Martha Sofie Nielsen, 18941987 (aged 93 years)

Birth June 19, 1894
Alias
Martha Sofie Jørgensen f. Nielsen og Martha Sofie Andersen f. Nielsen

Christening July 10, 1894 (aged 21 days)
MarriagePoul Rudolf AndersenView this family
November 15, 1940 (aged 46 years)
Death of a husbandPoul Rudolf Andersen
December 14, 1961 (aged 67 years)
Burial of a husbandPoul Rudolf Andersen
December 19, 1961 (aged 67 years)
Death August 1, 1987 (aged 93 years)

Family with Poul Rudolf Andersen
husband
18881961
Birth: December 9, 1888 48 38Æbelholtsvang, Tjæreby sogn, Strø herred
Death: December 14, 1961Oldensti 12, Kbh. i Højdevang sogn
herself
18941987
Birth: June 19, 1894Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Kbh.
Death: August 1, 1987
Marriage MarriageNovember 15, 1940b.v. på Københavns Rådhus
Poul Rudolf Andersen + Maren Elisabeth Jensen
husband
18881961
Birth: December 9, 1888 48 38Æbelholtsvang, Tjæreby sogn, Strø herred
Death: December 14, 1961Oldensti 12, Kbh. i Højdevang sogn
partner’s partner
18891939
Birth: February 17, 1889 23 19Glumsø sogn
Death: August 17, 1939Sundby hospital, Filips sogn, Kbh.
Marriage MarriageMarch 9, 1913Sankt Johannes kirke, Kbh.
-1 years
step-daughter
19121967
Birth: February 11, 1912 23 22Rigshospitalet, Kbh.
Death: July 21, 1967Sundby hospital, Kbh.
21 months
step-son
19131968
Birth: November 9, 1913 24 24Nærum, Søllerød sogn
Death: January 13, 1968
Shared note

Martha Sofie Nielsen

alias Martha Sofie Jørgensen f. Nielsen og Martha Sofie Andersen f. Nielsen

Født: 19-06-1894 på Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Kbh. og døbt 10-07-1894 i Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelses kirke - datter af syerske Jensine Dorthe Christophersen, gift med skomagersvend Martin Nielsen, borgerligt ægteforenet i Kbh. den 04-09-1896. Anmærkn. 10 mdg: København, Borgergade 40, st. Kilde: KB-opslag 145, side 143. Barn nr. 399, mor nr. 408. Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse (sogn), Kbh. K.M. År 1891-1896 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148980#148980,24625288

Erhverv: Ekspeditrice. Husbestyrerinde

Gift 1.g. med hr. Jørgensen

Skilt ved bevilling af 21-04-1938.

Gift 2.g. 15-11-1940: Enkemand pr. 17-08-1939 1. ægteskab, Poul Rudolf Andersen, pølsemager (sv.), boende Oldensti 12, Kbh. (f. 09-12-1888 i Tjæreby sogn, Frederiksborg amt) gifter sig borgerligt 15-11-1940 på Københavns Rådhus med fraskilt ekspeditrice Martha Sofie Jørgensen f. Nielsen (f. 19-06-1894 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh., boende Tagensvej 88, Kbh. - skilt v. bevilling af 21-04-1938 1. ægteskab). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1940, lb.nr. 4900. AO-opslag 102. Side 100. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51534#51534,11485515

Død 01-08-1987: Martha Sofie Andersen f. Nielsen dør 01-08-1987, 93 år gl. Enke efter Poul Rudolph Andersen der døde den 14-12-1961 i hjemmet Oldensti 12, Kbh. i Højdevang sogn, Kbh., 73 år gl.