Karla Marie Brorson, 1891

Birth May 2, 1891 27 27
Alias
tvilling til Helene Brorson

Birth of a sisterHelene Brorson
May 2, 1891 (aged 0 days)
Hjemmedøbt May 3, 1891 (aged 1 day)
Death of a sisterHelene Brorson
May 3, 1891 (aged 1 day)
Burial of a sisterHelene Brorson
May 6, 1891 (aged 4 days)
Christening September 6, 1891 27 27 (aged 4 months)
Death of a maternal grandfatherCarl Frederik Danneberg Meisner
December 21, 1906 (aged 15 years)
Burial of a maternal grandfatherCarl Frederik Danneberg Meisner
December 29, 1906 (aged 15 years)
Death of a fatherChristian Brorson
before 1921 (aged 29 years)

Death of a maternal grandmotherAnna Maria From Møller
August 16, 1922 (aged 31 years)
Burial of a maternal grandmotherAnna Maria From Møller
August 21, 1922 (aged 31 years)
Death of a motherJenny Nicola Meisner
November 19, 1952 (aged 61 years)
Burial of a motherJenny Nicola Meisner
November 22, 1952 (aged 61 years)
Death

Family with parents
father
18631921
Birth: December 25, 1863Farup sogn, Ribe herred
Death: before 1921
mother
18641952
Birth: March 21, 1864 40 26Horsens købstad
Death: November 19, 1952Dronningensvej 34, Frederiksberg
Marriage MarriageMarch 1, 1888Horsens Vor Frelsers kirke, Nim herred
3 years
herself
1891
Birth: May 2, 1891 27 27Kerteminde
Death:
twin sister
18911891
Birth: May 2, 1891 27 27Kerteminde
Death: May 3, 1891Kerteminde
Shared note

ID 248-1b3d5a: Karla Marie Brorson

- tvilling til Helene Brorson

Født: 02-05-1891 i Kerteminde og hjemmedøbt der 03-05-1891. Fremstillet 06-09-1891 i Kerteminde kirke. Datter af købmand Christian Brorson og hustru (ID 248-1b3d5) Jenny Nikola f. Meisner, 27 år. Faddere: Fru Meisner, Horsens. Frøken Eva Fich, Mesinge. Smedemester Meisner, Horsens. Prokurist Georg Fr. Starch, Aarhus. Købmand Pettersen. Forældrene viet 01-03-1888 i Horsens Vor Frelsers kirke. Kilde: KB-opslag 415, nr. 12, side 499. Kerteminde sogn. År 1853-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179759#179759,30486059

Det har ikke været muligt at finde spor efter Karla Marie Brorson's dåb og fremstilling den 06-09-1891 i Kerteminde kirke.