Agnes Kristine Jensen, 19222008 (aged 86 years)

Birth June 24, 1922 36 36
Alias
Agnes Kristine Andersen f. Jensen

Christening July 23, 1922 36 36 (aged 29 days)
Occupation
Syerske

Death of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 9, 1936 (aged 13 years)
Burial of a maternal grandfatherAnders Peter Andersen
April 15, 1936 (aged 13 years)
MarriageErik AndersenView this family
April 1, 1942 (aged 19 years)
Death of a motherMaren Sofie Andersen
March 5, 1943 (aged 20 years)
Burial of a motherMaren Sofie Andersen
March 10, 1943 (aged 20 years)
Death of a fatherHans Kristian Jensen
August 31, 1967 (aged 45 years)
Burial of a fatherHans Kristian Jensen
September 5, 1967 (aged 45 years)
Death of a brotherVagn Rikard Jensen
November 5, 1975 (aged 53 years)
Death of a brotherHans Birkmann Jensen
March 24, 1998 (aged 75 years)
Death of a husbandErik Andersen
2008 (aged 85 years)

Death June 24, 2008 (aged 86 years)
Family with parents
father
Hans Kristian. Jensen f. 29-05-1886 g.m. Maren Sofie Jensen f. Andersen
18861967
Birth: May 29, 1886Østrup, Undløse sogn
Death: August 31, 1967Sæby sygehus, Sæby sogn, Løve herred
mother
Søren Andersen f. 1884 og Maren Marie A. f. Hansen f. 1894 med Anton, Henry og Frede samt 2 gæster fra 1918 i USA
18851943
Birth: August 22, 1885 29 25Benløse sogn
Death: March 5, 1943Søndergade 18, Ringsted
elder brother
19151975
Birth: August 17, 1915 29 29Mulstrup, Nordrupøster sogn
Death: November 5, 1975Dianalund, Tersløse sogn
4 years
elder sister
19192008
Birth: January 27, 1919 32 33Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: October 14, 2008Ringsted
18 months
elder brother
19201998
Birth: July 16, 1920 34 34Benløse mark og sogn, Ringsted herred
Death: March 24, 1998Hørsholm
2 years
herself
19222008
Birth: June 24, 1922 36 36Sandby by og sogn, Tybjerg herred
Death: June 24, 2008Køge
sister
Dagny Tove Jensen
Family with Erik Andersen
husband
19182008
Birth: August 14, 1918Ørslev sogn, Ringsted herred
Death: 2008
herself
19222008
Birth: June 24, 1922 36 36Sandby by og sogn, Tybjerg herred
Death: June 24, 2008Køge
Marriage MarriageApril 1, 1942b.v. på Københavns Rådhus
Shared note

Agnes Kristine Jensen

alias Agnes Kristine Andersen f. Jensen

Født: 24-06-1922 i Sandby by og sogn, Tybjerg herred og døbt 23-07-1922 i Sandby kirke, Tybjerg herred - datter af møller Hans Christian Jensen, f. 29-05-1886, og hustru Maren Sophie Andersen, f. 22-08-1885, af Sandby by og sogn, Tybjerg herred. Kilde: KB-opslag 65, nr. 5. Sandby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. K.M. År 1911-1924. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155407#155407,25964167

Erhverv: Uddannet syerske. Ansat på Codan Gummi i Køge. Senere som syerske på K.V.K. i Køge. Siden kontorassistent hos Kvindeligt Arbejderforbund i Køge. I 1950 flytter familien til selvbygget hus i Lellinge.

Gift 01-04-1942: Ugift Erik Andersen, underfodermester, boende Lille Svenstrup pr. Ringsted (f. 14-08-1918 i Ørslev sogn, Ringsted herred, Sorø amt) gifter sig borgerligt 01-04-1942 på Københavns Rådhus med ugift Agnes Kristine Jensen, syerske, boende Thorsgade 13, Kbh. (f. 24-06-1922 i Sandby sogn, Præstø amt). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1942, lb.nr. 1030. AO-opslag 432. Side 430. Aegteskab_00000_8003625731_8003625731_0432.

Død 24-06-2008: Agnes Kristine Andersen f. Jensen dør 24-06-2008 i Køge, 86 år gl. Kilde: Bogen: "Ole Hugger Slægten" fra Kværkeby sogn udgivet i 2010, side 171-172, nr. XII.C.3.d.