Herman Henrich Anker Kappelen, 18331833 (aged 5 months)

Name
Herman Henrich Anker /Kappelen/
Birth February 23, 1833 27 23
Alias
Henrich Anker Cappel

Hjemmedøbt about February 23, 1833 (aged 0 days)
Christening May 4, 1833 28 24 (aged 2 months)
Death July 24, 1833 (aged 5 months)
Burial July 26, 1833 (2 days after death)
Family with parents
father
18051876
Birth: April 13, 1805 28 32Kerteminde
Death: October 9, 1876Kalundborg
mother
Marriage MarriageJune 1, 1832Vordingborg kirke
2 years
younger brother
15 months
younger sister
18351836
Birth: September 6, 1835 30 26Kalundborg Vor Frue sogn
Death: January 14, 1836Kalundborg Vor Frue sogn
19 months
younger sister
18371904
Birth: March 23, 1837 31 28Kalundborg Vor Frue sogn
Death: February 5, 1904Skt. Jørgensbjerg, Kalundborg Vor Frue sogn
21 months
younger sister
18381910
Birth: December 22, 1838 33 29Kalundborg Vor Frue sogn
Death: March 23, 1910Køge
22 months
younger brother
18401911
Birth: October 21, 1840 35 31Kalundborg Vor Frue sogn
Death: March 17, 1911Kalundborg Nyvang
3 years
younger brother
18431920
Birth: September 29, 1843 38 34Kalundborg Vor Frue sogn
Death: after 1920Kenosha Ward 2, Kenosha, Wisconsin, USA
21 months
younger brother
18451867
Birth: June 11, 1845 40 36Kalundborg Vor Frue sogn
Death: December 12, 1867
2 years
younger brother
18471882
Birth: August 19, 1847 42 38Kalundborg Vor Frue sogn
Death: January 17, 1882
-15 years
himself
18331833
Birth: February 23, 1833 27 23Vordingborg sogn
Death: July 24, 1833Kalundborg Vor Frue sogn
Father’s family with Johane Mohr
father
18051876
Birth: April 13, 1805 28 32Kerteminde
Death: October 9, 1876Kalundborg
step-mother
Divorce Divorce1829Forholdet ophævet
10 months
half-sister
1829
Birth: October 14, 1829 24Kerteminde
Death:
Shared note

ID 125-6d9: Herman Henrich Anker Kappelen

alias Henrich Anker Cappel

Født: 23-02-1833 i Vordingborg sogn og hjemmedøbt der. Fremstillet 04-05-1833 i Vordingborg kirke - søn af (ID 125-6d) bagermester Henrich Anker Kappelen (alias Henrich Anker Cappelen) og kone Charlotte Juliane Thyme i Vordingborg. Kilde: KB-opslag 27, nr. 18. Vordingborg sogn (ny). Bårse h. Præstø a. År 1831-1837. KB_M_552_3_007_007212813_00029

Død 24-07-1833: Henrich Anker Cappel dør 24-07-1833 i Kalundborg Vor Frue sogn, 21 uger gl., og bliver begravet 26-07-1833 på Kalundborg Skt. Olai kirkegård. En søn af bager (Henrich Anker) Cappel her i byen (Kalundborg). Kilde: KB-opslag 299, nr. 28. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1824-1834. KB_M_308_3_006_007211041_00301.