Peder Thomsen, 17991847 (aged 48 years)

Birth March 19, 1799
Alias
Normann

Occupation
Skræddersvend og husmand

Hjemmedøbt March 23, 1799 (aged 4 days)
Christening March 25, 1799 (aged 6 days)
MarriageMaren Kirstine NielsdatterView this family
February 7, 1829 (aged 29 years)
Birth of a daughterMaren Johanne Pedersen
February 4, 1835 (aged 35 years)
Death September 24, 1847 (aged 48 years)
Burial October 1, 1847 (7 days after death)
Family with Maren Kirstine Nielsdatter
himself
17991847
Birth: March 19, 1799Bønnet, Vesterborg sogn
Death: September 24, 1847Horslunde
wife
18031875
Birth: March 21, 1803Vesterborg sogn
Death: May 6, 1875Ørslykke, Horslunde sogn
Marriage MarriageFebruary 7, 1829Horslunde kirke
6 years
daughter
18351915
Birth: February 4, 1835 35 31Ørslykke, Horslunde sogn
Death: July 10, 1915Classensgade 25A, Kbh. i Rosenvængets sogn
Knud Pedersen Badskjær + Maren Kirstine Nielsdatter
partner’s partner
17971828
Birth: February 22, 1797Ørslykke, Horslunde sogn
Death: May 14, 1828Ørslykke, Horslunde sogn
wife
18031875
Birth: March 21, 1803Vesterborg sogn
Death: May 6, 1875Ørslykke, Horslunde sogn
Marriage MarriageJuly 23, 1825Horslunde kirke
15 months
step-son
1826
Birth: October 21, 1826 29 23Ørslykke, Horslunde sogn
Death:
Hans Nielsen Helle + Maren Kirstine Nielsdatter
partner’s partner
18191885
Birth: March 25, 1819Store Løjtofte, Herredskirke sogn
Death: March 17, 1885Ørslykke, Horslunde sogn
wife
18031875
Birth: March 21, 1803Vesterborg sogn
Death: May 6, 1875Ørslykke, Horslunde sogn
Marriage MarriageJune 8, 1850Horslunde kirke
Shared note

Peder Thomsen

alias Normann

Født: 19-03-1799 i Bønnet, Vesterborg sogn og hjemmedøbt 23-03-1799. Fremstillet i Vesterborg Kirke 25-03-1799 - søn af husmand Thomas Pedersen og Ingeborg Pedersdatter i Bønnet. Vesterborg sogn. Lollands Nørre herred. Maribo amt.

Erhverv: Skræddersvend og husmand

Brudens 2. ægteskab:

Gift 07-02-1929: Skræddersvend Peder Thomsen på 29 år, af Magletving (Vesterborg sogn), gifter sig 07-02-1829 i Horslunde kirke med enken efter Knud Pedersen Badskjer, Maren Kirstine Nielsdatter på 25 år, af Ørslykke. Forlovere: Aftægtsmand Peder Badskjer af Ørslykke og husmand Njels Bontse af Ørslykke. Kilde: KB-opslag 151, højre side. Horslunde sogn. Lollands Nørre herred. Maribo amt. H.M. År 1813-1829. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204368#204368,38774819

Død 24-09-1847: Peder Thomsen, født i Bønned, dør 24-09-1847 i Horslunde sogn, 48 år gl., og bliver begravet 01-10-1847 Horslunde kirkegård. Død af vattersot. Pederstrup Skift: Attest d: 25 Septb. Kilde: KB-opslag 227, nr. 21. Horslunde sogn. Lollands Nørre herred. Maribo amt. H.M. År 1830-1860. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204369#204369,38775065

Folketællinger:

FT-1834. Horslunde sogn, Ørslykke. et Huus. 49. >> Peder Thomsen, 36. gift, Huusmand Maren Kirstine Nielsdatter, 33 gift, hans kone Henrik Pedersen, 8 år, deres barn (Konens barn fra 1. ægteskab med Knud Pedersen) - alias Henrik Knudsen. Knud Pedersen, 4 år, deres barn Thomas Pedersen, 1 år, deres barn Peder Henriksen, 76, år, Enkemand, aftægtsmand. Konens svigerfader fra første ægteskab.

FT-1845. Horslunde sogn. Bønnet. huus no. 3 >> Peder Thomsen, 47 gift, Husmand, født Bønnet Maren Kirstine Nielsdatter, 43, gift, Hans kone, født i Vesterborg sogn Thomas Pedersen, 12 aar, deres barn, født Ørslykke sogn Maren Johanne Pedersdatter, 10 aar. deres barn, født Ørslykke sogn Henrik Pedersen, 8 aar, deres barn, født Ørslykke sogn Ane Kirstine Pedersdatter, 5 aar, deres barn, født i Ørslykke sogn Maren Pedersdatter, 3 aar, deres barn, født i Ørslykke sogn Marie Thomasdatter, 54 aar, Ugift, Bønnet, Inderste spinderske.

Hustruen som enke i FT-1850:

FT-1850: Maribo, Lollands Nørre, Horslunde, Ørslykke, et Huus, 66 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, A2586: >> Maren Kirstine Njelsdatter, 47, Enke(mand), Huuskone, Vesterborg, Maribo Amt Knud Pedersen, 21, Ugift, , Søn, Væver, Horslunde, Maribo Amt Henrik Pedersen, 13, Ugift, , Hendes barn, Horslunde, Maribo Amt Ane Kirstine Pedersdatter10, Ugift, , Hendes barn, Horslunde, Maribo Amt Marie Pedersdatter, 8, Ugift, , Hendes barn, Horslunde, Maribo Amt Bodild Catrine Hansdatter73, Enke(mand), Indsidder, Dagleier, Horslunde, Maribo Amt

Hustruen som gift og en datter i FT-1855:

FT-1855: Maribo, Lollands Nørre, Horslunde, Horslunde sogn, Maribo amt, 65. et hus Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C6341: Hans Nielsen Helle, 35, Gift, husmand og daglejer, Løjtofte Sogn, Maribo Amt >> Maren Kirstine Nielsen, 53, Gift, hans kone, Vesterborg Sogn, Maribo Amt >> Marie Pedersen, 13, Ugift deres datter, Her i Sognet