Sidse Catharine Pedersdatter, 17551807 (aged 52 years)

Name
Sidse Catharine /Pedersdatter/
Birth about 1755

Alias
Sidse Marie Katrine Pedersdatter

MarriageSøren SørensenView this family
September 16, 1778 (aged 23 years)
Birth of a daughterChristine Sørensdatter
August 3, 1779 (aged 24 years)
Christening of a daughterChristine Sørensdatter
August 8, 1779 (aged 24 years)
Birth of a sonSøren Peder Sørensen
April 9, 1781 (aged 26 years)
Christening of a sonSøren Peder Sørensen
April 12, 1781 (aged 26 years)
Birth of a sonHans Christian Sørensen
May 1, 1784 (aged 29 years)
Christening of a sonHans Christian Sørensen
May 5, 1784 (aged 29 years)
Birth of a sonNiels Poderup Sørensen
June 4, 1786 (aged 31 years)
Christening of a sonNiels Poderup Sørensen
June 1786 (aged 31 years)
Birth of a daughterAnna Cathrine Sørensdatter
February 6, 1788 (aged 33 years)
Christening of a daughterAnna Cathrine Sørensdatter
February 10, 1788 (aged 33 years)
Birth of a sonSøren Bøyesen Sørensen
November 24, 1789 (aged 34 years)
Christening of a sonSøren Bøyesen Sørensen
December 4, 1789 (aged 34 years)
Birth of a daughterAnna Marie Sørensdatter
May 16, 1794 (aged 39 years)
Christening of a daughterAnna Marie Sørensdatter
May 20, 1794 (aged 39 years)
Marriage of a childChristen KaarupChristine SørensdatterView this family
September 26, 1800 (aged 45 years)
Death April 26, 1807 (aged 52 years)
Burial April 29, 1807 (3 days after death)
Family with Søren Sørensen
husband
17451810
Birth: about 1745Jylland
Death: June 17, 1810Kalundborg Vor Frue sogn
herself
Marriage MarriageSeptember 16, 1778i huset i Kalundborg
11 months
daughter
17791850
Birth: August 3, 1779 34 24Kalundborg Vor Frue sogn
Death: May 12, 1850Kalundborg Vor Frue sogn
21 months
son
1781
Birth: April 9, 1781 36 26Kalundborg Vor Frue sogn
Death:
3 years
son
17841824
Birth: May 1, 1784 39 29Kalundborg Vor Frue sogn
Death: December 25, 1824Kalundborg Vor Frue sogn
2 years
son
17861859
Birth: June 4, 1786 41 31Kalundborg Vor Frue sogn
Death: October 28, 1859Ude Sundby, Frederikssund
20 months
daughter
17881868
Birth: February 6, 1788 43 33Kalundborg Vor Frue sogn
Death: October 29, 1868Særslev by og sogn, Skippinge herred
22 months
son
17891811
Birth: November 24, 1789 44 34Kalundborg Vor Frue sogn
Death: October 12, 1811Kalundborg Vor Frue sogn
5 years
daughter
1794
Birth: May 16, 1794 49 39Kalundborg Vor Frue sogn
Death:
Shared note

Sidse Catharine Pedersdatter

alias Sidse Marie Katrine Pedersdatter

Født: ca. 1755

Gift 16-09-1778: Søren Sørensen, kusk hos hr. konferenceråd de Cederfeld, gifter sig onsdag den 16-09-1778 i huset i Kalundborg med Sidse Catharine Pedersdatter - efter kongelig tilladelse af 26-08-1778. Kilde: KB-opslag 338. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1770-1815. KB_M_308_1_002_007211039_00340.

Død 26-04-1807: Sidse Marie Pedersdatter (alias Sidse Catharine Pedersdatter) dør 26-04-1807 i Kalundborg Vor Frue sogn, og bliver begravet 29-04-1807 på Kalundborg Sct. Olai kirkegård. Møller og kusk Søren Sørensen kone i Kalundborg. Kilde: KB-opslag 294, nr. 23. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1770-1815. KB_M_308_1_002_007211039_00296

Folketællinger:

FT-1787: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Callundborg Kiøbstad, Cordilgaden No 122, 133, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C1838: Søren Sørensen, 42, Gift, Hosbonde, Veiermøller >> Sidse Katrine Pedersdatter, 32, Gift, Hans Kone Kirstine Sørensdatter, 8, Ugift, Deres Datter Søren Peter Sørensen, 6, Ugift, Deres Søn Hans Christian Sørensen, 3, Ugift, Deres Søn Niels Sørensen, 1, Ugift, Deres Søn Peder Christensen, 23, Ugift, Tienestefolk, Møllersvend Niels Andersen, 16, Ugift, Tienestefolk, Møllerdreng. Anna Maria Thomasdatter, 20, Ugift, Tienestefolk, Tjenestepige.

FT-1801: Bopæl: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Kordilgade, 120, F135, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B9470: Søren Sørensen, 56, Gift, Husbond, Møller, f. ca. 1745 >> Sidse Katrine [Pedersdatter], 46, Gift, hans Kone, f. ca. 1755 Søren Peter [Sørensen], 19, - deres Søn - Niels Poderup [Sørensen], 14, Ugift, deres Søn - Søren Bøyesen [Sørensen], 12, Ugift, deres Søn - Anne Marie [Sørensdatter], 7, Ugift, deres Datter - Ole Jensen, 25, Ugift, Tjenestekarl, Artilleri og fri Mand