Anders Jönsson, 18591894 (aged 35 years)

Birth September 12, 1859
Alias
Anders Jønsson og Anders Jensen

Occupation
Skrædder

Birth of a sonCarl Johan Jønsson
January 20, 1881 (aged 21 years)
Christening of a sonCarl Johan Jønsson
May 1, 1881 (aged 21 years)
Birth of a sonAxel Frits Jønsson
September 12, 1884 (aged 25 years)
Christening of a sonAxel Frits Jønsson
May 25, 1885 (aged 25 years)
Birth of a sonFrederik Villiam Jønsson
January 28, 1888 (aged 28 years)
MarriageAnna LagerquistView this family
March 24, 1889 (aged 29 years)
Death September 19, 1894 (aged 35 years)
Burial September 23, 1894 (4 days after death)
Family with Anna Lagerquist
himself
18591894
Birth: September 12, 1859Sverige
Death: September 19, 1894Kommunehospitalet, Kbh.
wife
18581899
Birth: May 13, 1858Christianstad, Sverige
Death: February 24, 1899Kommunehospitalet, Kbh.
Marriage MarriageMarch 24, 1889Trinitatis kirke, Kbh.
-13 months
son
18881953
Birth: January 28, 1888 28 29Trinitatis sogn, Kbh.
Death: November 14, 1953Frederiksberg hospital
-7 years
son
1881
Birth: January 20, 1881 21 22Møntergade 19, Kbh. i Trinitatis sogn
Death:
4 years
son
1884
Birth: September 12, 1884 25 26Pilestræde 61, Kbh. i Trinitatis sogn
Death:
Shared note

Anders Jönsson

alias Anders Jønsson

Født: 12-09-1859 i Sverige

Erhverv: Skræddersvend

Gift 24-03-1889: Ungkarl Anders Jønsson, skræddersvend på 29 år, Lille Regnegade 8, Kbh., gifter sig 24-03-1889 i Trinitatis kirke, Kbh. med ugift Anna Lagerquist på 30 år, boende samme sted. Forlovere: Skræddersvend P. B. Tørnblad, Nyhavn 37, og maskinarbejder J. Jønsson, (??). Kilde: KB-opslag 132, nr. 22. Trinitatis sogn (ny). År 1881-1891. KB_M_012_3_064_007231554_00440.

Død 19-09-1894: og Anders Jensen (alias Anders Jönsson), skræddersvend, gift, dør 19-09-1894 på Kommunehospitalet, Kbh., 35 år gl. Han bliver begravet 23-09-1894 fra Trinitatis kirke på Vestre kirkegård, Kbh. Adresse ved død: Sværtegade 5, 1. sal. Kilde: KB-opslag 39, nr. 106. Trinitatis sogn. År 1891-1903. KB_1892_012_3_077_0038a-DM.

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 >> Hovedperson: Anders Jönsson, f. 12-09-1859 i Sverige; død 19-09-1894 Stillinger: Skrædder Ægtefælle: Anna Jönsson, f. 13-05-1858 i Sverige Barn: Carl Johan Jönsson, f. 20-01-1881 i Sverige (læs: København) Adresser: 01-05-1892: Pilestræde 68, 1. 01-05-1893: Dybensgade 14, 3. 01-05-1894: Sværtegade 5, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0009. Registerblad 10448 (unikt id: 3347386)