Christine Nielsen Birkbak, 1826

Name
Christine Nielsen /Birkbak/
Birth February 25, 1826 31 31
Alias
Christiane Nielsdatter, Christine Birkbak, Christine Andersen

MarriageAndreas AndersenView this family

Occupation
Sypige

Hjemmedøbt February 28, 1826 (aged 3 days)
Christening July 30, 1826 31 31 (aged 5 months)
Death of a fatherNiels Birkbak
between 1825 and 1834 (aged 7 years)

Birth of a sonChristen Elius Andersen
August 24, 1858 (aged 32 years)
Christening of a sonChristen Elius Andersen
October 31, 1858 (aged 32 years)
Marriage of a childChristen Elius AndersenAnine Georgine Sofie NielsenView this family
November 17, 1885 (aged 59 years)
Death of a sonChristen Elius Andersen
August 22, 1920 (aged 94 years)
Burial of a sonChristen Elius Andersen
August 28, 1920 (aged 94 years)
Death of a motherKaren Christensdatter

Death

Family with parents
father
mother
Marriage Marriageabout 1822
4 years
herself
1826
Birth: February 25, 1826 31 31Frederikshavn
Death:
-3 years
elder brother
1823
Birth: January 19, 1823 28 28Frederikshavn
Death:
Family with Andreas Andersen
husband
herself
1826
Birth: February 25, 1826 31 31Frederikshavn
Death:
Marriage Marriage
son
18581920
Birth: August 24, 1858 30 32Frederikshavn
Death: August 22, 1920Kalbygaard, Laasby Sogn
Shared note

Christine Nielsen Birkbak

alias Christiane Nielsdatter, Christine Birkbak, Christine Andersen

Født: 25-02-1826 i Frederikshavn og hjemmedøbt 28-02-1826. Fremstillet i Fr.havns kirke 30-07-1826 - datter af Niels Birkbak og hustru Karen Christensdatter i Frederikshavn. Kilde: KB-opslag 72, nr. 5. Frederikshavn. År 1812-1850. KB_C048A_A_001_K03-15-A.

Folketællinger:

FT-1834: Hjørring, Horns, Frederikshavn Købstad, Strandgyden, 85, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C0817: Niels Birkebakkens Enke Karen Christensdatter, 39, Enke, Ernærer sig ved haandarbejde, f. ca. 1795 i Flade (Fr.havn) Christen Nielsen, 11, Ugift, Hendes søn, f. 19. jan 1823 i Frederikshavn Christiane Nielsdatter, 8 år, Ugift, Hendes datter - alias Christine Nielsen Birkbak, f. 25-02-1826 i Fr.havn

FT-1850: Hjørring, Horns, Frederikshavn Købstad, Strandgade, 83, 96-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B3262: Karen Birkbak, 55, Enke, Haandarbejde, f. ca. 1795 i Flade (Fr.havn) - alias Karen Birkbak f. Christensdatter og enke efter Niels Birkbak i Frederikshavn Christen Birkbak, 27, Ugift, i Koffardifarten, hendes søn, f. 19. jan 1823 i Frederikshavn Christine Birkbak, 24, Ugift, Sypige, hendes datter - alias Christine Nielsen Birkbak, f. 25-02-1826 i Fr.havn

FT-1890: Hjørring, Horns, Frederikshavn Købstad, Søndergade, matr. no. 18, Forhus, 1. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C4144: Andreas Andersen, 62, Gift, Husfader, Rebslagermester, f. ca. 1828 i Randers Christine Andersen, 63, Gift, Husmoder, alias Christine Nielsen Birkbak, f. 25-02-1826 i Fr.havn Carl Andersen, 33, Ugift, Barn, Rebslagersvend, f. ca. 1857 i Fr.havn Anna Christine Andersen, 17, Ugift, Barn, f. ca. 1873 i Fr.havn