Agnes Madsen, 1904

Birth February 20, 1904
Alias
Agnes Hansen f. Madsen

Christening May 29, 1904 (aged 3 months)
MarriagePeter HansenView this family
September 27, 1957 (aged 53 years)
Death of a husbandPeter Hansen
June 20, 1961 (aged 57 years)
Burial of a husbandPeter Hansen
June 24, 1961 (aged 57 years)
Death

Family with Peter Hansen
husband
18811961
Birth: June 8, 1881Nørreby, Femø, Fuglse herred
Death: June 20, 1961Nørrebrogade 218, Kbh. i Sankt Stefans sogn, Kbh.
herself
1904
Birth: February 20, 1904Bramminge sogn, Ribe amt
Death:
Marriage MarriageSeptember 27, 1957b.v. på Frederiksberg Rådhus
Peter Hansen + Jensine Meisner
husband
18811961
Birth: June 8, 1881Nørreby, Femø, Fuglse herred
Death: June 20, 1961Nørrebrogade 218, Kbh. i Sankt Stefans sogn, Kbh.
partner’s partner
18861945
Birth: August 14, 1886 38 38Vrold, Skanderup sogn, Hjelmslev herred
Death: May 29, 1945Kastanievej 11, Frbg. i Sankt Markus sogn
Marriage MarriageFebruary 22, 1920Holmens kirke, Kbh.
20 months
step-son
19211944
Birth: October 28, 1921 40 35Fødeklinikken, Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn
Death: December 30, 1944Kastanievej 11, Frbg. i Sankt Markus sogn
Shared note

Agnes Madsen

alias Agnes Hansen f. Madsen

Født: 20-02-1904 i Bramminge sogn, Ribe amt og døbt 29-05-1904 i Bramminge kirke - datter af købmand Mads Andersen Madsen og hustru L. Jensen (36 år), Bramminge St. Kilde: KB-opslag 85, nr. 6. Bramminge sogn, Ribe amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=160470#160470,26969670

Erhverv: Husbestyrerinde

Gift 27-09-1957: Husejer, enkemand, Peter Hansen, f. 08-06-1881 på Femø, boende Kastanievej 11, Frbg., (enkemand 1.g. 29-05-1945) gifter sig borgerligt 27-09-1957 på Frederiksberg Rådhus med ugift husbestyrerinde Agnes Madsen, f. 20-02-1904 i Bramminge sogn, Ribe amt, boende Kastanievej 11, Frbg. Kilder: Frederiksberg - Ægteskabsjournal, Opslag 177, nr. 1040, side 174. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=404566#404566,74900945 og Frederiksberg - Ægteskabsbog, side 363, nr. 449, opslag 365. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51786#51786,11626188