Nils Pettersson, 18781925 (aged 46 years)

Birth August 13, 1878
Alias
Niels Peterson

MarriageLudovika Marie PedersenView this family
October 27, 1918 (aged 40 years)
Occupation
Kabelsmed

Death of a wifeLudovika Marie Pedersen
after 1925 (aged 46 years)

Death after 1925 (aged 46 years)

Family with Ludovika Marie Pedersen
himself
18781925
Birth: August 13, 1878Hammar, Nosaby Församling, Sverige
Death: after 1925
wife
18671925
Birth: May 5, 1867Randers Sankt Mortens sogn
Death: after 1925
Marriage MarriageOctober 27, 1918Kastrup kirke, Kbh.
Sophus Julius Christian Nielsen Post + Ludovika Marie Pedersen
partner’s partner
18581903
Birth: November 25, 1858 33 26Sankt Annægade 276, Kbh. i Vor Frelsers sogn
Death: August 10, 1903Godthaabsvej 13 B, Frbg. i Skt. Thomas sogn
wife
18671925
Birth: May 5, 1867Randers Sankt Mortens sogn
Death: after 1925
Marriage MarriageAugust 6, 1893Skt. Stefans kirke, Kbh.
Jens Jensen + Ludovika Marie Pedersen
partner’s partner
wife
18671925
Birth: May 5, 1867Randers Sankt Mortens sogn
Death: after 1925
Divorce Divorce1891forholdet opløst
11 months
step-daughter
1891
Birth: November 13, 1891 24Baggesensgade 26 B, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death:
Oskar Sigfred Sten + Ludovika Marie Pedersen
partner’s partner
18701906
Birth: December 2, 1870Malmø, Sverige
Death: after 1906
wife
18671925
Birth: May 5, 1867Randers Sankt Mortens sogn
Death: after 1925
Marriage MarriageApril 2, 1905Vor Frelsers kirke, Kbh.
Carl Gustaf Johansson + Ludovika Marie Pedersen
partner’s partner
18601916
Birth: November 14, 1860Kalmar, Sverige
Death: July 11, 1916Bispebjerg hospital, Kbh.
wife
18671925
Birth: May 5, 1867Randers Sankt Mortens sogn
Death: after 1925
Marriage MarriageAugust 6, 1909Vor Frelsers kirke, Kbh.
Shared note

Nils Pettersson

alias Niels Peterson

Født: 13-08-1878 i Hammar, Nosaby Församling, Sverige - søn af skomager Per Petterson og hustru Hanna Petterson af Hammerslund, Sverige. Kilde: Hans 2. ægteskab

Erhverv: Kabelsmed

Brudens 4. ægteskab og brudgommens 2. ægteskab:

Gift 27-10-1918: Enkemand - efter afdøde Johanna Bengtsdotter, der døde den 25-09-1906 i Østerløf, Sverige - kabelsmed Niels Peterson (Nils Pettersson) på 40 år af Amagergade 33, 3. sal, Vor Frelsers sogn, Kbh. (f. 13-08-1878 i Hammar, Nosaby Församling, Sverige, søn af skomager Per Petterson og afdøde hustru Hanna Petterson af Hammerslund, Sverige) gifter sig 27-10-1918 i Kastrup kirke, Kbh. med enke - efter sit 3. ægteskab afdøde matros Carl Gustaf Johanson, der døde den 11-07-1816 på Bispebjerg hospital og boede på Prinsessegade 67A - Ludovika Marie Johanson f. Pedersen på 51 år, nu boende Nordmarksvej 46, st., Kastrup sogn (f. 05-05-1867 i Randers, datter af afdøde bødkersvend Niels Oskar Pedersen og afdøde hustru Ane Sofie Christiansen). Vidner: Bødker Otto Karl Christian Pedersen, Kastrup og skomagermester Peter Oskar Christian Pedersen af Andreas Bjørnsgade 1, st., Christianshavn. Kilde: KB-opslag 53, nr. 26. Kastrup sogn. Sokkelund herred. År 1908-1949. KB_1892_040_3_004_0050a-V.

Folketælling og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 25-11-1897 Særlige bemærkninger: P.E. Rg. 0. 1/2-1922 >> Hovedperson: Niels Petersson, f. 13-08-1878, Sverige, Hammar, Nosaby Församling - Stillinger: Kedelsmed Ægtefælle: Johanna Petersson, f. 16-12-1877 i Sverige Ægtefælle: Anna Marie Petersson, f. 23-03-1887 i Haderslev - Registrators kommentar: Noteret 01-05-1914 Ægtefælle: Lovika Marie Petersson, f. 05-05-1867 i Randers - Registrators kommentar: Noteret 01-05-1922 Adresser: 25-11-1897: Fra Sverige til Tjørnegade 10 , 4. - hos Kallemorten 06-08-1898: Thorupsgade 12 , 3. - hos Olin 25-10-1898: Nørrebrogade 51 B , 1. - hos Olin 03-05-1899: Birkegade 9 , stuen - hos Olin 20-06-1899: Frameldt til Sverige 28-10-1899: Birkegade 9 , 1. 01-05-1901: Blaagaardsgade 37 A , 4. 01-05-1904: Peter Fabers Gade 35, 2. 01-11-1906: Møllegade 20 , 4. 25-03-1907: Griffenfeldtsgade 29, 2. - hos Hock 01-05-1911: Slotsgade 9 , 4. 01-11-1912: Frederik d. 7.s Gade 12 , 3. 27-12-1912: Sankt Annæ Gade 35, 2. - hos Larsen 01-11-1913: Frameldt 01-05-1914: Amagergade 33, 3. 01-11-1916: Frameldt (den 01-02-1916 bor Niels Pettersson, kedelsmed på Kbhvns. Flydedok, på Amagergade 33, 3. med hustruen Anna Marie f. Sørensen. De står som værende ugifte) 01-11-1922: Prinsessegade 44, 2. tv. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager). Filmrulle 0021. Registerblad 1033 (unikt id: 60153)

FT-1925 - 5. nov.: Prinsessegade 44, 2. tv., Kbh.: >> Nils Pettersson, f. 13-08-1878 i Sverige, gift, husfar, kedelsmed Marie Ludvika Pettersson, f. 05-05-1867 i Randers, gift, husmor Anders Peter Andreasen, logerende Kilde: FT-opslag 560. FT1925_0416_00215.