Hans Nielsen Møller, 17941838 (aged 44 years)

Name
Hans Nielsen /Møller/
Birth about November 1794
Alias
Hans Møller

MarriageAnna Marie PedersenView this family
April 2, 1825 (aged 30 years)
Occupation
Kirkeværge og møller på Møllebakken i Kalundborg

Death of a wifeAnna Marie Pedersen
March 8, 1834 (aged 39 years)
Burial of a wifeAnna Marie Pedersen
March 12, 1834 (aged 39 years)
MarriageAne Kirstine BreumView this family
December 5, 1834 (aged 40 years)
Birth of a sonJens Peter Niels Møller
December 4, 1835 (aged 41 years)
Death November 22, 1838 (aged 44 years)
Burial November 29, 1838 (7 days after death)
Christening of a sonJens Peter Niels Møller
January 20, 1936 (97 years after death)
Family with Anna Marie Pedersen
himself
17941838
Birth: about November 1794Vor Frue sogn, Kbh.
Death: November 22, 1838Kalundborg Vor Frue sogn
wife
17891834
Birth: February 14, 1789 30 25Kalundborg Vor Frue sogn
Death: March 8, 1834Kalundborg Vor Frue sogn
Marriage MarriageApril 2, 1825Kalundborg Vor Frue kirke
Family with Ane Kirstine Breum
himself
17941838
Birth: about November 1794Vor Frue sogn, Kbh.
Death: November 22, 1838Kalundborg Vor Frue sogn
wife
18041877
Birth: May 1, 1804Bechs Kro, Jorløse sogn, Skippinge herred
Death: November 28, 1877Holmgaard, Glenstrup sogn
Marriage MarriageDecember 5, 1834i huset i Kalundborg Vor Frue sogn
1 year
son
18351895
Birth: December 4, 1835 41 31Kalundborg Vor Frue sogn
Death: February 11, 1895Holmgård, Glenstrup sogn
Hans Christian Sørensen + Anna Marie Pedersen
partner’s partner
17841824
Birth: May 1, 1784 39 29Kalundborg Vor Frue sogn
Death: December 25, 1824Kalundborg Vor Frue sogn
wife
17891834
Birth: February 14, 1789 30 25Kalundborg Vor Frue sogn
Death: March 8, 1834Kalundborg Vor Frue sogn
Marriage MarriageMay 10, 1809Kalundborg Vor Frue kirke
Gregers Gregersen + Ane Kirstine Breum
partner’s partner
17981873
Birth: about July 1798Skovsø, Ottestrup sogn
Death: January 5, 1873Kalundborg Vor Frue sogn
wife
18041877
Birth: May 1, 1804Bechs Kro, Jorløse sogn, Skippinge herred
Death: November 28, 1877Holmgaard, Glenstrup sogn
Marriage MarriageMay 29, 1839Kalundborg Vor Frue kirke
Shared note

Hans Nielsen Møller

alias Hans Møller

Født: ca. november 1794 i København

Erhverv: Kirkeværge og møller på Møllebakken i Kalundborg

Gift 1.g. 02-04-1825: Kontorist, ungkarl Hans Nielsen Møller på 29½ år (fra København - han bliver i 1825 den nye ejer af den senere Gregersens mølle på Møllebakken i Kalundborg) gifter sig 02-04-1825 i Kalundborg Vor Frue kirke med (ID 125-2c) Anna Maria (Petersen), enke efter afg. møller Hans Christ(ian) Sørensen. Forlovere: Købmand Jens Taastrup og skolærer Høÿ. Anm.: Kongebrevet dateret 09-02-1825. Kilde: KB-opslag 112, nr. 1. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1824-1834. KB_M_308_3_006_007211041_00225.

Ane Marie Møller f. Petersen dør 08-03-1834 i Kalundborg Vor Frue sogn, 47 år gl.

Gift 2. 05-12-1834: Enkemand Hans Møller, møller og kirkeværge her i byen (Kalundborg), 39 år gl. (har haft naturlige kopper), gifter sig 05-12-1834 i huset i Kalundborg Vor Frue sogn med jomfru Ane Kirstine Breum, 30 år gl., født i Bæks Kroe (Bechs Kro, Jorløse sogn, Skippinge herred) - vaccineret af dr. voigt. Plejedatter af afg. købmand Thaastrup. Forlovere: Niels D. Ostermann og Chr. Voss, begge købmænd. Kilde: KB-opslag 134, nr. 17. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1834-1844. KB_M_308_3_007_007211042_00136.

Søn: Jens Peter Niels Møller bliver født ca. 1835 - søn af Hans Møller og hustru Ane Kirstine Breum.

Død 22-11-1838: Hans Møller, kirkeværge og møller i Kalundborg, dør 22-11-1838 i Kalundborg Vor Frue sogn, 44 år gl., og bliver begravet 29-11-1838 på Kalundborg Sct. Olai kirkegård. Kilde: KB-opslag 173, nr. 20. Kalundborg Vor Frue sogn (ny). År 1834-1844. KB_M_308_3_007_007211042_00177.

Folketælling:

FT-1834: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Skibbrogaden, No. 213, 1 Familie, 294, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6320: >> Hans Nielsen Møller, 39, Gift, Møller ID 125-2c Ane Marie Petersen, 47, Gift, hans Kone ID 125-2j10: Caroline Amalia Sørensen, 12, Ugift, deres Pleiedatter (Født: 09-11-1822 i Kalundborg Vor Frue sogn og hjemmedøbt der 10-11-1822. Fremstillet 04-05-1823 i Kalundborg Vor Frue kirke - datter af rebslagermester Niels Poderup Sørensen og (ID 125-2j) hustru Frederiche Kirstine Petersen) Maren Kirstine Pedersdatter, 25, Ugift, Tjenestepige Andrea Haxthausen, 20, Ugift, Tjenestepige Bendt Larsen, 19, Ugift, Tjenestekarle Jens Olsen, 23, Ugift, Tjenestekarle Jørgen Nielsen, 30, Ugift, Tjenestekarle