Johanne Susanne Wackerhausen, 18101895 (aged 85 years)

Name
Johanne Susanne /Wackerhausen/
Birth April 8, 1810 38
Alias
Hanne Christgau og Johanne Susanne Christgau f. Wacherhausen

Christening May 3, 1810 38 (aged 25 days)
Death of a fatherJohan Wendel Wackerhausen
March 23, 1812 (aged 1 year)
Burial of a fatherJohan Wendel Wackerhausen
April 2, 1812 (aged 1 year)
MarriageErnst Georg Gottfried ChristgauView this family
February 10, 1832 (aged 21 years)
Birth of a sonGeorg Leopold Julius Christgau
July 10, 1833 (aged 23 years)
Christening of a sonGeorg Leopold Julius Christgau
September 1, 1833 (aged 23 years)
Birth of a daughterConradine Dorothea Christgau
June 2, 1835 (aged 25 years)
Christening of a daughterConradine Dorothea Christgau
July 26, 1835 (aged 25 years)
Death of a sisterJuliane Christine Wackerhausen
February 20, 1848 (aged 37 years)
Burial of a sisterJuliane Christine Wackerhausen
February 27, 1848 (aged 37 years)
Death of a motherAne Christine Moser
August 1, 1853 (aged 43 years)
Burial of a motherAne Christine Moser
August 3, 1853 (aged 43 years)
Marriage of a childGeorg Leopold Julius ChristgauMaren Johanne PedersenView this family
December 11, 1858 (aged 48 years)
Marriage of a childGeorg Leopold Julius ChristgauAnna Dorthea LauritzenView this family
January 24, 1875 (aged 64 years)
Burial of a husbandErnst Georg Gottfried Christgau
December 1883 (aged 73 years)

Death of a husbandErnst Georg Gottfried Christgau
December 6, 1883 (aged 73 years)
Death August 23, 1895 (aged 85 years)
Burial August 29, 1895 (6 days after death)
Family with parents
father
1812
Birth:
Death: March 23, 1812Vor Frue sogn, Kbh.
mother
17711853
Birth: July 21, 1771Kalundborg
Death: August 1, 1853Vor Frue sogn, Kbh.
Marriage MarriageDecember 11, 1801Helligåndskirken, Kbh.
-4 years
elder brother
1797
Birth: December 28, 1797 26Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
23 months
elder sister
17991848
Birth: November 16, 1799 28Vor Frue sogn, Kbh.
Death: February 20, 1848Vor Frue sogn, Kbh.
11 years
herself
18101895
Birth: April 8, 1810 38Vor Frue sogn, Kbh.
Death: August 23, 1895Gl. Kongevej 86 A, Frbg.
Mother’s family with Ole Petersen Lund
step-father
mother
17711853
Birth: July 21, 1771Kalundborg
Death: August 1, 1853Vor Frue sogn, Kbh.
Marriage Marriagebefore 1796
Family with Ernst Georg Gottfried Christgau
husband
18071883
Birth: April 5, 1807 47 37Osterholz, Bremen, Tyskland
Death: December 6, 1883Vor Frue sogn, Kbh.
herself
18101895
Birth: April 8, 1810 38Vor Frue sogn, Kbh.
Death: August 23, 1895Gl. Kongevej 86 A, Frbg.
Marriage MarriageFebruary 10, 1832Trinitatis kirke, Kbh.
17 months
son
18331916
Birth: July 10, 1833 26 23Borgergade 164, Kbh.
Death: October 21, 1916Gl. Kongevej 58, Frederiksberg
23 months
daughter
1835
Birth: June 2, 1835 28 25Borgergade 164, Kbh.
Death:
Shared note

Johanne Susanne Wackerhausen

alias Hanne Christgau og Johanne Susanne Christgau f. Wacherhausen, Hanne Susanne Christgau

Født: 08-04-1810 i Kbh. og døbt 03-05-1810 i Vor Frelser kirke, Kbh. - datter af brændesælger eller brændevinssælger Johan Wackerhausen og hustru Ane Kirstine f. Moser. Kilde: KB-opslag 52, venstre spalte, side 100. Vor Frelser sogn. År 1801-1813. KB_047_1_005_K02-23-A. Note: Under hendes død står født 27-02-1810.

Gift 10-02-1832: Ernst Georg Gottfried Christgau og Johanne Susanne Wackerhausen trolovet 19-01-1832 - gifter sig 10-02-1832 i Trinitatis kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 218, højre spalte. Trinitatis sogn. År 1742-1833. KB_012_1_014_K08-15-A.

Død 23-08-1895: Enke Johanne Susanne Christgau f. Wacherhausen (f. 27-02-1810 i Kbh.) dør 23-08-1895 på Gl. Kongevej 86 A, Frederiksberg, 85 år gl. og bliver begravet 29-08-1895 på Frederiksberg Assistens kirkegård. Enke efter skræddermester Christgau. Kilde: KB-opslag 33, nr. 347. Frederiksberg. År 1895-1898. KB_1892_064_3_116_0032a-DK.

Folketællinger:

FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Borgergade 164,1.Sal, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5734: Godtfried Adolph Petersen, 54, Gift, Handelcomisionair Anne Marie Køllen, 44, Gift, hans Kone Adolph Petersen, 13, Ugift, deres Søn Nils Cautrup Bille, 58, Gift, Kongelig Pangtionist Eva Marie Wohningslandt, 52, Gift, hans Kone Christian Ludvig Bille, 23, Ugift, Elev ved det Kongelige Theater Ane Møller, 70, Ugift, Syening Ernst Georg Kreiskopp, 27, Gift, Skrædersvend - alias - alias Georg Ernst Gottfried Christgau, f. 05-04-1807 i Osterholz, Bremen, Tyskland Johanne Wakkerhausen, 24, Gift, hans Kone - alias Johanne Susanne Wackerhausen, f. 08-04-1810 i Kbh. Ane Christine Wakkerhausen, 64, Enke, Syening - alias Anna Christine f. Moser f. 21-07-1771 i Kalundborg

FT-1850: København (Staden), Købmager kvarter, Gammel Mønt 159, stuen, fam. nr. 338, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Georg Gottfried Christgau, 43, Gift, skræddermester, husfader - alias Georg Ernst Gottfried Christgau, f. 05-04-1807 i Osterholz, Bremen, Tyskland Hanne Susanne, 40, Gift, hustruen - alias Johanne Susanne Wackerhausen, f. 08-04-1810 i Kbh. Anna Christine Wackerhausen, 79, Enke, Hans svigermoder - alias Anna Christine f. Moser f. 21-07-1771 i Kalundborg Georg Julius Christgau, 17, Ugift, lærling, børn - alias Georg Leopold Julius Christgau, f. 10-07-1833 i Kbh. Eleonora Conradine Christgau, 14, Ugift, børn, f. ca. 1836 i Kbh. Poul August Christgau, 11, Ugift, børn, f. ca. 1839 i Kbh. Herman Heinrich Christgau, 9 år, Ugift, børn, f. ca. 1841 i Kbh. Ludvig Carl Orla, 8, Ugift, børn, f. ca. 1842 i Kbh. Rike Cristen Juliane Christgau, 6 år, Ugift, børn, f. ca. 1844 i Kbh. Emma Marie Loise Christgau, 3 år, Ugift, børn, f. ca. 1847 i Kbh.