Methea Sophie Madsen Gøtterup, 18551879 (aged 23 years)

Name
Methea Sophie Madsen /Gøtterup/
Birth December 11, 1855
Alias
Mathæa Sophie Visby f. Madsen Gøtterup og Mathæa Sophie Visby f.Madsen Gøtterup

Christening March 16, 1856 (aged 3 months)
MarriageHermann Andreas Seidelin VisbyView this family
March 16, 1876 (aged 20 years)
Birth of a sonJohannes Vilhelm Seidelin Visby
December 13, 1876 (aged 21 years)
Christening of a sonJohannes Vilhelm Seidelin Visby
March 16, 1877 (aged 21 years)
Birth of a daughterKetty Sophie Seidelin Visby
January 17, 1878 (aged 22 years)
Christening of a daughterKetty Sophie Seidelin Visby
May 17, 1878 (aged 22 years)
Birth of a daughterJohanne Marie Seidelin Visby
January 14, 1879 (aged 23 years)
Christening of a daughterJohanne Marie Seidelin Visby
March 16, 1879 (aged 23 years)
Death March 30, 1879 (aged 23 years)
Burial April 4, 1879 (5 days after death)
Family with Hermann Andreas Seidelin Visby
husband
18481935
Birth: July 3, 1848Vester Velling Præstegård, Vester Velling sogn, Middelsom herred, Viborg amt
Death: January 22, 1935Gl. Kalkbrænderivej 11, Kbh.
herself
18551879
Birth: December 11, 1855Nakskov Sankt Nikolaj sogn
Death: March 30, 1879Køge Skt. Nikolaj sogn
Marriage MarriageMarch 16, 1876Strøby kirke
9 months
son
1876
Birth: December 13, 1876 28 21Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
13 months
daughter
18781952
Birth: January 17, 1878 29 22Køge Sankt Nikolaj sogn
Death: about 1952
1 year
daughter
1879
Birth: January 14, 1879 30 23Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
Hermann Andreas Seidelin Visby + Julie Eleonora Kjerulff
husband
18481935
Birth: July 3, 1848Vester Velling Præstegård, Vester Velling sogn, Middelsom herred, Viborg amt
Death: January 22, 1935Gl. Kalkbrænderivej 11, Kbh.
partner’s partner
18511927
Birth: May 24, 1851Rønnebæk, Holme Olstrup sogn, Hammer herred, Præstø amt
Death: December 3, 1927Hulgaardsvej 13, Kbh. i Grøndals sogn
Marriage MarriageApril 28, 1880Højelse kirke
3 years
step-son
1882
Birth: October 17, 1882 34 31Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
14 months
step-daughter
1883
Birth: December 15, 1883 35 32Køge Skt. Nikolaj sogn
Death:
Shared note

Methea Sophie Madsen Gøtterup

alias Matthæa Sophie Madsen Gøtterup, Mathæa Sophie Visby f. Madsen Gøtterup og Mathæa Sophie Visby f. Madsen Gøtterup

Født: 11-12-1855 i Nakskov Sankt Nikolaj sogn og døbt 16-03-1856 i Nakskov Sankt Nikolaj kirke - datter af kniplingshandler Christian Madsen Gøtterup og hustru Johanne Marie Henrichsen, 33 år gl., i Nakskov. Forældrene viet 15-11-1850 i Branderslev, Maribo. Kilde: KB-opslag 118, nr. 67. Nakskov Sankt Nikolaj sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153916#153916,25655388

Gift 16-03-1876: Ungkarl Herman Andreas Seidelin Visby, 27 år, købmand i Køge, gifter sig 16-03-1876 i Strøby kirke, Præstø amt med pige Matthæa Sophie Madsen Gøtterup, 20 år, datter af kniplingshandler Christian Madsen Gøtterup i Præstø. Kilde: KB-opslag 101, nr. 2. side 410. Strøby sogn. H.M. År 1836-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205997#205997,39101161

Død 30-03-1879: Mathæa Sophie Visby f. Madsen Gøtterup dør 30-03-1879 i Køge Skt. Nikolaj sogn, 23 år gl., og bliver begravet 04-04-1879 på Køge Skt. Nikolaj kirkegård. Købmand A. S. Visby's hustru, 23 år gl. Anmærkning: Klokkeringning. Kilde: KB-opslag 188, nr. 5. Køge Skt. Nikolaj sogn. K.M. År 1867-1884. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153198#153198,25516573

3 børn:

Johannes Vilhelm Seidelin Visby Født: 13-12-1876 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 16-03-1877 i Køge Sankt Nikolaj kirke - søn af købmand Hermann Andreas Seidelin Visby og hustru Mathæa Sophie Madsen Gøtterup, 20 år. Faddere: Fru Marie Gøtterup bar. Moderen stod hos. Forpagter Christian Visby af Strøby og pharmaceut John Gøtterup af København. Kilde: KB-opslag 70, nr. 54. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1967-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204888#204888,38874766

Ketty Sophie Seidelin Visby, f. 17-01-1878 i Køge Skt. Nikolaj sogn og hjemmedøbt 23-02-1878 i Køge Sankt Nikolaj sogn. Dåben publiceret 17-05-1878 i Strøby kirke

Johanne Marie Seidelin Visby Født: 14-01-1879 i Køge Skt. Nikolaj sogn og døbt 16-03-1879 i Køge Sankt Nikolaj kirke - datter af købmand (Hermann) Andreas Seidelin Visby og hustru Matthæa Sophie Madsen Gøtterup på 23 år. Frøken Camilla Becker bar. Fru Julie Olsen stod hos. Faddere: Købmand S. Nielsen og __ H. Pedersen, alle af Præstø. Kilde: KB-opslag 233, nr. 3. Køge Skt. Nikolaj sogn. H.M. År 1967-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204888#204888,38874929

Folketællinger:

FT-1860: Maribo, Lollands Nørre, Nakskov Købstad, Sønder Fjerding, Søndergade 319 Stuen, 67, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C7467, lb-nr. 434, mikrokort, FT-1860, nr. 499: Christian Madsen Gøtterup, 38, Gift, Kniplingshandler. Thirslund Sogn, Familiefader, Haderslev Amt Johanne Marie født Hendriksen, g, Gift, hans Kone, Branderslev Sogn, Maribo Amt Joh. Henry Gøtterup, 7, Ugift, Deres Barn, Nakskov >> Mathea Sophia Madsine Gøtterup, 5, Ugift, Deres Barn, Nakskov (alias Methea Sophie Madsen Gøtterup) Rasmine Kirstine Hansen 20, Ugift, Tjenestepige, Windeby Sogn, Maribo Amt

Hendes forældre i FT-1880:

FT-1880: Præstø, Baarse, Præstø Købstad, Præstø Kjøbstad, Adelgade No. 18-20 Forhuset, 23 F4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C8616, lb-nr. 198, hovedliste 36: >> Christian Madsen Gøtterup, 57, Gift, Kniplingshandler, Huusfader, Slesvig >> Johanne Marie Gøtterup født Henriksen, 57, Gift, hans Kone, Brandersløv Sogn, Maribo Amt Trine Hansen, 21, Ugift, Tjenestepige, Remkolde [Sværdborg Sogn, Præstø Amt]