Frederik Olsen, 18271835 (aged 7 years)

Birth May 16, 1827 37 35
Alias
Frederich Olsen

Hjemmedøbt May 23, 1827 (aged 7 days)
Christening July 16, 1827 37 35 (aged 2 months)
Birth of a sisterStine Olsdatter
November 26, 1828 (aged 1 year)
Christening of a sisterStine Olsdatter
November 30, 1828 (aged 1 year)
Birth of a brotherChristian Olsen
May 31, 1830 (aged 3 years)
Christening of a brotherChristian Olsen
July 29, 1830 (aged 3 years)
Death of a maternal grandmotherAnna Hansdatter
February 20, 1831 (aged 3 years)
Burial of a maternal grandmotherAnna Hansdatter
March 1, 1831 (aged 3 years)
Birth of a sisterKirsten Olsdatter
September 14, 1831 (aged 4 years)
Christening of a sisterKirsten Olsdatter
December 25, 1831 (aged 4 years)
Birth of a brotherAnders Olsen
January 2, 1834 (aged 6 years)
Christening of a brotherAnders Olsen
March 28, 1834 (aged 6 years)
Death of a sisterKirsten Olsdatter
April 9, 1835 (aged 7 years)
Burial of a sisterKirsten Olsdatter
April 12, 1835 (aged 7 years)
Death April 26, 1835 (aged 7 years)
Burial May 1, 1835 (5 days after death)
Family with parents
father
Ole ''Hugger'' Hansen 1854 - ''Scene i et Huggehus paa Landet'' af Johan Frederik Nicolai Vermehren
17891854
Birth: September 8, 1789 33 21Kværkeby, Kværkeby sogn
Death: September 16, 1854Kværkeby, Kværkeby sogn
mother
17921870
Birth: April 29, 1792 40 25Kværkeby, Kværkeby sogn
Death: December 21, 1870Kværkeby, Kværkeby sogn
Marriage MarriageOctober 5, 1812Kværkeby kirke
13 months
elder brother
18131867
Birth: October 21, 1813 24 21Kværkeby sogn
Death: August 1, 1867Vor Frelsers sogn, Kbh.
2 years
elder brother
18161894
Birth: February 8, 1816 26 23Kværkeby sogn
Death: October 23, 1894Klosterhusene, Roskilde Domsogn
19 months
elder brother
18171865
Birth: August 31, 1817 27 25Kværkeby sogn
Death: August 5, 1865Kværkeby sogn
20 months
elder sister
18191900
Birth: April 24, 1819 29 26Kværkeby sogn
Death: June 16, 1900Pileborggade 17, Ringsted
20 months
elder brother
18201868
Birth: December 2, 1820 31 28Kværkeby sogn
Death: June 18, 1868Munke Bjergby sogn
15 months
elder brother
18221883
Birth: February 26, 1822 32 29Kværkeby sogn
Death: April 9, 1883Amtssygehuset i Holbæk
16 months
elder brother
18231889
Birth: June 9, 1823 33 31Kværkeby sogn
Death: August 11, 1889Lille Strandstræde 3, Kbh. i Garnisons sogn
16 months
elder brother
18241825
Birth: October 10, 1824 35 32Kværkeby sogn
Death: April 25, 1825Kværkeby sogn
16 months
elder sister
18261900
Birth: February 8, 1826 36 33Kværkeby sogn
Death: March 9, 1900Kværkeby by og sogn
15 months
himself
18271835
Birth: May 16, 1827 37 35Kværkeby sogn
Death: April 26, 1835Kværkeby sogn
19 months
younger sister
18281866
Birth: November 26, 1828 39 36Kværkeby sogn
Death: June 10, 1866Hjelmsømagle, Sneslev sogn
18 months
younger brother
18301913
Birth: May 31, 1830 40 38Løvegården, Kværkeby
Death: April 25, 1913Børstofte, Benløse sogn
16 months
younger sister
18311835
Birth: September 14, 1831 42 39Kværkeby sogn
Death: April 9, 1835Kværkeby sogn
2 years
younger brother
18341882
Birth: January 2, 1834 44 41Kværkeby sogn
Death: July 2, 1882Jernbanestationen ved Hedehusene
Shared note

Frederik Olsen

alias Frederich Olsen

Født: 16-05-1827 i Kværkeby sogn og hjemmedøbt der 23-05-1827. Dåben konfirmeret og moderen indledt den 16-07-1827 i Kværkeby kirke. Søn af parcellist Ole Hansen og hustru Kristiane Hansdatter i Kværkeby. Gårdmand Jens Nielsens hustru i Kværkeby bar barnet. Anmærkninger: Død. Kilde: KB-opslag 66, nr. 15. Kværkeby sogn. K.M. År 1814-1828. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153100#153100,25502548

Død: 26-04-1835 i Kværkeby sogn, Frederich Olsen, 7 år gl. Gårdmand Ole Hansens søn i kværkeby. Begravet 01-05-1835 på Kværkeby kirkegård. Kilde: KB-opslag 231, nr. 11. side 258. Kværkeby sogn. K.M. År 1827-1843. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=153101#153101,25502961

Folketælling:

FT-1834: soroe, Ringsted, Kværkeby, Qværkebye, en Gaard, 72, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4176: Ole Hansen, 46, Gift, Gaardmand Kristiane Hansdatter, 42, Gift, hans Kone Hans Olsen, 21, Ugift, deres Børn Ane Olsdatter, 15, Ugift, deres Børn Jørgen Olsen, 14, Ugift, deres Børn Jens Olsen, 11, Ugift, deres Børn Trine Olsdattter, 9, Ugift, deres Børn >> Frederik Olsen, 7, Ugift, deres Børn Stine Olsdatter, 6, Ugift, deres Børn Kristian Olsen, 4, Ugift, deres Børn Kirsten Olsdatter, 3, Ugift, deres Børn Anders Olsen, 1, Ugift, deres Børn