHans Birkmann Jensen
July 16, 1920 (aged 34 years)
Christening of a sonHans Birkmann Jensen
August 29, 1920 (aged 34 years)
Birth of a daughterAgnes Kristine Jensen
June 24, 1922 (aged 36 years)
Christening of a daughterAgnes Kristine Jensen
July 23, 1922 (aged 36 years)
Marriage of a childCarl Alfred Børge JensenGerda Sofie JensenView this family
June 15, 1940 (aged 54 years)
Marriage of a childErik AndersenAgnes Kristine JensenView this family
April 1, 1942 (aged 55 years)
Death of a wifeMaren Sofie Andersen
March 5, 1943 (aged 56 years)
Burial of a wifeMaren Sofie Andersen
March 10, 1943 (aged 56 years)
Marriage of a childVagn Rikard JensenElse Irene AndersenView this family
May 9, 1943 (aged 56 years)
Death August 31, 1967 (aged 81 years)
Burial September 5, 1967 (5 days after death)
Family with Maren Sofie Andersen
himself
Hans Kristian. Jensen f. 29-05-1886 g.m. Maren Sofie Jensen f. Andersen
18861967
Birth: May 29, 1886Østrup, Undløse sogn
Death: August 31, 1967Sæby sygehus, Sæby sogn, Løve herred
wife
Søren Andersen f. 1884 og Maren Marie A. f. Hansen f. 1894 med Anton, Henry og Frede samt 2 gæster fra 1918 i USA
18851943
Birth: August 22, 1885 29 25Benløse sogn
Death: March 5, 1943Søndergade 18, Ringsted
son
19151975
Birth: August 17, 1915 29 29Mulstrup, Nordrupøster sogn
Death: November 5, 1975Dianalund, Tersløse sogn
4 years
daughter
19192008
Birth: January 27, 1919 32 33Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: October 14, 2008Ringsted
18 months
son
19201998
Birth: July 16, 1920 34 34Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: March 24, 1998Hørsholm
2 years
daughter
19222008
Birth: June 24, 1922 36 36Sandby by og sogn, Tybjerg herred
Death: June 24, 2008Køge
daughter
Dagny Tove Jensen
Shared note

Hans Kristian Jensen

alias Hans Christian Jensen

Født: 29-05-1886 i Østrup, Undløse sogn, Merløse herred, Holbæk amt og hjemmedøbt ca. 08-06-1886. Fremstillet 25-07-1886 i Undløse kirke. Søn af husmand Rasmus Jensen og hustru Maren Sofie Nielsen på 21 år, der p.t. opholder sig i Nyvænge, Østrup. Kilde: KB-opslag 29, nr. 8. Undløse sogn. Merløse herred. Holbæk amt. H.M. År 1880-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=206428#206428,39189396

Erhverv: Møller. Drev Sandby Mølle. Siden arbejdsmand på oplagsplads.

Gift 26-12-1913: Ungkarl, møllersvend Hans Christian Jensen af Nordrup sogn (f. 29-05-1886 i Østrup, Undløse sogn, Merløse herred, Holbæk amt, søn af husmand Rasmus Jensen og hustru Maren Sofie f. Nielsen, af Ugerløse sogn) gifter sig 26-12-1913 i Benløse kirke med pigen Maren Sofie Andersen af Benløse sogn, f. 22-08-1885 i Benløse sogn, datter af gårdmand Anders Peter Andersen og hustru Kristiane f. Kristiansen (Christiane f. Christiansen) af Benløse sogn . Kilde: KB-opslag 25, nr. 8. Benløse sogn. Ringsted h. Sorø a. K.M. År 1901-1938. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148279#148279,24493338

Død 31-08-1967: Hans Christian Jensen dør 31-08-1967 på Sæby sygehus, Sæby sogn, Løve herred, Holbæk amt, 81 år gl., og bliver begravet 05-09-1967 på Ringsted kirkegård. Enkemand, fhv. møller, af Fjenneslev by og sogn, Alsted herred, Sorø amt. Født 29-05-1886 i Undløse sogn, søn af husmand Rasmus Jensen og hustru Maren Sofie Nielsen. Afdøde ægtefælle: Maren Sophie Andersen. - Sidste fælles bopæl: Søndergade 18, Ringsted. Anm.: S.A. (Skifteattest) - Løve herred 1. sep. 1967. Begravelsen meddelt 5. sep. 1967. Kilder: KB-opslag 78, side 75. Ringsted sogn. K.M. År 1965-1969. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154833#154833,25846459 samt Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 163, nr. XII.C.3.

5 børn i ægteskabet:

Vagn Rikard Jensen Gerda Sofie Jensen Hans Birkmann Jensen Agnes Kristine Jensen Dagny Tove Jensen