Anne Christensdatter, 17621833 (aged 71 years)

Birth about 1762

Alias
Ane Christensdatter

MarriageRasmus SolbergView this family
about 1787 (aged 25 years)

Birth of a daughterMette Rasmusdatter Solberg
about 1787 (aged 25 years)
Birth of a daughterBoel Rasmusdatter Solberg
about June 17, 1789 (aged 27 years)
Christening of a daughterBoel Rasmusdatter Solberg
July 26, 1789 (aged 27 years)
Birth of a daughterElse Marie Rasmusdatter Solberg
about November 26, 1790 (aged 28 years)
Death of a daughterElse Marie Rasmusdatter Solberg
about December 10, 1790 (aged 28 years)
Birth of a sonJens Rasmusen Solberg
January 25, 1792 (aged 30 years)
Christening of a sonJens Rasmusen Solberg
February 26, 1792 (aged 30 years)
Birth of a daughterAnna Kirstine Rasmusdatter Solberg
September 26, 1793 (aged 31 years)
Christening of a daughterAnna Kirstine Rasmusdatter Solberg
October 27, 1793 (aged 31 years)
Birth of a sonChristen Rasmusen Solberg
December 17, 1796 (aged 34 years)
Christening of a sonChristen Rasmusen Solberg
February 14, 1797 (aged 35 years)
Birth of a sonJørgen Rasmusen Solberg
February 6, 1798 (aged 36 years)
Christening of a sonJørgen Rasmusen Solberg
March 25, 1798 (aged 36 years)
Birth of a sonPeder Rasmusen Solberg
January 5, 1800 (aged 38 years)
Christening of a sonPeder Rasmusen Solberg
March 9, 1800 (aged 38 years)
Birth of a daughterDorthe Rasmusdatter Solberg
November 12, 1802 (aged 40 years)
Christening of a daughterDorthe Rasmusdatter Solberg
January 16, 1803 (aged 41 years)
Birth of a daughterEdel Kirstine Rasmusdatter Solberg
September 27, 1804 (aged 42 years)
Christening of a daughterEdel Kirstine Rasmusdatter Solberg
November 25, 1804 (aged 42 years)
Marriage of a childAbraham AbrahamsenAnna Kirstine Rasmusdatter SolbergView this family
March 8, 1817 (aged 55 years)
Death of a daughterDorthe Rasmusdatter Solberg
March 28, 1817 (aged 55 years)
Burial of a daughterDorthe Rasmusdatter Solberg
April 2, 1817 (aged 55 years)
Marriage of a childSeverin MøllerMette Rasmusdatter SolbergView this family
February 13, 1820 (aged 58 years)
Marriage of a childChristen Rasmusen SolbergLovise Frederikke FinkView this family
December 29, 1824 (aged 62 years)
Death of a sonChristen Rasmusen Solberg
March 21, 1830 (aged 68 years)
Burial of a sonChristen Rasmusen Solberg
March 25, 1830 (aged 68 years)
Marriage of a childRasmus JørgensenEdel Kirstine Rasmusdatter SolbergView this family
June 6, 1830 (aged 68 years)
Marriage of a childPeder Rasmusen SolbergElse Maria ChristensenView this family
December 18, 1830 (aged 68 years)
Death June 27, 1833 (aged 71 years)
Burial July 1, 1833 (4 days after death)
Family with Rasmus Solberg
husband
17601839
Birth: about April 18, 1760 38 29Ebeltoft sogn
Death: October 17, 1839Homå sogn
herself
Marriage Marriageabout 1787
13 years
son
18001871
Birth: January 5, 1800 39 38Ommestrup, Mørke sogn
Death: August 18, 1871Homå sogn
-12 years
daughter
17871866
Birth: about 1787 26 25Kristrup/Hornbæk sogn
Death: after 1866
3 years
daughter
17891862
Birth: about June 17, 1789 29 27Mørke sogn
Death: December 1, 1862Randers Hospital
18 months
daughter
17901790
Birth: about November 26, 1790 30 28Mørke sogn
Death: about December 10, 1790Mørke sogn, Øster Lisbjerg herred
14 months
son
1792
Birth: January 25, 1792 31 30Mørke sogn, Øster Lisbjerg herred
Death:
20 months
daughter
17931860
Birth: September 26, 1793 33 31Ommestrup, Mørke sogn
Death: after 1860
3 years
son
17961830
Birth: December 17, 1796 36 34Ommestrup, Mørke sogn
Death: March 21, 1830Ebeltoft sogn
14 months
son
1798
Birth: February 6, 1798 37 36Ommestrup, Mørke sogn
Death:
5 years
daughter
18021817
Birth: November 12, 1802 42 40Ommestrup, Mørke sogn
Death: March 28, 1817Ebeltoft sogn
23 months
daughter
18041861
Birth: September 27, 1804 44 42Ommestrup, Mørke sogn
Death: April 28, 1861Borup by, Helgenæs sogn
Shared note

Anne Christensdatter

alias Ane Christensdatter

Født: ca. 1762 - datter af Christen ?? og hustru Mette ??

Note: Næstældste søn fik navn efter morfaderen: Christen Ældste datter fik navn efter mormoderen: Mette

Gift ca. 1787: Smed, Rasmus Jensen (Solberg), gifter sig med Anne Christensdatter.

Deres yngste barn: Edel Kirstine Rasmusdatter Solberg, f. 27-09-1804 i Ommestrup, Mørke sogn - bliver døbt den 25-11-1804 i Mørke kirke.

Edel Kjerstine Rasmusdatter her i byen (læs: Ebeltoft) (døbt 24-11-1804) bliver konfirmeret i 1819 i Ebeltoft kirke, datter af smeden Rasmus Solberg og kone Ane Christensdatter her i byen.

Død 27-06-1833: Ane Christensdatter dør 27-06-1833 i Ebeltoft sogn, 71 år gl., og bliver begravet 01-07-1833 på Ebeltoft kirkegård. Smed Soelberg's hustru i Ebeltoft. Kilde: KB-opslag 171, nr. 4. Ebeltoft sogn. K.M. År 1831-1844. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161168#161168,27076404

Note: Kirkebogen siger at hun blev 79 år gl. Det er tvivlsomt om det kan være rigtigt - ud fra den yngste datters fødsel.

Folketælling:

FT-1801: Randers, Øster Lisbjerg, Mørke, Ommestrup by, , 21, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B9116: Rasmus Jensen, 41, Gift, Mand, Byens smed med jord af bymændene >> Anne Christensdatter, 38, Gift, Hans kone Jens Rasmusen, 9, Ugift, Deres barn Christen Rasmusen, 5, Ugift, Deres barn Jørgen Rasmusen, 3, Ugift, Deres barn Peder Rasmusen, 2, Ugift, Deres barn Mette Rasmusdatter, 14, Ugift, Deres barn Bodil Rasmusdatter, 12, Ugift, Deres barn Anne Kirstine Rasmusdatter, 7, Ugift, Deres barn