Aniela Trypnik, 18981969 (aged 70 years)

Birth March 8, 1898
Alias
Angela (Aniela) Trypnik og Angela Andersen f. Trypnik

Birth of a daughterAnna Andersen
October 14, 1920 (aged 22 years)
Christening of a daughterAnna Andersen
May 16, 1921 (aged 23 years)
Birth of a daughterKarla Andersen
August 30, 1927 (aged 29 years)
Christening of a daughterKarla Andersen
February 12, 1928 (aged 29 years)
Marriage of a childEivin Carl MadsenKarla AndersenView this family
June 1, 1949 (aged 51 years)
Death 1969 (aged 70 years)

Family with Alfred Ørnfeld Jensen
ex-husband
1898
Birth: March 8, 1898Nørre-Vallingerød, Tølløse sogn, Merløse herred
Death:
herself
daughter
19201998
Birth: October 14, 1920 22 22Egholm Mark, Ferslev-Vellerup sogn, Horns herred
Death: 1998
son
Carl Thorvald Helge Esbensen
Family with Niels Christian Henry Andersen
husband
1904
Birth: November 6, 1904Liflandsgade 2, i Sundby sogn, Kbh.
Death:
herself
daughter
Helga Mathilde Andersen
daughter
19272002
Birth: August 30, 1927 22 29Dagebøl Alle 4, Kastrup i Tårnby sogn, Kbhvns. amt
Death: 2002
son
Carlo Andersen
Alfred Ørnfeld Jensen + Elna Larsine Kirstine Pedersen
ex-husband
1898
Birth: March 8, 1898Nørre-Vallingerød, Tølløse sogn, Merløse herred
Death:
partner’s partner
19031969
Birth: September 20, 1903Ferslev by og sogn, Frederiksborg amt
Death: 1969
Marriage Marriageabout 1923
Shared note

Aniela Trypnik

alias Angela (Aniela) Trypnik og Angela Andersen f. Trypnik

Født: 08-03-1898 i Nowe-Sulki, Polen (Gologory/Galicia) Polen (nu Ukraine).

Ved datteren: Anna Andersen's dåb i Sankt Sankt Laurentius kirke står moderen indskrevet som født den 08-03-1898. Kilde: KB-opslag 134, side 132. Sankt Laurentius kirke, Roskilde. K.M. År 1903-1943. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155438#155438,25968230

Ved sønnen: Carl Thorvald Helge Esbensen's fødsel står moderen fejlagtigt indskrevet som født den 25-09-1899. Carl Thorvald Helge Esbensen (oprindelig døbt Carl Thorvald Helge Trypnik) f. 22-10-1923 på Rigshospitalet, Kbh. Kilde: KB-opslag 71, nr. 1483, barn nr. 1421A, mor nr. 1467A. Rigshospitalets præsteembede. K.M. År 1923-1924 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154685#154685,25806032

Gift 03-06-1926: Niels Christian Henry Andersen, f. 06-11-1904 i Sundby sogn, Kbh., boende Smedekærsvej 3, Tårnby sogn, gifter sig 03-06-1926 i Sankt Annæ kirke, Kbh. (katolsk) med Angela (Aniela) Trypnik, f. 08-03-1898 i Polen, boende samme sted. Kilde: Kirkebogen er p.t. ikke tilgængelig (sep. 2017)

Død: Angela Andersen f. Trypnik dør i 1969, ca. 70 år.

Folketælling:

FT-1930 - 5. nov.: Amager Fælledvej, Barak 51, st., Sundholm, Kbh.: Niels Christian Henry Andersen, f. 06-11-1904 i Sundby sogn, Kbh., gift, husfar, arbejdsmand, arbejdsløs, gift i 1926, 3 levende børn og 0 døde, bopæl i 1929: Amger Fælledvej Barak 69, Kbh. >> Aniela (fornavnet overstreget og rettet til Angela) Andersen, f. 08-03-1898 i Polen, gift, husmor, gift i 1926, 3 levende børn og 0 døde, bopæl i 1929: Amger Fælledvej Barak 69, Kbh. Helga Mathilde Marie Andersen, f. 16-06-1926 i Kbh., datter Karla Andersen, f. 30-08-1927 i Tårnby, datter Carlo Andersen, f. 12-12-1928 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 341 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=109370#109370,16958686