Valborg Kristine Iversen, 1896

Name
Valborg Kristine /Iversen/
Birth September 29, 1896
Alias
Valborg Kristine Hansen f. Iversen

Hjemmedøbt October 11, 1896 (aged 12 days)
Christening December 4, 1898 (aged 2 years)
Birth of a sonErik Henrik Hansen
March 30, 1919 (aged 22 years)
MarriageLars Henrik HansenView this family
June 19, 1919 (aged 22 years)
Christening of a sonErik Henrik Hansen
December 5, 1919 (aged 23 years)
Birth of a sonBent Alex Hansen
November 7, 1920 (aged 24 years)
Christening of a sonBent Alex Hansen
October 9, 1921 (aged 25 years)
Death

Family with Lars Henrik Hansen
husband
1896
Birth: May 6, 1896 29 30Fodby by og sogn, Ø. Flakkebjerg herred
Death:
herself
1896
Birth: September 29, 1896Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
Marriage MarriageJune 19, 1919Christianskirken, Kbh.
-2 months
son
1919
Birth: March 30, 1919 22 22Rigshospitalet, Kbh.
Death:
20 months
son
1920
Birth: November 7, 1920 24 24Rigshospitalet, Kbh.
Death:
Shared note

Valborg Kristine Iversen

alias Valborg Kristine Hansen f. Iversen

Født: 29-09-1896 i Slagelse Sankt Mikkels sogn og hjemmedøbt 11-10-1896. Fremstillet 04-12-1898 i Slagelse Sankt Mikkels kirke - datter af ugift Olifva Bolin (23 år), f. 05-06-1873 i Sverige, og udlagt barnefader tjenestekarl Ludvig Johan Vilhelm Iversen (f. 12-09-1874 i Kbh.), boende i Slagelse. Forældrene viet 04-06-1897 i Slagelse Sankt Peders sogn. Kilde: KB-opslag 230, nr. 92. Slagelse Sankt Mikkels sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156327#156327,26193122

Gift 19-06-1919: Lars Henrik Hansen, ungkarl, arbejdsmand, på 23 år, Overgaden 9v. 40, Kbh. (f. 06-05-1896 i Fodby sogn, søn af afdøde husmand Hans (Christian) Hansen og efterlevende enke Ane Kirstine Meisner - nu gift med papirarbejder Carl Christian Petersen, Grimstrup, Næstved Sankt Peders sogn) gifter sig 19-06-1919 i Christianskirken, Kbh. med Valborg Kristine Iversen, ugift, på 22 år, Dronningensgade 16C, st., Kbh. (f. 29-09-1896 i Slagelse Sankt Mikkels sogn, datter af arbejdsmand Ludvig Iversen og hustru Olifva Bolin (under separation) - hustruen Olifva Bolin bor: Dronningensgade 16C, st., Kbh.). Vidner: Brudens moder og brudgommens stedfader, Papirarbejder Carl Christian Petersen, Grimstrup, Næstved. Kilde: KB-opslag 21, nr. 30. Christians sogn, Kbh. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=148793#148793,24593933

søskende: Helga Eleonora Iversen, f. 08-10-1897 i Slagelse Carl Johan Ferdinand Iversen, f. 26-09-1899 i København Oda Olivia Iversen, f. 02-12-1901 i København Ludvig Iversen, f. 04-12-1903 i København Emil Alex Iversen, f. 18-12-1905 i København

Folketællinger:

Tilflyttet fra Slagelse i 1899:

FT-1901: Dronningensgade 58, 3. sal, Kbh.: Ludvig Johan Vilhelm Iversen, f. 12-09-1874 i Kbh., gift 1897, husfar, jordarbejdsmand, 3 børn Olivie Iversen, f. 05-06-1873 i Sverige, gift 1897, husmor Valborg Kristine Iversen, f. 29-09-1896 i Slagelse Helga Eleonora Iversen, f. 08-10-1897 i Slagelse Carl Johan Iversen, f. 26-09-1899 i København Kilde: FT-husliste nr. 68

FT-1916: Dronningensgade 16C, Christianshavn Olivie Iversen, f. 05-06-1873 i Sverige, fraskilt, husmor Helga Eleonora Iversen, f. 08-10-1897 i Slagelse Carl Johan Iversen, f. 26-09-1899 i København Oda Olivia Iversen, f. 02-12-1901 i København Ludvig Iversen, f. 04-12-1903 i København Emil Alex Iversen, f. 18-12-1905 i København Kilde: FT-skema nr. 59

FT-1921: Sankt Annægade 59C, 2. sal, bagbygningen, matr. 279A, København - ejer: Christianshavns Understøttelsesforening: ID 248-1a4i2d: Lars Henrik Hansen, gift i 1919, husfar, arbejdsmand, Carlsberg Bryggerierne, 2 børn - tilflyttet fra Næstved i 1917 >> Valborg Kristine Hansen, f. 29-09-1896 i Slagelse Sankt Mikkels sogn, gift i 1919, husmor, 2 børn Erik Henrik Hansen, f. 30-07-1919 på Rigshospitalet, København, barn 1 udøbt dreng f. 07-11-1920 på Rigshospitalet, København, barn Kilde: FT-skema nr. 119

FT-1925 - 5. nov.: Sankt Annægade 59C, 2. sal, bagbygningen, København: ID 248-1a4i2d: Lars Henrik Hansen, gift i 1919, husfar, bryggeriarbejder, Carlsberg Bryggerierne, 2 børn >> Valborg Kristine Hansen, f. 29-09-1896 i Slagelse, gift i 1919, husmor, 2 børn ID 248-1a4i2d1: Erik Henrik Hansen, f. 30-03-1919 på Rigshospitalet, København barn ID 248-1a4i2d2: Bent Alex Hansen, f. 07-11-1920 på Rigshospitalet, København, barn Kilde: FT-skema nr. 9

FT-1930 - 5. nov.: Sankt Annægade 59C, 2. sal, bagbygningen, København: ID 248-1a4i2d: Lars Henrik Hansen, gift i 1919, husfar, bryggeriarbejder, Carlsberg Bryggerierne, 2 børn >> Valborg Kristine Hansen, f. 29-09-1896 i Slagelse, gift i 1919, husmor, 2 børn ID 248-1a4i2d1: Erik Henrik Hansen, f. 30-03-1919 i København, barn ID 248-1a4i2d2: Bent Alex Hansen, f. 07-11-1920 i København, barn Kilde: FT-opslag 558. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=106150#106150,16729544