Knud Heinrich Correll, 19091985 (aged 75 years)

Name
Knud Heinrich /Correll/
Birth May 16, 1909 35 31
Alias
Knud Correll

Christening August 22, 1909 35 31 (aged 3 months)
Occupation
Fuldmægtig i Finansministeriet

Death of a maternal grandfatherHans Frederik Sophus Correll
March 20, 1928 (aged 18 years)
Burial of a maternal grandfatherHans Frederik Sophus Correll
March 24, 1928 (aged 18 years)
Death of a maternal grandmotherAnna Johanne Jacobine Holm
April 14, 1932 (aged 22 years)
Burial of a maternal grandmotherAnna Johanne Jacobine Holm
April 19, 1932 (aged 22 years)
Death of a paternal grandmotherEleonora Christine Harder
September 19, 1937 (aged 28 years)
Burial of a paternal grandmotherEleonora Christine Harder
September 23, 1937 (aged 28 years)
Death of a fatherLars Henrik Nielsen Holm

Death of a motherRigmor Anna Marie Correll
November 25, 1954 (aged 45 years)
Burial of a motherRigmor Anna Marie Correll
November 30, 1954 (aged 45 years)
Death March 1985 (aged 75 years)

Family with parents
father
1874
Birth: March 17, 1874 22 27Farum
Death:
mother
18771954
Birth: December 5, 1877 29 22Valby, Hvidovre sogn
Death: November 25, 1954Frederiksberg
Marriage MarriageJanuary 16, 1907Jesuskirken, Valby
11 months
elder sister
1907
Birth: December 2, 1907 33 29Mariendalsvej 29 A, Frbg. i Mariendal sogn
Death:
18 months
himself
19091985
Birth: May 16, 1909 35 31Mariendalsvej 33, Frbg. i Mariendal sogn
Death: March 1985
Family with Carla Eline Aaris Nielsen
himself
19091985
Birth: May 16, 1909 35 31Mariendalsvej 33, Frbg. i Mariendal sogn
Death: March 1985
wife
19172012
Birth: February 25, 1917 31 31Collinsgade 8, Kbh. i Østervold sogn
Death: December 2012
daughter
Marianne Correll Holm
son
Flemming Correll
Shared note

ID 7-2b=15-5a2: Knud Heinrich Correll

Dåbsnavn: Knud Heinrich Correll Holm *)

alias Knud Correll

Født: 16-05-1909 på Mariendalsvej 33, 2. sal, Frbg. i Mariendals sogn og døbt 22-08-1909 i Mariendalskirken, Frbg. - søn af (ID 15-5a) postekspedient Lars Henrich Nielsen Holm og (ID 7-2) hustru Rigmor Anna Marie f. Correll på 31 år. Faddere: (ID 15-5b) bogholder Henrich Christian Cleophas Holm, Esrumgade 32, 2. sal; blomsterhandler Alfred Edvard Andersen og (ID 7-3) hustru Ingeborg Henriette Andersen f. Correll, Aaboulevard 29, 2. sal: samt faderen. *) Antager moderens slægtsnavn Correll 17-02-1978 iflg. anm. Kilde: KB-opslag 254, nr. 95. Mariendals sogn, Frbg. K.M. År 1905-1909. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153616#153616,25598696

Erhverv: Stud. jur. i 1930. Sekretær, cand.jur. Sidenhen fuldmægtig i Finansministeriet.

Gift 25-04-1941: Ungkarl Knud Heinrich Correll, sekretær i Finansministeriet, boende Kingosgade 13, Frbg. (f. 16-05-1909 i Mariendals sogn, Frbg., søn af postmester Lars Hinrich Nielsen Holm og hustru Rigmor Anna Marie f. Correll, boende Kingosgade 13, Frbg.) gifter sig 25-04-1941 i Frederiksberg kirke med ugift kontorist Carla Eline Aaris Møller - navnet Nielsen er udstreget (*), boende Collinsgade 8 (f. 25-02-1917 i Kbh. Østervold sogn, datter af skræddermester Christian Nielsen og hustru Eline Frederikke f. Møller). Bryllupsvidner: Fædrene. Kilde: KB-opslag 227, nr. 65. Frederiksberg sogn. K.M. År 1937-1942. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149742#149742,24786960

Ægteparret står faddere ved nevøen Bent Holm's dåb den 15-07-1942. Parret bor da på Gl. Jernbanevej 37, Valby.

