Niels Crofas, 1763

Birth about 1763 32 45

Alias
Niels Krofas

Death of a fatherUrban Krofas
about August 1788 (aged 25 years)
Death of a motherMaren Nielsdatter
after 1801 (aged 38 years)
Death of a brotherMartinus Crofas
January 16, 1842 (aged 79 years)
Burial of a brotherMartinus Crofas
June 21, 1842 (aged 79 years)
Death

Family with parents
father
17301788
Birth: about June 1730 40 30Nyborg
Death: about August 1788Slagelse
mother
17181801
Birth: about 1718
Death: after 1801Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageJuly 20, 1759Nyborg kirke
15 months
elder brother
17601842
Birth: about September 1760 30 42Bierbye Gade, Slagelse
Death: January 16, 1842Slagelse hospital og kloster
3 years
himself
Shared note

Niels Crofas

alias Niels Krofas

Født: ca. 1763 - søn af Urban Crofas, bager, og hustru Maren Nielsdatter. Kilde:

Skifte efter faderen: Urban Crofas: 766 Urban Krofass, bager i Slagelse. 22.8.1788, fol.269B. E: Maren Nielsdatter. LV: Oluf Clausen, snedker. B: 1) Martin Krofass, 26 (alias Martinus Krofas) 2) Niels Krofass, 22, i skomagerlære. Kilde: Titelblad i Slagelse skifteprotokol 1778-1794 Slagelse Byfoged - Skifteprotokol År 1699-1814 https://www.brejl.dk/slagelse.html

Folketælling:

FT-1801: Sorø, Alsted, Lynge, Kongskilde Mølle og Nygård som tilhører mølleren, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B7323, Kildehenvisning: side 117 Indtastningsnr: B7323; Løbenr.: 802 Anders Christian Møller, 63, Gift, Cathrine Brun, 63, Gift, Christian Møller, 34, Ugift, Birgitte Maria Møller, 35, Ugift, Anne Møller, 69, Enke(mand), Niels Krofas, 38, Ugift (Midlertidigt ophold), Carl Henrich -, 14, Ugift, Anne Conradtsdatter, 23, Ugift, Frederich Clausen, 28, Ugift, Peder Jacobsen, 35, Ugift, Hans Larsen, 16, Ugift, Jens Rodian, 14, Ugift, Appelone Hansdatter, 19, Ugift, Maren Justerdatter, 25, Ugift, Nicolai Thim, 45, Ugift