Ane Kirstine Pedersdatter, 18231902 (aged 78 years)

Name
Ane Kirstine /Pedersdatter/
Birth October 3, 1823
Alias
Ane Kirstine Pedersen

Hjemmedøbt October 5, 1823 (aged 2 days)
Christening November 1, 1823 (aged 29 days)
MarriagePeder ClausenView this family
October 29, 1852 (aged 29 years)
Birth of a daughterNielsine Petersen
November 27, 1857 (aged 34 years)
Christening of a daughterNielsine Petersen
March 14, 1858 (aged 34 years)
Marriage of a childNiels Peter HansenNielsine PetersenView this family
May 16, 1878 (aged 54 years)
Death of a husbandPeder Clausen
July 7, 1898 (aged 74 years)
Burial of a husbandPeder Clausen
July 12, 1898 (aged 74 years)
Death April 1, 1902 (aged 78 years)
Burial April 7, 1902 (6 days after death)
Family with Peder Clausen
husband
18261898
Birth: September 11, 1826Vejbysønder Mark, Ottestrup sogn
Death: July 7, 1898Hallenslev by, Hallenslev sogn
herself
18231902
Birth: October 3, 1823Hjembæk sogn
Death: April 1, 1902Bakkendrup by og sogn, Løve h.
Marriage MarriageOctober 29, 1852Hallenslev kirke
5 years
daughter
18571922
Birth: November 27, 1857 31 34Hallenslev by og sogn
Death: July 16, 1922Ulstrup, Kvægsholm, Bakkendrup sogn
Shared note

Ane Kirstine Pedersdatter

alias Ane Kirstine Pedersen

Født: 03-10-1823 i Hjembæk sogn og hjemmedøbt der 05-10-1823. Dåben publiceret 01-11-1823 i Hjembæk kirke. Datter af Peder Pedersen, væver i Hjembæk, og hustru Karen Rasmusdatter. Kilde: KB-opslag 102, nr. 9. Hjembæk sogn (ny). Tuse h. Holbæk a. År 1813-1844. KB_M_333_1_003_007210734_00372.

Konfirmeret i 1838 i Hjembæk kirke. Datter af husmand og væver Peder Pedersen og hustru Karen Rasmusdatter. Kilde: KB-opslag 200, nr. 2. Hjembæk sogn (ny). Tuse h. Holbæk a. År 1813-1844. KB_M_333_1_003_007210734_00470.

Brudens 1. ægteskab:

Gift 24-05-1844: Niels Pedersen, 26 år gl., ungkarl, smedesvend fra Høng, gifter sig 24-05-1844 i Hjembæk kirke med Ane Kirstine Pedersdatter, 22 år gl., datter af husmand Peder Rasmussen i Hjembæk. Kilde: KB-opslag 129, nr. 1. Hjembæk sogn (ny). Tuse h. Holbæk a. År 1844-1872. KB_M_333_3_004_007210735_00131

Niels Pedersen, smed i Hallenslev, dør 20-03-1851 i Hallenslev sogn, og bliver begravet 28-03-1851 på Hallenslev kirkegård. Dødsårsag: Brystsyge (?) Kilde: KB-opslag 106, nr. 4. Hallenslev sogn (ny). Løve h. Holbæk a. År 1843-1866. KB_M_306_3_017_007211135_00698.

Gift 29-10-1852: Smed Peder Clausen af Hallenslev, 26 år gl., gifter sig 29-10-1852 i Hallenslev kirke med enke Ane Kirstine Pedersen af Hallenslev, 30 år gl. Forlovere: Smed Hans Clausen af Slagelse Byskov og snedker Ditlev Olsen af Hallenslev. Kilde: KB-opslag 71, nr. 3. Hallenslev sogn (ny). Løve h. Holbæk a. År 1843-1866. KB_M_306_3_017_007211135_00663.

Død 01-04-1902: Ane Kirstine Pedersen dør 01-04-1902 i Bakkendrup by og sogn, 78 år gl., og bliver begravet 07-04-1902 på Bakkendrup kirkegård. Enke efter smed Peder Clausen af Hallenslev. Boende nu i Bakkendrup. Født i Hjembæk. Anm.: Hendes 1. mand var afdøde smed Niels Pedersen af Hallenslev. Kilde: KB-opslag 90, nr. 1. Bakkendrup sogn. Løve h. Holbæk a. År 1892-1934. KB_1892_299_3_004_0102a-DK.

Folketællinger:

FT-1850: Holbæk, Løve, Hallenslev, Hallenslev By, 1 hus, 28, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C8463: Niels Pedersen, 32, Gift, Smed, husfader, Finderup, Holbæk Amt >> Ane Kirstine Pedersdatter, 27, Gift, Hans Hustru, Særslev, Holbæk Amt Maren Sophie Nielsen, 5, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Marie Nicoline Nielsen, 2, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Peder Rasmussen, 54, Enkemand, Konens far, forsørges af familien, Særslev, Holbæk Amt Jens Jensen, 19, Ugift, Smedelærling, Finderup, Holbæk Amt

FT-1860: Holbæk, Løve, Hallenslev, Hallenslev Skoledistrikt, Hallenslev By, Et Hus, 35, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C5672: Peder Clausen, 34, Gift, Husfader. Smed, Ottestrup Sogn, Sorø Amt >> Ane Kirstine Pedersen, 38, Gift, Hans Kone, Særslev Sogn, Holbæk Amt Maren Sofie Nielsen, 15, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt Marie Vilhelmine Nielsen, 12, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt Ellen Kirstine Nielsen, 10, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt Dorthea Pedersen, 5, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt Nielsine Pedersen, 3, Ugift, Deres Barn, Hallenslev Sogn, Holbæk Amt

FT-1880: Holbæk, Løve, Hallenslev, Hallensløv By og Sogn, et Hus, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2277: Peder Klausen, 53, Gift, Husfader, Smed >> Ane Kirstine Pedersdatter, 56, Gift, Hans Hustru, Særslev Sogn Hans Pedersen, 13, Ugift, Deres Søn, Her i Sognet Niels Peder Hansen, 27, Gift, Deres Svigersøn, Smed, Gjersløv Sogn, Holbæk Amt Nielsine Pedersen, 22, Gift, Hans Hustru, Her i Sognet Martha Marie Kristine Hansen, 1, Ugift, Deres Barn, Tømmerup Sogn

Note: Ane Kirstine Pedersdatter er Arly og Bennys tipoldemor.