Død marts 1985: Knud Heinrich Correll dør i marts 1985, 75 år gl. Kilde: Sønnen Flemming Correll.

Folketællinger:

FT-1921: Johannevej 4, Frederiksberg (Sankt Thomas sogn, Frbg.): ID 15-5a: Lars Heinrich Nielsen Holm, f. 17-03-1874 i Farum, tilflyttet i 1876 fra Farum, gift, husfar, postkontrollør ved Postetaten ID 7-2: Rigmor Anna Marie Holm, f. f. 05-12-1877 i Valby, gift, husmor ID 7-2a=15-5a1: Gudrun Anna Eleonora Correl (læs: Correll) Holm, f. 02-12-1907 på Frbg., barn >> ID 7-2b=15-5a2: Knud Heinrich Correl (læs: Correll) Holm, f. 16-05-1909 på Frbg., barn Elin Natalie Holm Rasmussen, f. 02-08-1900 i Nykøbing Jylland, ugift, slægtning, tilflyttet i 1920, postkontorist ved Postetaten Kilde: FT-opslag 27 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80505#80505,13637552

FT-1930 - 5. nov.: Kingosgade 13, 1. sal, forhuset, Frederiksberg: ID 15-5a: Lars Hinrich Nielsen Holm (læs: Lars Henrik Nielsen Holm), f. 17-03-1874 i Farum, gift, husfar, postkontrollør ved Post- og Telegrafvæsenet, gift i 1907. 2 levende børn i ægteskabet. ID 7-2: Rigmor Anna Marie Rigmor Correll Holm (læs: Rigmor Anna Marie Correll Holm f. Correll) , f. 05-12-1877 i Kbh. - Valby (Hvidovre sogn), gift, husmor, gift i 1907. 2 levende børn i ægteskabet. ID 7-2a=15-5a1: Gudrun Anna Eleonora Correll Holm, f. 02-12-1907 i Mariendals sogn, Frbg., ugift, barn, kontorelev ved Københavns Skattedirektørat >> ID 7-2b=15-5a2: Knud Heinrich Correll Holm, f. 16-05-1909 i Mariendals sogn, Frbg., ugift, barn, stud. jur. ID 7-12c: Preben Correll Larsen, f. 16-04-1926 i Kbh. - Valby, tilflyttet fra Solvej 1, Frederiksberg, ugift, slægtning (søn af (ID 7-12) Edel Polly Lorentze Larsen f. Correll og Louis Peter Larsen). Kilde: FT-opslag 121. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=103751#103751,16390223

FT-1940 - 5. nov.: Kingosgade 13, 1. sal, forhuset, Frederiksberg: ID 15-5a: Lars Hinrich Nielsen Holm (læs: Lars Henrik Nielsen Holm), f. 17-03-1874 i Farum, gift 16-01-1907, husfar, postmester, Post & Telegrafvæsenet ID 7-2: Rigmor Anna Marie Correll Holm f. Correll, f. 05-12-1877 i Valby, Kbh., gift 16-01-1907, husmor >> ID 7-2b=15-5a2: Knud Heinrich Correll Holm, f. 16-05-1909 (i Mariendals sogn), Frbg., ugift, barn, sekretær i Finansministeriet ID 7-12c: Preben Correll Larsen, f. 16-04-1926 i Valby, Kbh., ugift, slægtning (søn af (ID 7-12) Edel Polly Lorentze Larsen f. Correll og Louis Peter Larsen). Kilde: FT-opslag 8 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=243007#243007,47204946