Asta Kiær, 1900

Birth January 2, 1900
Alias
Asta Gress f. Kiær

MarriageKai Alfred Rodian GressView this family
December 30, 1919 (aged 19 years)
DivorceKai Alfred Rodian GressView this family
before 1935 (aged 34 years)
Death of a husbandKai Alfred Rodian Gress
November 24, 1936 (aged 36 years)
Burial of a husbandKai Alfred Rodian Gress
November 29, 1936 (aged 36 years)
Death

Family with Kai Alfred Rodian Gress
ex-husband
18951936
Birth: December 31, 1895Sankt Matthæus sogn, Kbh.
Death: November 24, 1936Frederiksberg hospital
herself
1900
Birth: January 2, 1900Sankt Pauls sogn, Kbh.
Death:
Marriage MarriageDecember 30, 1919Holmens kirke, Kbh.
Divorce Divorcebefore 1935Skilt
Kai Alfred Rodian Gress + Viola Aistrup
ex-husband
18951936
Birth: December 31, 1895Sankt Matthæus sogn, Kbh.
Death: November 24, 1936Frederiksberg hospital
partner’s partner
19111997
Birth: December 1, 1911Rigshospitalet, Kbh.
Death: about May 17, 1997Charlottenlund
step-son
19311995
Birth: November 13, 1931 35 19Allegade 31, Frederiksberg
Death: April 19, 1995Bianco Lunos Alle, Frederiksberg
step-daughter
Lisa Rodian
Shared note

Asta Kiær

alias Asta Gress f. Kiær

Født: 02-01-1900 i Sankt Pauls sogn, Kbh. - datter af bogbinder Jacob Ludvig Ehlert Kiær og hustru Konradine Jensine Emilie f. Schmidt Kilde: Hendes vielse

Gift 1. g. 30-12-1919: Ungkarl, grossserer, Kai Alfred Gress på 24 år, boende Bagerstræde 1, 3. sal, Kbh. (f. 31-12-1895 i København og døbt i Christiansborg Slotskirke - adopteret iflg. adoptionsbevilling af 03-06-1919 af toldassistent Niels Johan Hjalmar Gress og hustru Dagmar Caroline Mathilde f. Rodian) gifter sig 30-12-1919 i Holmens kirke, Kbh. med ugift Asta Kiær på 20 år, boende Kvægtorvsgade 1, 4. sal, Kbh. (f. 02-01-1900 i Sankt Pauls sogn, Kbh., datter af bogbinder Jacob Ludvig Ehlert Kiær og hustru Konradine Jensine Emilie f. Schmidt, Kvægtorvsgade 1, 4. sal, Kbh.). Lysning i Maria sogns kirke. Forlovere: Brudens forældre og brudgommens forældre. Kilder: KB-opslag 216, nr. 264. Holmens sogn, Kbh. K.M. År 1916-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151682#151682,25221757 samt KB-opslag 143, side 142. Maria sogn, Kbh. K.M. År 1914-1924. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153565#153565,25586815

Folketælling og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1920 Kaj Alfred Rodian Gress, 31-12-1895, København - Stillinger: Grosserer >> Ægtefælle: Asta Gress, f. 08-01-1900, København (bopæl: 01-11-1915: Kvægtorvsgade 1, 4. - alias Asta Kiær, f. 02-01-1900 i Kbh. - datter af bogbinder Ehlert Jacob Ludvig Kiær og hustru Conradine Jensine Emilie - se http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2076346&searchname=polit_adv Adresse: 01-05-1920: Fra Bagerstræde 1 til Bredgade 20, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0006. Registerblad 2770 (unikt id: 1761357) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1761357&searchname=polit_adv

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1920 Særlige bemærkninger: P.E.Reg.0. 05-11-1921/472 Kaj Alfred Rodian Gress, 31-12-1895, København - Stillinger: Grosserer >> Ægtefælle: Asta Grees, 02-01-1900, København (f. Asta Kjær) Adresse: 01-11-1920: Fra Bredgade 20, 2. til Vesterbrogade 126, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro) - fejlrettes. Filmrulle 0010. Registerblad 2990 (unikt id: 2027964) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2027964&searchname=polit_adv

FT-1925 - 5. nov.: Vesterbrogade 126, 2., Kbh.: Kaj Alfred Gress Rodian, f. 31-12-1895 i Kbh., gift, husfar, grosserer >> Asta Gress Rodian, f. 02-01-1900 i Kbh., gift, husmor, hustru samt 1 husassistent og 1 logerende Kilde: FT-opslag 1869 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=94017#94017,15606024