Helene Brorson, 18911891 (aged 1 day)

Birth May 2, 1891 27 27
Alias
tvilling til Karla Marie Brorson

Birth of a sisterKarla Marie Brorson
May 2, 1891 (aged 0 days)
Hjemmedøbt May 3, 1891 (aged 1 day)
Death May 3, 1891 (aged 1 day)
Burial May 6, 1891 (3 days after death)
Family with parents
father
18631921
Birth: December 25, 1863Farup sogn, Ribe herred
Death: before 1921
mother
18641952
Birth: March 21, 1864 40 26Horsens købstad
Death: November 19, 1952Dronningensvej 34, Frederiksberg
Marriage MarriageMarch 1, 1888Horsens Vor Frelsers kirke, Nim herred
3 years
twin sister
1891
Birth: May 2, 1891 27 27Kerteminde
Death:
herself
18911891
Birth: May 2, 1891 27 27Kerteminde
Death: May 3, 1891Kerteminde
Shared note

ID 248-1b3d5b: Helene Brorson

- tvilling til Karla Marie Brorson

Født: 02-05-1891 i Kerteminde og hjemmedøbt der 03-05-1891. Datter af købmand Christian Brorson og hustru (ID 248-1b3d5) Jenny Nikola f. Meisner, 27 år. Barnet inden fremstilling i kirken. Forældrene viet 01-03-1888 i Horsens Vor Frelsers kirke. Kilde: KB-opslag 415, nr. 13, side 499. Kerteminde sogn. År 1853-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179759#179759,30486059

Død 03-05-1891: Helene Brorson dør 03-05-1891 i hjemmet i Kerteminde. Hun bliver begravet 06-05-1891 på Kerteminde kirkegård. Datter af købmand Brorson og hustru i Kerteminde. Kilde: KB-opslag 38, nr. 10. Kerteminde sogn. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=179760#179760,30486103