Poul Madsen, 17661843 (aged 77 years)

Birth about May 1766

Alias
Povel Madsen

MarriageMargrethe OlsdatterView this family
July 28, 1794 (aged 28 years)
Occupation
Gårdmand i Meløse, Lille Lyngby sogn, Strø herred og i Bastrup,Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred

Birth of a daughterAne Kirstine Poulsdatter
about 1800 (aged 33 years)
Marriage of a childAnders FrederiksenAne Kirstine PoulsdatterView this family
December 16, 1825 (aged 59 years)
Death May 29, 1843 (aged 77 years)
Burial June 6, 1843 (8 days after death)
Family with Margrethe Olsdatter
himself
17661843
Birth: about May 1766
Death: May 29, 1843Bastrup, Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred
wife
17731850
Birth: about December 1773Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred
Death: December 6, 1850Bastrup, Uggeløse by og sogn, Lynge-Frederiksborg herred
Marriage MarriageJuly 28, 1794Lynge kirke, Lynge-Frederiksborg herred
7 years
daughter
18001854
Birth: about 1800 33 26Meløse by, Lille Lyngby sogn, Strø herred, Frederiksborg amt
Death: October 16, 1854Lynge Mark, Lynge sogn, Frederiksborg amt
Shared note

Poul Madsen

alias Povel Madsen

Født: ca. maj 1766

Erhverv: Gårdmand i Meløse, Lille Lyngby sogn, Strø herred og i Bastrup, Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred

Gift 28-07-1794: "At der intet hinderligt i ægteskab imellem ungkarlen Povel Madsen af Uggeløse by og sogn, Lynge-Frederiksborg herred, med pigen Margrethe Olsdatter ægteskabsløfter eller andet lovstridigt, derfor indestår vi som forlovere" Liunge den 28-07-1794 i Lynge kirke, Lynge sogn, Frederiksborg amt. for brudgommen: Jens Pedersen, gårdmand - for bruden Christen Jenssen, gårdmand Kilde: KB-opslag 281, side 317. Lynge sogn, Lynge-Frederiksborg herred, Frederiksborg amt. E.M. År 1709 - 1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153457#153457,25565686

Død 29-05-1843: Aftægtsmand Poul Madsen i Badstrup dør 29-05-1843 i Bastrup, Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred, 77 år gl., og bliver begravet 06-06-1843 på Uggeløse sogns kirkegård, Lynge-Frederiksborg herred. Kilde: KB-opslag 152, nr. 6 (år 1843). Uggeløse sogn, Lynge-Frederiksborg herred. Frederiksborg amt. K.M. År 1834-1856. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158155#158155,26558616

Folketælling og bosteder:

FT-1801: Frederiksborg, Strø, Lille Lyngby, Meløse Bye, 9. Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A4489, lb-nr. 203, kildehenvisning: bind 51, side 56: >> Povel Madsen, 33, gift, Husbonde Margrethe Olsdatter, 24, gift, hans Kone Karen Povelsdatter, 6, deres Børn Mads Paulsen, 4, deres Børn Ane Kirstine Paulsdatter, 1, deres Børn Else Pedersdatter, 20, Tjenestefolk Ane Andersdatter, 18, Tjenestefolk

I 1825: Gårdmand Poul Madsen af Badstrup (Bastrup, Uggeløse sogn) er forlover ved sin datters bryllup.

FT-1834: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Uggeløse, Badstrup, en Gaard, 62, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C2332, lb-nr. 359, kildehenvisning 169. Ole Poulsen, 24, Gift, Gaardmand Ane Margrethe Andersdatter, 20, Gift, hans Kone [Ole Poulsen] >> Poul Madsen, 67, Gift, Undertagsmand, Huusfaders forældre [Ole Poulsen] Margrethe Olsdatter, 60, Gift, hans Kone [Poul Madsen], Huusfaders forældre [Ole Poulsen] Maren Poulsdatter, 19, Ugift, deres Datter, Krøbling [Poul Madsen / Margrethe Olsdatter] Anders Svendsen, 24, Ugift, Tjenestefolk Ellen Larsdatter, 16, Ugift, Tjenestefolk Ane Poulsdatter, 25, Ugift, Tjenestefolk

FT-1840: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Uggeløse, Badstrup, en Gaard, 190-F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4836, lb-nr. 1093, kildehenvisning 248: >> Poul Madsen, 73, Gift, , Undertagsmand ved Gaarden Margrethe Olsdatter 66, Gift, Hans Kone Maren Poulsdatter, 25, Ugift, Krøbling underholdes paa Gaarden

undertagsmand = aftægtsmand

Sønnen og hans kone:

FT-1840: Frederiksborg, Lynge-Frederiksborg, Uggeløse, Badstrup, en Gaard, 190-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4836, lb-nr. 1085, kildehenvisning 248: >> Ole Poulsen, 30, Gift, Gaardmand >> Ane Margrethe Andersdatter, 26, Gift, Hans Kone Anders Olsen, 6, Ugift, Deres Søn Ane Kirstine Olsen, 4, Ugift, Deres Datter Rasmus Olsen, 2, Ugift, Deres Søn Mette Kirstine Andersdatter, 28, Ugift, Tyende Magdalene Andersdatter, 17, Ugift, Tyende Mads Christensen, 19, Ugift, Tyende

*********************************************************************** Poul Madsen er:

(1) Karlie og Eva's 4 x tipoldefar (deres ane nr. 210); og er: (1) Kristine's 3 x tipoldefar (hendes ane nr. 82)