Gerda Sofie Jensen, 19192008 (aged 89 years)

Birth January 27, 1919 32 33
Alias
Gerda Sofie Jensen f. Jensen

Christening March 30, 1919 32 33 (aged 2 months)
Birth of a brotherHans Birkmann Jensen
July 16, 1920 (aged 1 year)
Christening of a brotherHans Birkmann Jensen
August 29, 1920 (aged 1 year)
Birth of a sisterAgnes Kristine Jensen
June 24, 1922 (aged 3 years)
Christening of a sisterAgnes Kristine Jensen
July 23, 1922 (aged 3 years)
Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (aged 17 years)
Burial of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 15, 1936 (aged 17 years)
MarriageCarl Alfred Børge JensenView this family
June 15, 1940 (aged 21 years)
Death of a motherMaren Sofie Andersen
March 5, 1943 (aged 24 years)
Burial of a motherMaren Sofie Andersen
March 10, 1943 (aged 24 years)
Death of a husbandCarl Alfred Børge Jensen
June 26, 1964 (aged 45 years)
Burial of a husbandCarl Alfred Børge Jensen
July 1, 1964 (aged 45 years)
Death of a fatherHans Kristian Jensen
August 31, 1967 (aged 48 years)
Burial of a fatherHans Kristian Jensen
September 5, 1967 (aged 48 years)
Death of a brotherVagn Rikard Jensen
November 5, 1975 (aged 56 years)
Death of a brotherHans Birkmann Jensen
March 24, 1998 (aged 79 years)
Death of a sisterAgnes Kristine Jensen
June 24, 2008 (aged 89 years)
Death October 14, 2008 (aged 89 years)
Family with parents
father
Hans Kristian. Jensen f. 29-05-1886 g.m. Maren Sofie Jensen f. Andersen
18861967
Birth: May 29, 1886Østrup, Undløse sogn
Death: August 31, 1967Sæby sygehus, Sæby sogn, Løve herred
mother
Søren Andersen f. 1884 og Maren Marie A. f. Hansen f. 1894 med Anton, Henry og Frede samt 2 gæster fra 1918 i USA
18851943
Birth: August 22, 1885 29 25Benløse sogn
Death: March 5, 1943Søndergade 18, Ringsted
elder brother
19151975
Birth: August 17, 1915 29 29Mulstrup, Nordrupøster sogn
Death: November 5, 1975Dianalund, Tersløse sogn
4 years
herself
19192008
Birth: January 27, 1919 32 33Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: October 14, 2008Ringsted
18 months
younger brother
19201998
Birth: July 16, 1920 34 34Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: March 24, 1998Hørsholm
2 years
younger sister
19222008
Birth: June 24, 1922 36 36Sandby by og sogn, Tybjerg herred
Death: June 24, 2008Køge
sister
Dagny Tove Jensen
Family with Carl Alfred Børge Jensen
husband
19181964
Birth: February 22, 1918Jordkalvhusene, Benløse sogn
Death: June 26, 1964Hovedvej 1A, ved 52, 6 km-stenen, Ortved, Vigersted sogn
herself
19192008
Birth: January 27, 1919 32 33Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: October 14, 2008Ringsted
Marriage MarriageJune 15, 1940b.v. på Københavns Rådhus
Shared note

Gerda Sofie Jensen

alias Gerda Sofie Jensen f. Jensen

Født: 27-01-1919 i Benløse mark og sogn, Ringsted herred og døbt 30-03-1919 i Benløse kirke - datter af møller Hans Kristian Jensen, 32 år, af Benløse sogn, og hustru Maren Sofie f. Andersen, 33 år. Faddere: Moderen. Fru Maren Sofie Jensen, Brændholt, Ugerløse. Skovarbejder Laurits Johannes Jensen, Brændholt, Ugerløse. Karetmager Peter Nielsen, Benløse. Samt faderen. Kilde: KB-opslag 165, nr. 1. Benløse sogn. Ringsted herred. Sorø a. K.M. År 1902-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148276#148276,24492869

Gift 15-06-1940: Ugift Carl Alfred Børge Jensen, f. 22-02-1918 i Benløse sogn, Sorø amt, murersvend, boende Søndergade 18, Ringsted, gifter sig borgerligt den 15-06-1940 på Københavns Rådhus med ugift Gerda Sofie Jensen, f. 27-01-1919 i Benløse sogn, Sorø amt, husassistent, boende Søndergade 18, Ringsted. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1940, lb.nr. 2525. AO-opslag 127. Side 125. Aegteskab_00000_8003625541_8003625541_0127.

Død 14-10-2008: Gerda Sofie Jensen f. Jensen dør 14-10-2008 i Ringsted, 89 år gl. Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 167, nr. XII.C.3.b.

3 børn i ægteskabet:

Anni Linde Jensen - alias Anni Linde Kleis f. Jensen Ole Linde Jensen Karen Linde Jensen - alias Karen Linde Riis f. Jensen