Lucie Margaretha Marie Jensen, 18771931 (aged 53 years)

Name
Lucie Margaretha Marie /Jensen/
Birth November 10, 1877
Alias
Lucie Margaretha Marie Thorlacius f. Jensen

MarriageHaagen Immanuel ThorlaciusView this family
1909 (aged 31 years)

Death September 3, 1931 (aged 53 years)
Burial September 9, 1931 (6 days after death)
Family with Haagen Immanuel Thorlacius
husband
18671933
Birth: November 10, 1867Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 22, 1933Julius Thomsensgade 22, 3. sal, Kbh. i Bethlehem sogn, Kbh.
herself
18771931
Birth: November 10, 1877Vor Frue sogn, Kbh.
Death: September 3, 1931Vodroffsvej 49, Frbg. i Sankt Markus sogn
Marriage Marriage1909
Haagen Immanuel Thorlacius + Hedevig Meisner
husband
18671933
Birth: November 10, 1867Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 22, 1933Julius Thomsensgade 22, 3. sal, Kbh. i Bethlehem sogn, Kbh.
partner’s partner
18791973
Birth: November 30, 1879 28 23Vordingborg
Death: 1973
Marriage MarriageMay 3, 1904Vordingborg kirke
Divorce Divorcebefore 1909
9 months
step-son
19051964
Birth: January 28, 1905 37 25Østerbrogade 100A, Kbh. i Sankt Jakobs sogn, Kbh.
Death: 1964
Haagen Immanuel Thorlacius + Carla Marie Nielsine Christiansen
husband
18671933
Birth: November 10, 1867Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 22, 1933Julius Thomsensgade 22, 3. sal, Kbh. i Bethlehem sogn, Kbh.
partner’s partner
Marriage MarriageOctober 23, 1932b.v. på Københavns Rådhus
Shared note

Lucie Margaretha Marie Jensen

alias Lucie Margaretha Marie Thorlacius f. Jensen

Født: 10-11-1877 i Vor Frue sogn, Kbh.

Brudgommens 2. ægteskab: Gift 1909: Fraskilt læge, Haagen Immanuel Thorlacius, f. 10-11-1867 i Kbh., gifter sig med ugift, Lucie Margaretha Marie Jensen, f. 10-11-1877 i Vor Frue sogn, Kbh. Kilde: FT-1930

Død 03-09-1931: Lucie Margaretha Marie Thorlacius f. Jensen, f. 10-11-1877 i Vor Frue sogn, Kbh., dør 03-09-1931 i hjemmet på Vodroffsvej 49, 1. sal, Frederiksberg, 53 år. Hun bliver begravet 09-09-1931 fra Ass. 16, kapel 2, på Assistens kirkegård. Gravst. B-1207. Gift med læge Haagen Immanuel Thorlacius. Kilder: KB-opslag 195, nr. 82. Sankt Markus sogn, Frbg. K.M. År 1925-1935. lb-nr. 3715. Begravelsesprotokoller 1931. https://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=92548