Helga Rasmine Margrete Jensen, 19061978 (aged 71 years)

Name
Helga Rasmine Margrete /Jensen/
Birth May 21, 1906
Alias
Helga Rasmine Margrete Andersen f. Jensen

Christening June 24, 1906 (aged 1 month)
MarriagePovl Ejnar AndersenView this family
May 24, 1929 (aged 23 years)
Birth of a daughterInge Elisabeth Andersen
November 7, 1931 (aged 25 years)
Christening of a daughterInge Elisabeth Andersen
December 27, 1931 (aged 25 years)
Death 1978 (aged 71 years)

Family with Povl Ejnar Andersen
husband
19011979
Birth: February 18, 1901Tvede, Jorløse sogn, Skippinge herred, Holbæk amt
Death: 1979
herself
19061978
Birth: May 21, 1906Villakvarteret, Jyderup sogn, Tuse herred, Holbæk amt
Death: 1978
Marriage MarriageMay 24, 1929Jyderup kirke
3 years
daughter
19311988
Birth: November 7, 1931 30 25Kelleklinte Mark, Ubby sogn, Ars herred, Holbæk amt
Death: January 15, 1988Jerslev by, Lille Fuglede sogn
Shared note

Helga Rasmine Margrete Jensen

alias Helga Rasmine Margrete Andersen f. Jensen

Født: 21-05-1906 i Villakvarteret, Jyderup sogn, Tuse herred, Holbæk amt og døbt 24-06-1906 i Jyderup kirke - datter af arbejdsmand Johannes Jensen og hustru Maren Sofie Pedersen (på 29 år), Villakvarteret. Kilde: KB-opslag 87, nr. 8. Jyderup sogn. Tuse herred, Holbæk amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152250#152250,25334936

Gift 24-05-1929: Ungkarl, boelsmand Poul Einer Andersen (alias Povl Ejnar Andersen) af Ubby sogn, Holbæk amt (f. 18-02-1901 i Jorløse sogn, Skippinge herred, Holbæk amt, søn af husmand i Jorløse, Hans Peder Andersen og hustru Johanne Sofie Amalie Kristiansen) gifter sig 24-05-1929 i Jyderup kirke med pige, husassistent Helga Rasmine Margrete Jensen, Jyderup sogn, Tuse herred, Holbæk amt (f. 21-05-1906 i Jyderup sogn, Holbæk amt, datter af husmand Johannes Jensen og hustru Maren Sofie Pedersen, Jyderup). Vidner: Husmand Hans Peder Andersen af Jorløse, og husmand Johannes Jensen af Jyderup. Kilde: KB-opslag 184, nr. 3. Jyderup sogn. Tuse herred. Holbæk amt. K.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152252#152252,25335649

Død 1978: Helga Rasmine Margrete Andersen f. Jensen Kilde: https://www.myheritage.dk/site-family-tree-326907711/gitte

Folketællinger:

FT-1911: Axelholm, Holmstrup sogn, Skippinge herred, Holbæk amt: Johannes Jensen, f. 05-03-1876 i Reslev, husmand og skovarbejder Maren Sofie Jensen, f. 27-03-1877 i Skamstrup, syerske Helga Rasmine Magrethe Jensen, f. 21-05-1906 i Jyderup, barn Kilde: FT-skema nr. 5

FT-1925 - 5. nov.: Ubby by og sogn, Ars herred, Holbæk amt: Povl Ejnar Andersen, f. 18-02-1901 i Jorløse sogn, ugift, avlskarl Helga Rasmine Magrethe Jensen, f. 21-05-1906 i Jyderup sogn, ugift, medhjælper og mange flere Kilde: FT-skema nr. 44

FT-1930 - 5. nov.: Kelleklinte 3c, Ubby sogn, Ars herred, Holbæk amt: Povl Ejnar Andersen, f. 18-02-1901 i Jorløse sogn, gift i 1929, husfar, landmand, ingen børn Helga Rasmine Margrete Jensen, f. 21-05-1906 i Jyderup sogn, gift i 1929, husmor, ingen børn Kilde: FT-skema nr. 8