Louise Caroline Ohm, 18241898 (aged 73 years)

Birth June 20, 1824
Alias
Lovise Caroline Lund f. Ohm, Lovise Caroline Riddersborg f. Ohm ogLouise Caroline Riddersborg f. Loges Kølle

Christening August 1, 1824 (aged 1 month)
MarriageHans Peter RiddersborgView this family
December 21, 1859 (aged 35 years)
Death May 3, 1898 (aged 73 years)
Burial May 7, 1898 (4 days after death)
Family with Hans Peter Riddersborg
husband
18211901
Birth: February 7, 1821 62 31Nakskov
Death: August 19, 1901Nakskov Færgeland
herself
18241898
Birth: June 20, 1824Nakskov Sankt Nikolaj sogn
Death: May 3, 1898Nakskov Havnegade
Marriage MarriageDecember 21, 1859Nakskov Skt. Nikolaj kirke
Shared note

Louise Caroline Ohm

alias Lovise Caroline Lund f. Ohm, Lovise Caroline Riddersborg f. Ohm og Louise Caroline Riddersborg f. Loges Kølle

Født: 20-06-1824 i Nakskov Sankt Nikolaj sogn og døbt 01-08-1824 i Nakskov Sankt Nikolaj kirke - et uægte barn af moderen: tjenestepige Marie Christine Louise Loges i Nakskov. Til barnefader blev udlagt: Frederich Køle, Skipper i Holsten. Kilde: KB-opslag 23, nr. 22. Nakskov Sankt Nikolaj sogn. K.M. År 1821-1834 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153913#153913,25654673

Konfirmeret i 1838 i Nakskov Sankt Nikolaj kirke: Lovise Caroline Ohm af Borgerskolen, datter af skipper Frederich Kølle og Marie Christine Lovise Loges i Nakskov. Kilde: KB-opslag 151, nr. 4. Nakskov Sankt Nikolaj sogn. K.M. År 1834-1845. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153914#153914,25654964

Gift 21-12-1859: Ungkarl, skibsbygmester Hans Peter Riddersborg på 38 år (f. 07-02-1821 i Nakskov, gifter sig 21-12-1859 i Nakskov Skt. Nikolaj kirke med enke efter 1. ægteskab (efter søkaptajn Poul Lund) >> Lovise Caroline Lund f. Ohm på 35 år, f. 20-06-1824. Kilde: KB-opslag 199, nr. 20. Nakskov Skt. Nikolaj. År 1854-1869. KB_579_2_007_07e06.

Død 03-05-1898: Louise Caroline Riddersborg f. Loges Kølle dør 03-05-1898 på Nakskov Havnegade, 73 år gl. og bliver begravet 07-05-1898 på Nakskov kirkegård. Skibsbygmester Hans Peter Riddersborg's hustru. Datter af Marie Ch. Loges og udl. fader, skipper Kølle, f 20-06-1824 i Nakskov. Kilde: KB-opslag 156, nr. 25. Nakskov Skt. Nikolaj sogn. K.M. År 1895-1903 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153946#153946,25663725

Folketællinger:

FT-1834: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Søndre Fierdings 2.Rode, , No 301,1.Famili, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B1227, lb-nr. 1881, kildehenvisning: 251 August Ohm, 60, Gift, , Pottehandler Lovise Loges, 47, Gift, , hans Kone >> Line, 10, Ugift, deres Barn (alias Louise Caroline Ohm) Hendrich, 5, Ugift, deres Barn, Kirsten Larsdatter, 16, Ugift, , Tienestepige

FT-1840: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Søndergade Fierdings 2den Rode, Søndergade, 301, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B1237: August Ohm, 66, Gift, Pottehandler Lovise Loges, 54, Gift, hans Kone August Ohm, 35, Ugift, Slagtersvend, Logerer hos Faderen >> Caroline Ohm, 16, Ugift, deres Barn Henrik Ohm, 11, Ugift, deres Barn Poul Lund, 31, Ugift, Skipper, Logerende

FT-1850: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Søndergade, , 301, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B4194: August Ohm, 76, Gift, Pottehandler, Wolsingen i Hannover Louise Christine Logis, 64, Gift, Hans kone [August Ohm], Hannover Niels Georg Christesen, 11, Ugift, Deres pleiesøn [August Ohm og Louise Christine Logis], Kjøbenhavn Poul Lund, 43, Gift, Søecaptain, Odense >> Louise Ohm, 26, Gift, Hans kone [Poul Lund], Nakskov Ane Magrethe Walbum, 45, Gift, Hendes mand er garversvend, Nakskov Edvard W. Petersen, 21, Ugift, Hendes søn [Ane Magrethe Walbum], sømand, Nakskov Emma Emilie Petersen, 14, Ugift, Hendes datter [Ane Magrethe Walbum], Nakskov

FT-1855: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, optegnelse 5 side 234, Ved Stranden no. 301, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C6337: Heinrich A. B. Ohm, 81, Gift Lovise Lorentz, 71, Gift, hans kone Poul Lund, 48, Gift >> Lovise Caroline Ohm, 31, Gift, hans kone Niels G. Christensen, 15, Ugift Hanne H. Borman, 23, Ugift

FT-1860: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Sønder, Strandgade 301, 88, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C7467: Hans Peter Ridersborg, 39, Gift, Skibbygmester. Familiefader, Nakskov >> Louise Caroline Øhm, 36, Gift, hans Kone, Nakskov Eline Cathrine Levinsen, 21, Ugift, Tjenestepige, Marstal

FT-1880: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Nakskov Købstad, Lolland nørre herred, Havnegade 42, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9884: Hans Peter Ridersborg, 58, Gift, skibsbyggermester, husfader, Her i Sognet >> Caroline Ridensborg, 55, Gift, husmoder, Her i Sognet Kirstine Jørgensen, 43, Ugift, enepige, Rødby Johanne Louise Ohm, 22, Ugift, datter af kon. H. Ohm Maibølle, Rødby